Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Nejsilnější chvíle procesí za rakví Alžběty II.: Meghan rebelka! A královy slzy

/
 • Smuteční průvod byl plný emocí, princ Harry se neubránil slzám.
  Aktualizováno - 21. září 2022 ● 07:00
  15. září 2022 ● 05:00

  Ostatky královny Alžběty II. (†96) byly ve středu převezeny z Buckinghamu do Westminsterského sálu britského parlamentu, zde byla rakev vystavena 4 dny, tedy až do pondělního pohřbu. Ve smutečním průvodu nechyběli členové královské rodiny, vojáci a samozřejmě nechyběly davy přihlížejících, kteří na místě čekali celé hodiny, aby se své milované panovnici mohli poklonit.

   

 • 1.

  1. Rodina se opět sešla

  Rakev s ostatky královny Alžběty II. doprovodila na její poslední cestě i královská rodina. Podruhé se tak sešli rozkmotření bratři William a Harry, kteří při společných setkáních drží dekorum a po sporech mezi nimi není ani památky.

  Za rakví šly děti královny Alžběty II.  - král Karel III., princezna Anne a princové Andrew a Edward. Pánové, kteří nebyli oblečeni do uniforem, měli předepsaný úbor - černý žaket a na něm připnuté své řády a vyznamenání.

   

   

   

 • 2.

  2. Harry a Andrew bez uniformy i bez salutování

  Princ Harry a princ Andrew nejen že nemohli obléct při takto významné události uniformu, ale nemohli ani na počest zesnulé panovnice salutovat. Harry se o tuto možnost připravil, když se vzdal svých královských povinností a odstěhoval se s manželkou Meghan do USA. Jeho mluvčí před začátkem průvodu uvedl, že "Harryho vojenská služba nespočívá v uniformě",  v armádě Harry sloužil deset let.

  Princ Andrew se dostal do potíží kvůli jeho vazbám na miliardáře a usvědčeného pedofila Jeffreyho Epsteina (†66). V důsledku toho se  Andrew musel vzdát svého postavení i všech čestných vojenských titulů, včetně plukovníka granátnické gardy, a přišel tak i o možnost salutovat nad rakví vlastní matky.

   

 • 3.

  3. Anna jediná žena ve smutečním průvodu

  Jedinou členkou královské rodiny, která šla za rakví pěšky a nejela jako ostatní dámy autem, byla princezna Anna. Stalo se tak na její výslovné přání, a byla tak i jednou ženou, která nad rakví s ostatky Alžběty II. mohla salutovat.

   

   

   

 • 4.

  4. Ženy jely autem

  Zatímco mužské osazenstvo královské rodiny za rakví s ostatky panovnice kráčelo. Jejich manželky cestovaly autem. Mladší členky královské rodiny navíc dělaly společnost těm starším. Kate Middletonová tak usedla do vozu s manželkou krále Karla III. – Camillou.

  Meghan Markleová byla určena jako doprovod hraběnky Sofie, ta je manželkou prince Edwarda.  Ke svým drahým polovičkám se ženy připojily až ve Westminsteru.

   

 • 5.

  5. Civilní osoby za lafetou

  Obrovské cti, kráčet za lafetou se zesnulou panovnicí, se dostalo ovšem i civilním osobám. Tuto možnost dostalo její věrné služebnictvo, se kterým zesnulá královna dlouhé roky udržovala vřelé vztahy. V průvodu se tak například objevil pokladník, komoří, komorník přezdívaný „vysoký Paul“ (který se objevil i ve slavném klipu s Jamesem Bondem) a další.

 • 6.

  6. Překvapivé gesto Harryho a Meghan

  Velkým překvapením pro mnohé přihlížející bylo chování prince Harryho a Meghan Markleové. Zatímco ostatní členové rodiny se striktně drželi přísného předepsaného protokolu, manželé do Westminsteru nakráčeli ruku v ruce. Pro mnohé to bylo velkým překvapení a jejich gesto samozřejmě neuniklo ani přítomným fotografům. Je možné, že Harry zkrátka potřeboval podporu své milující manželky, z dalších snímků je totiž jasné, že se v průběhu bohoslužby neubránil slzám.

 • 7.

  7. Koruna na rakvi a záhadný věnec

  Rakev byla zakrytá královskou standartou Velké Británie, na které na fialové sametové podušce spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953.

  Vedle koruny i nyní ve Westminsterském sále leží věnec z bílých květin, například růží a jiřin, ale také z větviček jehličnanů ze zahrad skotského zámku Balmoral, kde královna 8. září zemřela, nebo snítky levandule a rozmarýnu ze zahrad královského hradu Windsor. Jedná se tedy o květiny z míst, které měla Alžběta II. ráda.

   

 • 8.

  8. Těžký úkol pro koně

  Součástí průvodu byli i koně, pro něž šlo o velmi těžký úkol. Museli totiž kráčet velmi pomalu, což je pro tato zvířata poměrně složité. Jedním z koní byl i Cassius, na jehož hřbet usedl seržant Tom Jenkins. Pro Cassia se jednalo o jeho poslední úkol ve službách královské rodiny. Po 12 letech služby odchází do zaslouženého důchodu. Kromě pohřbu Alžběty II. se účastnil i pohřbu Margaret Thatcherové.

  Ostatní koně byli vybráni podle černé barvy a důležitý byl i jejich temperament, potřeba byli koně klidní, kteří se přizpůsobili pomalému tempu průvodu a dokázali udržet klid i v nezvyklých situacích. Vojáci a jejich koně se na průvod připravovali velmi intenzivně a to celé čtyři dny.

  Pro koně byla cesta v průvodu těžkým úkolem
  Autor: ČTK / AP / Kirsty Wigglesworth

   

 • 9.

  9. Kate vzdala hold princezně Dianě (†36)

  Kate Middletonová vzdala při obřadu hold zesnulé princezně Dianě (†36). Vynesla náušnice, které Diana dostala před její svatbou s princem Charlesem. A jedná se o gesto velmi symbolické, protože po smrti královny získala vévodkyně titul princezny z Walesu, který užívala právě Lady Di.

  Diamantové náušnice značky Callingwood Diana zbožňovala. Vynesla je na párty Vanity Fair v roce 1994. Nosila je také na královských výpravách do Austrálie, Kanady a Itálie.

   

   

 • 10.

  10. Slzy královské rodiny

  Rozloučení s královnou Alžbětou II. nebylo jen rozloučení s nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Pro členy královské rodiny to bylo také rozloučení s milovanou maminkou, babičkou, tetou…. Je tak pochopitelné, že její příbuzní se neubránili slzám. Během bohoslužby byl viděn princ Harry, jak si otírá slzy. Slzám se neubránil ani princ Edward s manželkou Sofií, stejně tak i lady Louisa Windsorová a princezna Eugenie z Yorku.

  Podporu potřebovala i princezna z Walesu – Kate Middletová, kterou utěšoval její manžel princ William.

  A slzám se zřejmě nevyhnula ani Meghan Markleová, když po obřadu odjížděla, zdálo, se že si ve voze utírá slzy.

   

 • 11.

  11. Galerie

  Video
  Video se připravuje ...

  Smuteční průvod doprovodil ostatky Alžběty II.: Sledovali jsme s královským expertem Forejtem! Petr Macek, Lukáš Červený

   

  Fotogalerie
  165 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 14

Milla: Že lžou jak otevřou pusu nevadí?Je to jsou prvotřídní sobci taky ne?Trochu nepochopení rple královské rodiny-od premiéra taky nebudete (doufám )očekávat hysterické výlevy,lísání se k sobě s manželkou na veřejnosti atd.

(03. 10. 2022 18:43)

Milla: Sorry sle neberu.Královna byla šéfkou té "firmy" která přivedla Meghan na pokraj sebevraždy(podle jejích řečí),firmy která nezastavila svůj chod když se měli všichni seběhnout,zrušit svůj program a snést jí modré z nebe a začít svolávat psychology a psychiatry(,Harrymu a Meghan zřejmě v Británii nefungovaly mobily),královna jim přidělila tým 15 spolupracovníků ale Meghan to v rozhovoru u Oprah popřela a řekla že nedostali vůbec žádnou podporu-to jsou útoky přímo na královnu.I když Charles a William jsou na tom hůř ,nevynechali ani královnu.Spíš bych věřil že se Harry a Meghan pomocí královny snažili udržet v povědomí jako royals s tím jak krmili média tím jak jsou s ní ve styku přes zoom,jak jí ukazují děti,jak jí Harry navštívil aby se "ujistil že je obklopena správnými lidmi a v bezpečí"(další útok na rodinu,samozřejmě)a hned týž den odpoledne o tom poskytl rozhovor americké televizi.Nemyslím že jsou ještě schopni nějakých citů ale jednají jen z hlediska prospěchu.Královna byla známá tím že je měkká a dává spíš zapravdu těm agresivním a bezohlednyým před těmi kteří byli v právu takže si myslím že pro ně byla spíš prostředkem jak se trochu vecpat a ukázat v Americe že pořád patří do královské rodiny protože jim vlastní byznys moc nešlape když se netýká právě královské rodiny.

(03. 10. 2022 18:39)

Milla: Jsou to šperky královské rodiny,ne Diany osobně jenže zp je moc práce pro novináře.Diana se v nich ukázala taky ale to ještě neznamená že jí všechny patřily.Tvrdit to je ovšem dobré pro takové bezcenné články typu "Kate uctila Dianu"na straně jedné a "Camilla vykradla Dianinu šperkovnici na straně druhé.

(03. 10. 2022 17:23)

jetuslunicko: to tak, Harry ten se může stydět, díky héérce lituje, že tolika zklamal babičku, ani se s ní rozloučit nestačil, tomu slzy věřím oprávněně... musí v sobě hasit hodně hodně velkou lítost. Mege-ra ta hraje svou komedii jako vždy, naučené grimasy, co zapůsobí možná na někoho, ale lidi již z ní prozřeli, Kate s Williamem jsou úžasní, že ji vůbec vedle sebe strpí, těm by se měla klanět, pokora jí schází neskutečně

(16. 09. 2022 13:22)

jetuslunicko: není slov k této hééééééérce, nemá v sobě pokoru, jen hamty hamty, ať mám víc než tamty. jak blecha v kožichu, tolika pozornosti jako má teď, musí z toho zase urvat co nejvíce. hlavně pro děti dostatečné tituly....... to je taková neskutečná mr.............cha, že ani jedno gesto v tom ksich-tu jí nelze věřit.

(16. 09. 2022 13:18)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy