Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Běžkyně v balerínkách Annamária (16) není jediná: Desítky těhotných 12letých dívek, děsivé detaily přiblížila poslankyně

Autor: lc - 
14. srpna 2021
05:00

Nadějná slovenská běžkyně v balerínách Annamária má teprve šestnáct a už čeká své první dítě. Její rodina ale chce, aby kvůli sportovní kariéře šla na potrat. Dívčin příběh šokuje veřejnost, slovenská politička Lucia Ď. Nicholsonová upozorňuje na drsnou situaci, ve které se běžně ocitají romské dívky mnohem mladší, než je Annamária.

Není to tak dávno, co se mladá Slovenka zamilovala a odstěhovala ke svému příteli Sebastianovi. Po nějaké době se však vrátila zpátky domů. Její maminka (38), která sama vychovává šest svých dětí a jedno vnouče (3) hned vycítila problém a zjistila dceřino těhotenství. „Myslela jsem si, že zkolabuju. Tak to na mě dolehlo, že jsem se neudržela a zmlátila ji jako žito,“ popsala pro server Pluska.sk Izabela. „Chci, aby šla na potrat, a potom se bude věnovat sportovní kariéře,“ řekla.

Tato situace bohužel není v romských chudých osadách neobvyklá, jak upozorňuje politička Lucia Ď. Nicholsonová. „Fascinuje mě, jak teď všichni řeší, že je těhotná 16 letá Annamária. Fenomén dětí s dětmi se v romských osadách vyskytuje už roky a nikdo se o něj nikdy nezajímal,“ připomíná.

Zamiloval se do mě strýc...

Nicholsonová tamní situaci dobře zná. V minulosti se sešla s deseti těhotnými školačkami ve věku od 12 do 14 let ve slovenské osadě Dobšiná. „Stály tam s těhotenskými břichy a chichotaly se. Jednu z nich jsem oslovila. Měla výrazný strabismus (šilhala, pozn. red.), byla ostříhaná nakrátko a byla v šestém měsíci,“ popisuje politička.

Když se nastávající maminky zeptala, jestli chápe, co se stalo, dostala stručnou odpověď: „Paní, nevím, co se stalo. Ten strýc mi na diskotéce řekl, že jsem krásná a potom se do mě zamiloval,“ odpověděla tehdy těhotná školačka a usmívala se.

Zneužití místo lásky

Naivita a bezbrannost pubertální dívenky dojaly i zkušenou novinářku.  „Vzpomínám si, jak smutné mi přišlo, že pro to dvanáctileté děvčátko zůstane její vlastní zneužití zapsané mezi nejkrásnější zážitky v životě. Protože nikdo předtím a asi ani nikdy potom jí neřekne, že je krásná. Své vlastní zneužití nazvala zamilováním,“ popisuje Nicholsonová s tím, že v romských osadách jsou desítky dívek mladších než běžkyně v balerínkách, které zneužívají dospělí muži.

 Díky učitelkám z Dobšiné, které se o těhotné nezletilé dívky starají už víc než deset let, se školačka naučila zvládat mateřské povinnosti a stala se maminkou. „Za toto patří Norice a Erice můj neskonalý obdiv,“ dodává Nicholsonová, která se snaží podpořit jejich neziskovou organizaci Domeček. Politička také upozorňuje, že po covidové karanténě se v osadě situace ještě více zhoršila. Počet těhotných děvčat radikálně narůstá.

Co je to pedofilie? Je velký rozdíl mezi pedofilem a osobou, která děti sexuálně zneužívá

Články odjinud