Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Voda v domově důchodců i v obýváku. Vdovec Výborný skoro nespal, s povodní bojovaly i děti

Autor: Sabina Dračková, ČTK - 
15. června 2020
20:10

Část domova pro seniory, ale i garáže a obýváky lidí v Heřmanově Městci zůstaly po nedělní průtrži mračen pod vodou. Vytopeným sousedům pomáhal s velkou vodou i poslanec a někdejší předseda lidovců Marek Výborný. Celé neštěstí je pro něj o to víc emotivní, že z Heřmanova Městce pochází a je tady i zastupitel. Do půlnoci pomáhaly vymetat vodu i jeho děti, které před několika měsíci přišly o maminku a Výborný o milovanou ženu. Velká voda zasáhla i domov důchodců, kde jsou teď bez elektřiny.

V Heřmanově Městci se teď sčítají škody po přívalových deštích. Neděle a noc na pondělí tu byla rušnější než kdy jindy. Voda z okolních luk a polí a z přeteklého rybníka zatopila několik částí města. „Pokud pominu sklepy a zahrady, je několik domů, které byly kompletně zaplaveny do metru až metru a půl výšky,“ řekl starosta Heřmanova Městce Josef Kozel (Živé město HM). Obyvatelé budov se vystěhovat nemuseli. Voda vnikla i do areálu společnosti Antares, která vyrábí nábytek.

„V té ulici, co my bydlíme, už to čtyři domy vyplavilo. Takže jsme s dětmi i dalšími lidmi tady do půlnoci zachraňovali jeden dům, kde kdybysme to furt permanentně nevymetali, tu vodu, tak by to ten dům propláchlo celý komplet,“ popsal Blesk Zprávám poslanec Marek Výborný, který v městečku žije se svými třemi dětmi.

Domovu seniorů voda zalila kuchyň i kotelnu

Voda ve městě zaplavila i přízemní část Domova pro seniory hlavního města Prahy a několik domů a firemních prostor. Státní silnice na Čáslav je stále uzavřena.

„Do patra se voda nedostala, ale dostala se do sklepů, máme zatopenou celou kotelnu. V kuchyni byl přes metr vody, jinde také, tam už je teď jen bahno,“ řekla ředitelka Domova pro seniory Klára Husáková. Několik klientů musel domov přestěhovat do prvního patra. V objektu bývalého zámku nejde elektřina, neteče teplá voda, nefunguje prádelna a kuchyně, zatopen byl rytířský sál. Jaké škody voda způsobila, zatím není jasné.

Video  Heřmanův Městec po silných deštích (14. 6. 2020)  - FB Jakub Svoboda
Video se připravuje ...

„Ten zámek byl v přízemí celý pod vodou,“ potvrdil Výborný a dodal: „Kolem toho potoka to pak bylo dalších x domů, nedokážu to ani odhadnout, dvacet, třicet.“ Na samotném zámku, kde je domov důchodců, budou podle Výborného výrazné škody.

Boj s vodou pokračoval od brzkého pondělního rána. „Hasiči tady odčerpávají sklepy, které jsou úplně plné. A bude se uklízet, no. Vynášet mokré dřevo ze sklepů a další věci, co byly zaplavené,“ popsal poslanec Výborný s tím, že hasičů je na místě hodně, a tak se vodu zřejmě podaří vyčerpat. „Integrovaný záchranný systém tady funguje bezvadně,“ dodal s tím, že zasedal i povodňový štáb.

Do 10 hodin dopoledne byla uzavřena státní silnice z Chrudimi na Čáslav. Vozovka nebyla poničena, ale pracovníci města a silničáři museli zkontrolovat mostky, zda nejsou poškozené.

Dcera poslance pomáhala místo školy

Výborný kvůli záplavám rušil svůj pracovní program. „Měl jsem být na agrární komoře v Chrudimi a pak u jedné starostky tady,“ přiznal poslanec s tím, že vše zrušil.

Do pomoci sousedům se zapojily i Výborného děti. O dvě dívky – Amálku a Míšu – a chlapce Vendelína se nyní po náhlém úmrtí manželky stará vdovec sám. „Tu nejstarší dceru jsem omluvil ve škole. Měla dneska nastupovat po těch čtyřech měsících a makáme tady, no. Je potřeba pomoct,“ dodal.

„Tady je to všechno namočené, malý déšť by byl velký problém,“ přiznal Výborný obavy při odčerpávání vody. Po vyklizení sklepů je čeká vysoušení a vytírání bahna. „Teď kde stojím, tak mám vodu nad kotníky, včera tu bylo po pás,“ popsal při rozhovoru.

Bleskové povodně zasáhly Heřmanův Městec, kde žije poslanec Marek Výborný se svými dětmi. Do prací se zapojili všichni. (15. 6. 2020) Bleskové povodně zasáhly Heřmanův Městec, kde žije poslanec Marek Výborný se svými dětmi. Do prací se zapojili všichni. (15. 6. 2020) | Marek Výborný

Voda z potoku se rozlila i na pietní území Ležáky na Chrudimsku. Kamenné lávky pod ní nebyly ani vidět. Voda se valila po louce kolem malého pomníku z roku 1945, když opadla, zůstaly po ní klacky a další nepořádek, řekla Vlasta Solničková z muzea.

„Výpust rybníka jde do potoku Ležák, rybník napájí i potok Bystřička. Bylo vidět, jak se pění rybník. Chlapi se pokusili zvednout stavidla, aby to neprotrhlo hráze, ale stejně se voda valila po schodech. V roce 2010 to bylo horší, voda byla až u pylonu,“ řekla Solničková.

Starosta Bojanova Milan Michálek je i dobrovolný hasič, v neděli pomáhal třem rodinám v Kovářově, kterým voda zatopila sklepy. Jeho rodičům voda šla až do obytné části, vystoupala do půl metru. Naštěstí jsou pojištění, dodal starosta. 

Video  Epicentrum - hasičské zásahy u povodní  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Byl jsem na výjezdu od půl dvanácté do čtyř. V Kovářově se odčerpávala voda z prostředního rybníka, aby se odlehčilo přítoku. Příval vody byl tak extrémní, vodoteče nestíhaly,“ řekl Michálek.

„Schytaly to“ firmy i státní sklady

Bouřka s přívalovými dešti ve Vápenném Podole na Chrudimsku hodně poškodila tři domy. V potoce obvykle moc vody neteče, při bleskové povodni vystoupala až k oknům. „Máme tady firmu, která odklízí bahno, kameny ze silnice. Evakuovala se jedna rodina. Dnes vyhazují do kontejneru zničené věcí. Škody budou velké, sčítáme je,“ řekl místostarosta Jiří Doležal.

Přívalové deště poničily také infrastrukturu skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) u Heřmanova Městce. Jednu z nádrží, kde se skladuje nafta, proud vody nadzvedl. „Když dnes po opadnutí vody nádrž klesla, začala z ní vytékat nafta do záchytné jímky. Situaci na místě řeší několik jednotek hasičů. Přívalový déšť také spláchl dvě stavební buňky a část areálu byla zaplavena bahnem,“ uvedl předseda SSHR Pavel Švagr.

Pardubický kraj je podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) připraven podle konkrétních požadavků obcí uvolnit peníze na odstraňování škod na úterním jednání zastupitelstva. O dalších sedm milionů například na čerpadla či další techniku a výstroj pro dobrovolné hasiče je možné požádat do 30. června.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa