Dva vietnamští chlapci se na přírodním koupališti utopili 2. srpna 2018. Ve vodě je našli potápěči asi po dvou hodinách od nahlášení, že zmizeli. Případ vyvolal velkou pozornost, neboť podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali, matkám dětí prý nikdo nevěnoval pozornost. Ředitel areálu Robert Nedvěd to tehdy odmítl.

Několik dní po tragédii se na koupališti sešlo asi 150 lidí na pietní akci. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty účastníci položili květiny a svíčky. Hrála harmonika, někteří lidé tiše zpívali a podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo hrsti rýže. Před týdnem kvůli případu zasedal mělnický soud, který zastavil stíhání obou rodičů. S tím není státní zástupkyně spokojená.

Výchovný efekt se minul

Ta podle Jindřicha Špergla, mluvčího mělnického soudu, zatím podanou stížnost neodůvodnila, počká na zaslání písemné verze rozsudku mělnického soudu, až poté stížnost odůvodní. Případ tak posoudí Krajský soud v Praze. Státní zástupkyně požadovala podmíněný trest na spodní hranici, obhájce navrhoval zproštění obžaloby. Rozsudek soud vynesl bez přítomnosti rodičů.

Čechová po vynesení rozsudku ČTK řekla, že považuje rozsudek za spravedlivý. Nelíbil se jí ale přístup rodičů, matky a otce jednoho a matky druhého utopeného chlapce. „Obžalovaní nevypovídali v přípravném řízení, nevyjádřili se k té věci, dnes se hlavního líčení nezúčastnili. Pokud by tady dnes byli přítomni, tak můžeme říci, že to hlavní líčení mělo minimálně výchovný efekt. Ale oni tady dnes nebyli,“ řekla ve středu Čechová.

Už tak těžký trest

Podle soudu je pro rodiče největším trestem úmrtí dětí. Shodli se na tom i státní zástupkyně a obhájce. V případě, v němž soud zastavil trestní stíhání, mohla státní zástupkyně do tří dnů podat proti rozhodnutí stížnost, poslední den tak byl dnes. Obžaloba rodiče, matku a otce jednoho chlapce a matku druhého utonulého, vinila z usmrcení z nedbalosti.

Fotogalerie
39 fotografií