Chlapci vietnamského původu se na přírodním koupališti utopili předloni 2. srpna. Ve vodě je našli potápěči asi po dvou hodinách od nahlášení, že zmizeli. Případ vyvolal velkou pozornost, neboť podle některých svědectví personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali, matkám dětí prý nikdo nevěnoval pozornost. Ředitel areálu Robert Nedvěd to tehdy odmítl.

Podle znaleckých posudků bylo bezprostřední příčinou smrti udušení z utopení. Oba chlapci byli podle posudku zdraví. Státní zástupkyně Dana Čechová obžalované viní ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti, rodiče podle ní zanedbali rodičovskou zodpovědnost. Žádala trest na spodní hranici, mělnický soud, který případ od středečního rána projednával, však stíhání rodičů zastavil.

Podle něj je pro rodiče největším trestem úmrtí dětí. Shodli se na tom i státní zástupkyně a obhájce. Žalobkyně se zatím nevyjádřila k tomu, zda se odvolá. „Já se domnívám, že ten rozsudek je spravedlivý. Paní předsedkyně senátu ho velmi dobře odůvodnila. Já se domnívám, že z toho odůvodnění vyplývají zcela jednoznačně úvahy senátu, které při tom rozhodování měl,“ řekla státní zástupkyně Dana Čechová.

Čechová si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, protože ji vadí přístup obžalovaných. „Obžalovaní nevypovídali v přípravném řízení, nevyjádřili se k té věci, dnes se hlavního líčení nezúčastnili. Pokud by tady dnes byli přítomni, tak můžeme říci, že to hlavní líčení mělo minimálně výchovný efekt. Ale oni tady dnes nebyli,“ řekla Čechová.

Soud ve středu vyslechl dvě prodavačky ze stánku v bezprostřední blízkosti takzvané dětské pláže, kde je pozvolnější vstup do vody. Jedna z žen vypověděla, že ke stánku přiběhla žena vietnamského původu a něco jí ukazovala na telefonu. Obsluhující jí ale nerozuměla, poslala ji proto do kanceláře zhruba dvě desítky metrů od stánku. „Za pět až deset minut vyhlašovali, že se postrádají dva chlapci,“ řekla svědkyně. Rozhlasem se následně hledal také případný tlumočník.

50 minut bez dozoru

Podle státní zástupkyně nechali rodiče děti bez dozoru nejméně od 13:15 do 14:05, kdy si otec všiml, že chlapci na břehu nejsou. Po 14:30 byla na místo přivolána policie. Utonulé chlapce, narozené v roce 2011 a 2013, našli pod hladinou až potápěči. Rodiče podle Čechové věděli, že ani jeden neumí plavat. Podle Čechové byl s dětmi u vody otec, ve 13:15 ale odešel do stánku, což řekl matkám hochů. „Obě matky přebíraly zodpovědnost za nezletilé,“ řekla Čechová.

Předsedkyně senátu při odůvodňování rozsudku uvedla, že se podařilo prokázat, že se událost skutečně stala tak, jak popisuje obžaloba. Obhájce všech tří obžalovaných s tím ale nesouhlasí.

Několik dní po tragédii se na koupališti sešlo asi 150 lidí na pietní akci. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty účastníci položili květiny a svíčky. Hrála harmonika, někteří lidé tiše zpívali a podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo hrsti rýže.

Video
délka: 01:06.36

Pátrání po dvou ztracených dětech na jezeru Lhota Aktu.cz

Fotogalerie
29 fotografií