Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Schillerová prý ani nevěděla, jak hrubě s Hamáčkem mluví. A poslanci kývli na Pětadvacítku

Aktualizováno -
27. května 2020
18:50
Autor: sab, ČTK, simao - 
27. května 2020
10:35

Poslanci ve středu dokončili debatu o příspěvcích pro společníky malých společností s ručením omezeným. Ti peníze dostanou, náklady ale dopadnou na obce a kraje, ne na státní rozpočet, jak chtěli senátoři. Ostrý výrok má za sebou vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). Její „příště se na vás vyse*em“ mířené k Janu Hamáčkovi (ČSSD), který s ní sedí ve vládě, pohoršilo řadu politických kolegů. Schillerová sama pro Novinky.cz uvedla, že o vyřčené vulgaritě ani nevěděla, předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi se za ni nicméně omluvila o „on to velkoryse přijal“.

Společníci malých s.r.o. postižených dopady epidemie budou mít nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně stejně jako OSVČ. Poslanci to začali probírat v úterý a ve středu vládní návrh schválili. Hlasovali ale také o předloze, kterou vrátil Senát. Spory budí zdroj, odkud peníze vzít. Senátoři jej chtěli změnit, aby nedopadal na obecní a krajské rozpočty. Příspěvek by se měl podle horní komory hradit přímo ze státního rozpočtu.

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) hovořila o možnosti vypsat dotace, jak ale upozornil třeba opoziční politik Zbyněk Stanjura, pro obce je i samotné vypisování žádostí o dotace náročné. Proti této možnosti protestují i samotné obce. Kvůli celé situaci včera vyvěsila řada z nich černé vlajky a nebo parte oznamující smrt investic. Chtějí tak ukázat, že v případě schválení nebudou mít peníze třeba na opravy chodníků.

Zátěž pro starosty a hejtmany, čílí opozice

„Je to hanebnost, já jsem opravdu šokován přístupem sociálních demokratů, to jsem zvědavý, co vám na to řeknou vaši hejtmani,“ apeloval na neschválení nápadu Schillerové poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle něj jde o útok na obce, města i občany. Aby hlasovali pro senátní verzi, vyzvala poslance i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) existuje možnost, jak peníze vyplácet z vládní rozpočtové rezervy. Senátní verzi se však opozici nakonec prosadit nepodařilo.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana Sněmovna posvětila zákeřnou a neodpovědnou loupež z financí rozpočtů obcí. „Po snížení příjmů v rozpočtech budou nyní starostové nuceni rušit plánované projekty a vysvětlit svým spoluobčanům, že se nebude opravovat škola ani stavět cyklostezka kvůli sebestřednosti ministryně financí,“ uvedl.

Byl to vzkaz „pro všechny“

Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) je nyní pod palbou nejen kvůli politickým krokům, ale také kvůli svému chování. Poté, co poslanec Ondřej Veselý (ČSSD) ve Sněmovně navrhl zařadit právě debatu o tom, jak kompenzovat snížení daňových příjmů obcí a krajů, se Schillerová rozohnila.

Šéfovi koaliční ČSSD vytkla, že budou ve Sněmovně do večera. „Teda vy jste koaliční partner, teda,“ rozohnila se Schillerová na předsedu ČSSD. „Teď tady budou zase všichni exhibovat. Já to už dneska nedám,“ kroutila v lavici hlavou. Načež jí Hamáček odpověděl, že dohoda byla, že se diskuse na jednání dostane. „Tam byla dohoda, že to bude jenom do programu, že to nebude napevno,“ vysvětloval Hamáček. Co ale mikrofony neměly slyšet, byla následná slova Schillerové. „Příště se na vás vys*rem,“ ukončila rázně diskusi.

Schillerové pak Hamáček pomohl

Jak krajům a obcím pomoct se nakonec ve Sněmovně neřešilo. Návrh Ondřeje Veselého (ČSSD) sice neprve o jeden hlas prošel, pak se ale hlasování opakovalo. Proti bylo ANO a komunisté. Navzdory návrhu svého straníka předseda Jan Hamáček (ČSSD) spolu se třemi dalšími sociálními demokraty návrh potopili. Hamáček tak zřejmě „žehlil“ spor se Schillerovou.

Výroky Schillerové měly ještě dohru. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se chtěl ministryně zeptat, jak svůj výrok myslela. „Byl mířen: 1. Výlučně na ČSSD, 2. Na všechny obce i města, 3. Na všechny občany ČR? Mlčení bude znamenat souhlas s variantou 3. Těším se na Vaši odpověď,“ vzkázal Kalousek.

Nelibost dal najevo i někdejší předseda lidovců Marek Výborný. Na twitteru sdílel fotomontáž přidanou současným předsedou Marianem Jurečkou, na které Schillerová ukazuje desky, na kterých je napsaný její sprostý výrok. „A toto je vzkaz Aleny Schillerové a této vlády všem obcím, městům a krajům... bude líp,“ přisadil si.

Miroslav Kalousek pak na jednání řekl, že by čekal, že Schillerová návrh Veselého podpoří a řekne, že náklady obcím a krajům vláda vykompenzuje. „Pak bych vám věřil, že nám to tady lidsky a pravdivě říkáte, ale vy se chováte tak, že vám to věřit nelze, protože na ten návrh jste poměrně expresivním způsobem sdělila vašim koaličním partnerům s čím mohou příště počítat a obávám se, že při tomto přístupu s tím mohou počítat rozpočty obcí a měst a ve svém důsledku i všichni občané ČR,“ navezl se do ministryně Kalousek. Ta na jeho slova nereagovala.

Schillerová i Hamáček v zajetí nevědomí

„Nejsem si vědoma toho, že jsem to řekla, přesto jsem se mu šla omluvit. Taková slova nejsou běžně mým slovníkem. Byla to vypjatá situace. On to přijal velice velkoryse,“ uvedla Schillerová pro Novinky.cz k úternímu výroku „příště se na vás vyse*em“.

„Okamžitě jsem se mu šla omluvit, když jsem to zjistila. Nejhorší je, že já to nevím. Máme velmi korektní vztah a on mi řekl, že vůbec neví, že jsem to řekla,“ připojila ministryně financí.

Video  Schillerová o Pětadvacítce a penězích krajů a obcí: Je fér, aby se taky podílely, čerpají ze sdílených daní 
Video se připravuje ...

Strážníci mají nárok na odchodné

Sněmovna také rozhodla o tom, že strážníci získají nárok na odchodné. A zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Senát neúspěšně navrhoval mimo jiné vyškrtnutí věkové hranice 50 let. Chtěl také, aby se odchodné nedanilo. Strážníkům navíc mělo podle odmítnutých senátních úprav stačit střední vzdělání s výučním listem, nyní zákon požaduje maturitní vzdělání.

Stíhání za řeči o migrantech

Poslankyni SPD Karlu Maříkovou dolní komora k trestnímu stíhání nevydala. Mandátový a imunitní výbor už dřív doporučil plénu, aby policejní žádosti nevyhovělo.

Maříková loni v lednu na svém profilu na facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti. Mnozí členové výboru ale o záležitosti vyjádřili pochyby, byť s výroky Maříkové nesouhlasí.

Kontrolovat ČT bude Xaver i Lipovská

Poslanci poslali do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, moderátora Lubomíra „Xavera“ Veselého a novináře Pavla Matochu. O prvních dvou jménech se dlouhodobě vedly spory. Na doplnění Rady Českého rozhlasu bude vyhlášená nová výzva.

Předloha proti dvojí kvalitě potravin budí pozornost kvůli poslaneckému pozměňovacímu návrhu, který by uzákonil podíl českých potravin na tuzemském trhu. Pro příští rok má podíl činit 55 procent, pak má růst na 85 procent v roce 2027. Zemědělský výbor poslancům doporučil, aby předlohu vrátili do druhého čtení k další debatě.

marmat ( 31. května 2020 17:12 )

junkiexl: PROČ NĚKDO ????
Nebuďte srab a vyražte !!!

marmat ( 30. května 2020 12:36 )

stbakbures: DOSLOVA ZVRACÍTE VZTEKY.....a před obědem ???
Zkuste se malinko ovládnout a pokud je Vám /TI víc, než 14 let....
tak musíte obratem hysterickou a nenávistnou povahu léčit !!!

marmat ( 29. května 2020 16:53 )

Hlášky dne : vyhrává JUNKIEXL !!! BOREC NA KONEC
****­******­******­******­******­******­******­******­**
junkiexl:Schillerka jen mluvi reci sve sekty. Behem vladnich porad vzduchem litaji pice, ko koti a chu ji jako komari pred soumrakem. I o stolici se hovori.
(27. 05. 2020 14:20)
****­******­******­******­******­******­******­******­**
junkiexl:Silenka Schillerka ani nevi, ze vede MF. Mozna by ji to mel konecne uz nekdo rict.
(27. 05. 2020 23:14)
****­******­******­******­******­******­******­******­**
junkiexl:Ze nevis, co mluvis, Schilerko, se vi uz davno.
(27. 05. 2020 235)

marmat ( 29. května 2020 16:43 )

Kluci, pokud netušíte vůbec NIC o obsazování funkcí po volbách....
NEPIŠTE!!!
Je to propadák....
Jako ta "tykačka" zden­kka/jun­kiex­la..­....­..KIX na druhou

marmat ( 29. května 2020 16:39 )

zdenek43: NIKDY nepište TO, co Vás napadá...je to hovězina na Ultimo !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud