Mazaný Babiš, lenivá opozice a Prymula jako trumf: Kubáček u vlády čeká návrat „Itálie“

Autor: Markéta Volfová - 
27. května 2020
05:25

S přibývajícími uvolněními se Česko přibližuje k normálu a s ním i vládní tahanice. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle politologa Jana Kubáčka už teď zbrojí na sněmovní volby, které nás čekají příští rok, a Roman Prymula by mohl být jedním z jeho hlavních trumfů. Koronavirus byl a ještě bude pro vládu zásadní, zmínil v úterním Epicentru Blesk Zpráv.

„Pravdou je, že kdyby nebylo koronaviru, stejně bychom byli v nějakých ekonomických komplikacích a pro vládu by to bylo nepříjemné,“ odhaduje Kubáček s tím, že se tak naskytl Andreji Babišovi silný argument o nelehké situaci, se kterou se musel popasovat.

Za premiérův důležitý okamžik ve zvládání koronakrize považuje politolog ten, kdy se přestal objevovat na tiskových konferencích. „Babiš a  jeho poradci velmi dobře vytušili, kdy bylo dobré ho stáhnout z veřejné pozornosti. U mnohých tedy zůstal jako ten, který na začátku zatáhl drakonicky za brzdu. A potom, když přicházela nepříjemná rozhodnutí všedního dne, stáhnul se, vyslal své ministry, kteří byli rázem těmi méně populárními,“ uvedl Kubáček.  

Video „Babiš se zavčasu stáhnul, opozice byla lenivá. Vláda se vrací k italskému manželství,“ míní Kubáček. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Kdo se objevil naopak o něco později, to byl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Se svým červeným svetrem dokonce jako by na chvíli zvedl sociálním demokratům preference. Podle Kubáčka mu ale brzy došel dech: „Zklamaly ho dvě věci. Nevydržela mu ta dynamičnost, začal přecházet do často nicneříkajících politických souvětí. A zůstal jako jeden z mála z těch, co chtějí přísnější variantu.“ 

Nyní se ukazuje, že podle Hamáčka by bylo vhodné vyměnit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a nechápe novou funkci Romana Prymuly jakožto zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Návrat italského manželství vlády

Babiš zase není spokojený s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). „Vracíme se do italského manželství, kde se manželé měli chvíli rádi, protože se báli, co mají před domem. Teď se koronavirus přestěhoval k sousedům, takže zjistili, že je vlastně celkem dobré se hádat. Logicky toho bude čím dál víc. Blíží se důležité volby a začne přetahovaná, kdo více společnost zachránil,“ komentuje vývoj politolog s tím, že předseda vlády už nyní přemýšlí, co s volbami do Sněmovny, které budou příští rok.

V nelehké situaci se ocitla i opozice. Jak Kubáček říká, nikoho příliš nezajímala. Přesto od ní čekal větší aktivitu: „Opozice měla složité podmínky, ale zároveň si myslím, že byla lenivá. Měla pouze doporučení, že by se něco mělo, ale nevycházela vlastně vůbec z toho členstva, které měla napříč státem. Mnohdy jsem si říkal, jak je možné, že si ty konkurenční strany neudělaly své mikrotýmy ze svých komunálních politiků, ze svých lékařů a podnikatelů.“

panda82 ( 27. května 2020 07:34 )

Jo hlavně ať se vrátí do sněmovny, těm co nerespektuji co nám obyčejným nařizuji, nadlidi co nařídí a sami nedodržují, sněmovna není uzavřená místnost?

Michal Michal ( 27. května 2020 06:59 )

Z praxe a ze života vím , že nemehla a neschopní byly povýšeni na okres , anebo na ministra

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud