Policisté budou moci pokuty až 10 tisíc za roušky dávat nejdřív v květnu. Senát je zdržel

Autor: ČTK, sova - 
17. dubna 2020
15:30

Senát umožnil přijetí zákona, podle něhož policie bude moci na místě pokutovat až 10 000 korunami lidi, kteří poruší opatření proti šíření koronaviru. Policisté a strážníci tuto možnost dostanou ale až nejdříve v květnu, pokud opatření budou platit i příští měsíc. Horní komora totiž v pátek normu neschválila, neodmítla, ale ani nijak neupravila. Zákon tak dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, ale až po uplynutí ústavou stanovených 30 dnů, které má Senát na projednávání zákonů. Tato lhůta uplyne 9. května, tedy po skončení aktuálně platného nouzového stavu, který byl prodloužen do konce dubna.

Policisté by mohli pokutovat lidi například za porušení nařízení o omezení pohybu nebo za nezakrývání dýchacích cest na veřejnosti, které je povinné od 19. března. Řešení přestupků na místě má podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) omezit jejich projednávání ve správním řízení, což zatěžuje radnice a krajské hygienické stanice.

Ministr má za to, že většina přestupků se bude stejně jako dosud řešit domluvou. Policie podle Hamáčka nebude pokutování v maximální výši zneužívat, běžná pokuta se bude pohybovat kolem 500 korun. Potřebuje u některých přestupků, k nimž patří třeba hromadné popíjení alkoholu na veřejnosti, účinnější nástroj.

Podle kritiků pokutování na místě otvírá prostor pro korupci

„Rozhodně nechystáme žádný policejní stát. Drtivá většina přestupků bude řešena domluvou, ale jsou lidé, kteří si domluvit nenechají,“ uvedl ministr vnitra.

Kritici poukazovali na to, že opatření vlády i ministerstva zdravotnictví nejsou jednoznačná, nemají jasný výklad a že pokutování na místě otvírá prostor pro korupci. Podle Václava Lásky (Senátor 21) k rozdílnému výkladu přispívají členové vlády, kteří opatření vykládají rozdílně.

Podle bývalého policejního prezidenta a předsedy senátorů ODS Martina Červíčka by vláda získala pro zákon větší podporu, pokud by umožnila pokutovat na místě pouze jasně vymezené nejzávažnější přestupky.

K odmítnutí chyběly dva hlasy

Hamáček uvedl, že o uplynulém velikonočním víkendu policie provedla na 50 000 kontrol a pouze 3700 zjištěných přestupků poslala do správního řízení. Ministr odhaduje, že desetina až pětina těchto přestupků by mohla být řešena pokutou na místě, pokud by s tím pokutovaný souhlasil. Schválení zákona podporovali starostové z řad senátorů, například Patrik Kunčar (KDU-ČSL) nebo Michael Canov (SLK).

Pro přijetí zákona zvedlo ruku deset z 37 přítomných senátorů, pro zamítnutí 18 z 38 přítomných. K odmítnutí předlohy, jak to doporučoval senátní ústavně-právní výbor, tak chyběly dva hlasy.

lapak ( 17. dubna 2020 16:53 )

copak senát netáhel,nemehel udělal dobrého za své existence jen obral danové poplatníky o miliardy!! platy pro udava­če,tra­fikan­ty,in­riká­ře!!

BoziMilda ( 17. dubna 2020 16:43 )

Stačí říct policatovi "Přestupek jsem nespáchal, s udělením pokuty nesouhlasím" a musí to poslat do správního tak jako tak.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud