Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

K Zemanovi může jen Mynář, kníže se izoloval na zámku. Klaus je „youtuber“, Drahoš chatař

Autor: Jaroslav Šimáček - 
31. března 2020
05:00

Miloš Zeman (75) opět promluví k národu v době pandemie. A to již tuto neděli v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz. V sobotu za ním zamíří i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), jinak ale má osobní přístup k hlavně státu pouze kancléř Vratislav Mynář. Blesk Zprávy zjišťovaly, jaký režim zavedli další čeští politici – věkem důchodci. Nejstarší poslanec Karel Schwarzenberg (82) (TOP 09) se před světem uzavřel na zámku Dřevíč, senátor Jiří Drahoš (71) nevynechává Senát ani chatu. A co Václav Klaus (78)?

Prezident Miloš Zeman se před světem uzavřel v Lánech. I když ne zcela. „Pan prezident podporuje a dodržuje nařízení vlády,“ vzkázal hradní mluvčí Jiří Ovčáček Blesk Zprávám a pokračuje: „Pan prezident je v Lánech a věnuje se denní agendě. V sobotu bude jednat expertní tým za účasti ministrů vnitra a obrany a policejního prezidenta.“

Po Andreji Babišovi, který je v 65 letech již ostatně také věkem senior a který si do Lán 20. března přivezl roušku v českých národních barvách, tak půjde o další osobní politickou návštěvu.

K Zemanovi smí jen Mynář. Až na výjimky

Každodenní návštěvy má však Zeman výrazně omezené. „Ano, je to tak, osobní přístup má výhradně pan kancléř. Je to velmi rozumné opatření,“ vzkázal Blesk Zprávám Ovčáček.

Kancléř Vratislav Mynář přitom pro iDnes.z potvrdil dohodu na režimu, kdy přístup k prezidentovi má pouze on. „Neřekl bych, že je pan prezident v úplném klidu. Respektive je, ale nikoli v klidu pracovním. Jak je pan prezident nesmírně pracovitý, tak se v Lánech nenudí, pracuje,“ říká Mynář.

Dvě děvčata v Lánech

K úpravám došlo v rámci Zemanovy ochranky. „Ochránci zůstávají v Lánech vždy šest dní, aby nepřišli do kontaktu s civilisty, například v rámci hromadné dopravy. Každá další skupina ochránců, která na dalších šest dní nastupuje, je den předem vyšetřena pomocí stěrů a testována, jestli je nakažena, či není,“ prozradil Mynář.

Se Zemanem v Lánech zůstává i zámecký personál. Redukovaný. „Jde o dvě děvčata, zaměstnankyně Správy Pražského hradu, která jsou tam léta. Obě bydlí v Lánech, chodí z práce rovnou domů a opačně, a obě jsou pravidelně testovány na případnou nákazu koronavirem,“ podotkl Mynář, který byl sám v karanténě po návratu z Číny – a od té doby byl prý testován již čtyřikrát. „Pochopitelné je, že přes všechna opatření nosíme všichni v přítomnosti pana prezidenta roušky či respirátory,“ dodal kancléř.

Z Lán se pak konají hovory třeba i mimo hranice ČR – jako byl telefonát se Zuzanou Čaputovou či izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem. A pouze po telefonu je se Zemanem v kontaktu i jeho mluvčí. „V případě mediálních záležitostí jsem s panem prezidentem v kontaktu telefonicky, výjimkou jsou natáčení projevů a rozhovorů. Pan prezident promluví k národu z Lán tuto neděli prostřednictvím rozhovoru pro Blesk.cz,“ potvrdil Ovčáček nejbližší Zemanův veřejný výstup. 

Video Zeman bez roušky o koronaviru: Opozice ať raději mlčí a herci ať jdou do důchoďáků. - TV Prima

Klaus na youtube i procházkách lesem

To exprezident Václav Klaus promlouvá k lidem také přes kameru. Prostřednictvím streamu na youtube ho čeká v úterý druhá přednáška na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze v rámci kurzu „Transformační procesy v ČR“. Přenos je přitom určený nejen pro studenty, ale i pro veřejnost. „Zajímá-li vás akademický pohled na českou transformaci po pádu komunismu, sledujte ojedinělý seriál přednášek jejich tvůrce a realizátora Václava Klause,“ láká Institut Václava Klause (IVK) ke sledování.

„Václav Klaus bere – stejně jako drtivá většina ostatních lidí – opatření vlády vyhlášená v nouzovém stavu velmi vážně,“ vzkázal Blesk Zprávám Petr Macinka z IVK. Klaus prý na dálku vede i tým expertů, který pracuje na 12dílném seriálu textů, v nichž se „pokouší zasadit současnou koronavirovou pandemii do širších souvislostí“.

„Chybí mu zázemí své kanceláře, která je nyní uzavřena, ale je rád, že nemusel přerušit pravidelnou výuku,“ podotýká Macinka ke Klausovu působení na VŠE a dodává: „Přípražský les v těsné blízkosti jeho bydliště mu umožňuje pohyb na čerstvém vzduchu v rámci pravidelných zdravotních procházek. V tomto ohledu to však u něj nebyla žádná změna, neboť sem pravidelně a rád chodil i v době předrouškové.“

Schwarzenberg na zámku. Bez vnoučků

Nejstarší poslanec a někdejší prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg je nyní v „přírodní izolaci“, jak Blesk Zprávám vzkázal ze zámku Dřevíč.

„Sedím doma na Dřevíči, což je kousek od Nižbora v lese. Jsem přírodně izolován a čtu si a čekám, až s pomocí boží to celé skončí,“ uvedl kníže, který tak chyběl minulý týden na mimořádné schůzi ve Sněmovně.

K opatřením a doporučením na ochranu seniorů, ke kterým vláda sáhla, kníže podotkl: „Já jsem ve výjimečné situaci. Sedím ve vlastním domě a na venkově. To byste se musel zeptat někoho mého věku, kdo je v paneláku v Praze nebo v domově pro seniory. Mně se daří příliš dobře. Nejsem schopný to posuzovat. Nejsem vláda, nejsem lékař, nejsem zdravotník, nemám v těchto věcech autoritu. Tak radši držím hubu.“

Na jednu věc si však postěžoval – nemůže vidět své vnoučky, kteří žijí s rodinami v Rakousku. Tedy za uzavřenými hranicemi.

Karel Schwarzenberg tráví v době koronavirové pandemie čas v "přírodní izolaci" na zámku Dřevíč.Karel Schwarzenberg tráví v době koronavirové pandemie čas v "přírodní izolaci" na zámku Dřevíč. | Archiv Blesku

Drahoš: Kontakty s rodinou jsme výrazně omezili

Senátor a další někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš nyní s manželkou Evou zůstává především doma, nevynechává však ani vycházky do přírody – ale též ani vyjížďky do Senátu či naopak na chatu.

„Dodržujeme nařízená opatření, s manželkou jsme už jako senioři sami dva v domácnosti. Styk ve dvou, procházka venku s rouškou sami ve dvou – to dodržujeme. Snažíme se také občasný nákup absolvovat v době, která je doporučená pro seniory,“ říká Blesk Zprávám.

„Bydlíme na Suchdole, ulice jsou poměrně liduprázdné. Když jdeme do lesa, tak tam většinou nepotkáme nikoho, nebo jen sem tam někoho, navíc všichni lidé, ať jsou to sportovci nebo jednotlivci, tak alespoň, co jsme viděli s manželkou, ti lidé dodržují nošení roušek. Četl jsem, že policie na Řípu musela v uvozovkách rozhánět davy. I když mají všichni roušky, tak shlukování lidí není dobré. Ještě kritičtěji bych se díval na to, když někdo nedodržuje 14denní nařízenou karanténu, tam už to hraničí opravdu s velkým riskem,“ upozorňuje Drahoš.

Se svou ženou Evou přitom výrazně omezili i rodinné kontakty. „Máme dva vnuky, jejich rodiče a ještě jednu dceru. Fyzické kontakty jsme výrazně omezili. Viděli jsme se krátce venku – s rouškami a odstupem. V současné době se s rodinou, vnuky moc nestýkáme. Oni s tím přišli sami, jsou si vědomi toho, že ta seniorská skupina je náchylnější k malérům, pokud jde o koronavirus. Docela se nám stýská, ale dneska člověk může využívat i mobilní telefon, WhatsApp, které vám umožňují videohovor,“ podotýká senátor.

Video „Zvládneme to, nebojte!“ Babiš v projevu o koronaviru děkoval i za šití roušek, kritizoval porušování karantény. - Česká televize

Zbytečný povyk kolem chatařů

Drahošovi mají na Kamýku chatu. A vyrazili tam i v době, kdy vláda v režimu omezeného pohybu doporučila lidem, aby na chaty nejezdili, pokud to není nutné. Drahoš však upozorňuje, že se řídí i tím, aby se na chatě s nikým dalším nestýkal. 

„Na chatě jsme byli. Samozřejmě chápu vesnice, kde jsou chalupáři z Prahy nebo větších měst a pokud se tam sjedou najednou na víkend, tak to může způsobit určité problémy. Rozumím i povzdechu starostů, že jim tam nějací chataři vtrhnou do obchodu a nakupují. Ale na druhou stranu – pokud tam ti lidé přijedou předzásobeni, pokud nevycházejí z těch svých chat nebo chalup...,“ poznamenává Drahoš.

„To byl i náš případ, my jsme jeli na chatu, v garáži doma jsme nasedli do auta, vystoupili jsme na zahradě, zavřeli jsme branku a nikam jsme nešli, zahradu jsme neopustili až do odjezdu. Provedli jsme tam nějaké jarní odzimovací práce, měli jsme s sebou jídlo, všechno. Myslím si, že v takových případech je ten povyk úplně nesmyslný,“ uvádí senátor, podle kterého nemohli svou návštěvou „uškodit vůbec nikomu a ničemu“.

Chata Jiřího Drahoše na KamýkuChata Jiřího Drahoše na Kamýku | Foto Blesk - Michal Protivanský

Drahoš jinak pracuje z domu, absolvoval v roušce ale i senátní schůzi ohledně vládních novel zákonů, navržených kvůli stavu nouze a pandemii. A chybět by neměl ani na té příští.

„I v Senátu je snaha omezit počet senátorů na rozumný počet. Já jako Pražák jsem řekl, že chápu i dojezdové problémy některých kolegů, i na tom minulém zasedání jsem byl a půjdu i příští středu. Výjimečně jezdím do Senátu autem, jinak používám zásadně MHD. Jsme tam v rouškách, je tam dezinfekce... Samozřejmě člověk se nikdy nemůže ubránit myšlence na to, že někde něco může chytit, ale nakonec jsou na tom lidé ve zdravotnictví, hasiči, sociální služby výrazně hůře a také pracují,“ dodal pro Blesk Zprávy Drahoš.

Video Hamáček o chatařích a strachu z koronaviru na vsích: Zůstaňte doma, nemůžeme obklíčit Prahu. - Blesk TV

nespokojeny ( 3. dubna 2020 21:14 )

Senátor Drahoš měl největší šanci porazit v prezidentských volbách Miloše Zemana.
Šanci měl, ale neporazil. Byl totiž nejslabší ze všech protikandidátů, kterého oponenti protlačili do 2.kola.
Každý další by zřejmě zvítězil. Drahoš na to neměl.
Točil se nelidsky na zdravých nohou a to bylo vše čeho jsem si všiml.
I do senátu je ho škoda. Politik není a nikdy nebude.

vilda696 ( 31. března 2020 13:17 )

mislivec: ty máš dost,více takovejch *** a Andrej má 50% minimálně

mislivec ( 31. března 2020 11:55 )

Zato Eman tahá za dva

avina ( 31. března 2020 11:41 )

Senátor Drahoš bude aktivní, navrhne 50% platu v době omezené práce Senátu,zasedání….

avina ( 31. března 2020 11:39 )

Hajný vzpomněl vnou­čata­.Zají­mavé,­že na manželku si nevzpomně,ani nadce­ru,sy­ny,a­dopto­vanho syna. Na milenku asi ano.Stejně i Kalouska …..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud