Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Karanténu budou od středy ukončovat praktici. Stěžují si ale na nedostatek testů

Autor: ČTK - 
21. dubna 2020
22:00

Nařízenou preventivní karanténu, jež museli dodržovat lidé, kteří sice neměli test na covid-19 pozitivní, ale byli s někým nemocným v kontaktu, budou od středy ukončovat praktičtí lékaři. Někteří ale den před začátkem této povinnosti potřebné rychlotesty nemají, řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Budou tak dál posílat pacienty na odběrová místa. Ukončovat karanténu rychlotestem vyšetřujícím protilátky s negativním výsledkem nařídilo ministerstvo zdravotnictví lékařům 16. dubna.

Nařízenou karanténu mělo podle dat České správy sociálního zabezpečení k pondělí 6882 lidí, mezi nimiž bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví asi 5210 lidí s pozitivně prokázanou nemocí covid-19, jejichž karanténu musí ukončit dva negativní PCR testy na odběrovém místě. Ordinací praktických lékařů je v Česku asi 6500, mnozí tak nejspíš žádné pacienty v preventivní karanténě nemají.

„Ochranné pomůcky a rychlotesty byly distribuovány tento týden. Například v západních Čechách v pondělí a dnes. Já jsem dostal 40 testů, 20 respirátorů a pět obleků,“ uvedl Šonka. Nemyslí si ale, že by je měli zdaleka všichni lékaři. „Kdo nebude mít vybavení a pomůcky, tak bude dál posílat na odběrové místo,“ uvedl. Ke každému rychlotestu je podle Šonky potřeba jednorázový plášť, dva páry rukavic, štít a respirátor FFP2.

Dá se očekávat, že testů bude nedostatek

Podle Karla Lukeše, předsedy představenstva sítě Moje ambulance, která sdružuje lékaře pečující zhruba o 190 000 lidí, nejsou pokyny ministerstva jasné. „Bohužel neobsahují podrobnější doporučení, jaké ochranné zdravotnické pomůcky mají lékaři při tomto způsobu testování používat,“ sdělil ČTK. Podle něj některé pobočky sítě nemají k dispozici ani rychlotesty.

„Dá se tedy očekávat, že počet testů nebude dostatečný. Zejména v Praze, kde je v karanténě větší počet osob, přerozdělené testy dost možná nebudou stačit,“ dodal. Pražská lékařka sítě Moje ambulance Ludmila Mazylkinová očekává, že nařízená karanténa může končit zhruba 15 až 20 lidem denně.

„Pacient si s námi musí testování telefonicky předem domluvit, abychom dokázali zajistit, že v ordinaci nepřijde s žádnými jinými pacienty do kontaktu,“ uvedla.

Ministerstvo vydalo pro praktické lékaře doporučení. „Pro bezpečné provádění rychlotestů je nezbytné, aby osoba, která provádí testy, používala osobní ochranné prostředky, testy prováděla v prostoru splňujícím požadované minimální vybavení a po provedení testu zabezpečila plošnou dezinfekci prostoru,“ uvedlo k tomu tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví.

Lékaři navzájem chrání starší kolegy

Podle dřívějšího vyjádření náměstka Romana Prymuly je vhodné, aby lékaři připravili pro testy nějaký speciální prostor. „Netlačili jsme na to, aby to dělal každý praktický lékař. Pokud se dohodnou, tak to může být jedno místo, které je vyčleněno,“ uvedl. Lidé by na testy měli chodit v době, kdy nejsou v čekárně žádní jiní pacienti.

Někteří lékaři řeší situaci tak, že si vzájemně s ukončováním karantén vypomáhají. Chtějí tím třeba chránit starší, ohroženější kolegy, protože průměrný věk praktického lékaře v ČR je 56 let. Například v Praze 6, kde se nakazilo 145 lidí, vytvořila radnice jedno místo, kam mohou všichni praktici své pacienty na test poslat. Funguje už týden, za den mělo asi pět odběrů.

Alespoň dva negativní testy po sobě

Nařízenou karanténu v současné době mají také takzvaní pendleři, tedy lidé, kteří jezdí za prací do zahraničí. Po návratu pak musí zůstat dva týdny doma, podle Šonky ale zatím testy pro ukončení karantény podstupovat nemusí.

Nadále platí, že pro ukončení karantény, ať už preventivní nebo pro nakažené, je nutné, aby uplynulo 14 dní od prvního dne jejího nařízení. Současně lidé nesmějí vykazovat příznaky onemocnění covid-19. Pacienti, kteří měli na začátku karantény pozitivní PCR test z laboratoře, budou muset mít stejně jako dosud pro ukončení karantény dva negativní PCR testy nejméně 24 hodin po sobě.

Praktičtí lékaři, kteří odběr a vyšetření pacienta na přítomnost koronaviru provedou, zaznamenají data a výsledek testu prostřednictvím elektronické žádanky v Národním zdravotnickém informačním systému.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud