Babiš eshop na známky „zadax“ bere, když bude fungovat. Ministerstvo zrušilo i druhou zakázku

Aktualizováno -
26. ledna 2020
19:04
Autor: ČTK - 
26. ledna 2020
17:00

V případě, že IT systém k elektronickým dálničním známkám vyvíjený dobrovolníky na hackathonu bude plně funkční, stát ho využije, řekl v neděli při návštěvě akce premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo dopravy by následně hledalo provozovatele systému. Organizátoři dvoudenního hackathonu v neděli večer systém spustili, státu ho nabídnou v dalších týdnech. Pracovalo na něm 60 dobrovolníků.

 

Skupina 60 dobrovolníků pracuje od pátečního večera na informačním systému k elektronickým dálničním známkám. Práce chtějí dokončit v neděli. Vyvíjený systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

„Pokud budeme mít záruky, že ten produkt bude funkční a bude za něj někdo odpovědný, tak předpokládáme, že ho použijeme. Pak budeme soutěžit provoz toho systému,“ uvedl Babiš. Odpovědný by za funkčnost systému neměl být stát. Do tendru na provoz by se podle premiéra už nepříhlásila skupina kolem organizátora hackathonu Tomáše Vondráčka.

Babiš byl na hackatonu dvě hodiny

Podle Vondráčka je systém těsně před dokončením a spuštěn by mohl být ještě před 18:00. Systém bude následně volně přístupný pro veřejnost, která si ho bude moci vyzkoušet. Případné předání státu by se řešilo v následujících dnech.

Babiš v neděli na místě hackathonu strávil téměř dvě hodiny. S Vondráčkem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem řešil vedle systému také možnost vybudování platformy, v rámci které by stát řešil své IT systémy s veřejností, zejména IT odborníky. „Budu tlačit na ostatní ministry, aby otevřeli veřejnosti své systémy a IT řešení,“ podotkl. Vondráčkovu akci kolem dálničních známek uvítal. 

Zakázka na informační systém a e-shop s elektronickými dálničními známkami stála křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Podle odborníků i politiků je výrazně předražená, navíc nevzešla z otevřeného tendru. Kremlíkův nástupce Havlíček oznámil, že zakázka bude po dohodě s firmou Asseco zrušena.

Stát už zrušil první zakázku na informační systém k dálničním známkám. Na té se původně dohodl Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) s fimou Asseco Central Europe za 401 milionů korun. Zakázka, která byla vedena v utajovaném režimu a nebyla pro ni vyhlášená otevřená soutěž, však vyvolala velkou vlnu kritiky z řad odborníků, opozice i premiéra Andreje Babiše (ANO).

Ruší se i tendr na distribuci vinět

V pondělí kvůli ní skončil ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), nahradil jej vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Ten následně rozhodl o zrušení zakázky na IT systém.

Vedle toho byla těsně před uzavřením další soutěž na zajištění sítě distribučních míst, kde by se prodávaly pro motoristy, kteří by nevyužívali prodej na internetu. Ta podle původních odhadů měla vyjít na zhruba 477 milionů korun. SFDI v ní už vybralo vítěze, čekalo ale na uplynutí lhůt pro případné námitky na podmínky tendru. Podle Havlíčka však budou po zrušení zakázky na IT systém ukončeny i všechny ostatní zakázky k elektronickým známkám, tedy i na distribuční místa.

Z našeho pohledu byla zakázka na distribuci opět nelogicky vypsána. Pokud někdo, zejména čerpací stanice, poskytuje tyto služby, tak to není za účelem byznysu, ale za účelem získání zákazníka,“ řekl Havlíček. Podle něj je tato služba obvykle provozována zdarma nebo maximálně za symbolický poplatek od státu. „Nesmí se z toho dělat byznys, je to přirozená nabídka služeb čerpacích stanic,“ dodal.

Základem pro všechny části k systému elektronickým dálničních známek by se teoreticky mohl stát informační systém, na kterém pracují v rámci veřejného hackathonu dobrovolní programátoři.

Pokud se prokáže, že tento systém je bezpečný a kvalitní, mohl by tvořit východiska pro to, jakým způsobem se bude dále postupovat,“ podotkl ministr. V případě, že by stát využil systém od dobrovolníků, vypsal by v budoucnu soutěž na jeho provozovatele. Podle Havlíčka je vše možné stihnout do 1. prosince, kdy by měl být celý systém spuštěn.

Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku a zcela nahradit dosavadní papírové kupony.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

xiioma ( 28. ledna 2020 14:49 )

Babiš zneužil vládní ostudu s předraženým e-shopem na dálniční známky ve vlastní PR

http­s://ec­ho24­.cz/a/­S6nVb/­babis-zneuzil-vladni-ostudu-s-predrazenym-e-shopem-na-dalnicni-znamky-ve-vlastni-pr

marmat ( 28. ledna 2020 11:01 )

Kdo napíše ovšem v transu, vzteku a bezmocnosti TAKOVÉ oslovení jako oxyx,
je naprosto evidentně pod IQ 40
(protože 40 za PC klávesnici)

marmat ( 28. ledna 2020 10:58 )

oxyx:
V jedné reklamě říkají takovým stejně/podobně jednoduchým lidem:
"GRÁTIS - rozumí se ZCELA ZDARMA"

abhydra ( 28. ledna 2020 10:57 )

Proc to kryje hrad? http­s://ww­w.te­levi­zesez­nam.cz­/vide­o/x-talk/jenom-kabelky-desitky-kilogramu-zlata-byly-zajisteny-a-obvineni-bylo-sdeleno-rika-robert-slachta-6402­0796?d­op_ab=­0&dop_­source­_zone_­id=1&d­op_req­_id=Kn­F6T3rR­3Zr-2020­012809­48&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz­&utm_m­edium=z-boxi­ku&ut­m_cam­paig­n=_var

marmat ( 28. ledna 2020 10:55 )

opr: Tajně uděláte ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít