Uděláme to zdarma. Programátoři chtějí ukázat, jak je 400 „mega“ za e-kupony směšných

Aktualizováno -
18. ledna 2020
18:43
Autor: ČTK - 
18. ledna 2020
14:47

Programátoři v Česku se domlouvají na vytvoření e-shopu na elektronické dálniční známky, stát by ho měl dostat zdarma. Vzniknout by měl během příštího víkendu. K uspořádání veřejného hackathonu vyzval podnikatel v informačních technologiích Tomáš Vondráček na sociální síti LinkedIn a v rozhovoru pro server Hospodářských novin (HN) uvedl, že se mu ozývají lidé z celého Česka. Premiér Andrej Babiš (ANO) se chce s Vondráčkem v pondělí setkat. Spolupráci vývojářům nabízí Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI).

Zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun získala bez soutěže společnost Asseco Central Europe. Způsob přidělení a cenu zakázky kritizuje opozice, nelíbí se ani Babišovi. Někteří lidé z oboru uvedli, že podobný projekt by mohl stát kolem 40 milionů korun.

Hackathon je akce, při které programátoři ve vymezeném čase pracují na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu. „Rozhodli jsme se, že příští víkend zorganizujeme veřejný hackathon a celý systém e-shopu na dálniční známky zdarma naprogramujeme, spustíme a v pondělí nabídneme státu za účasti médií! Chceme dokázat, jak absurdní je zadat zakázku za 401 milionů, když to pár schopných lidí dokáže udělat za víkend,“ uvedl Vondráček. „Tato zakázka musí být zlomová, ať už dopadne jakkoliv. Už nikdy se k našim společným penězům nikdo nesmí chovat tak, jak nyní předvádí stát!“ dodal.

Vondráček stojí za českou pobočkou reklamní agentury WMC Grey a digitální agenturou Actum. V rozhovoru pro HN uvedl, že se mu hlásí lidé z celého Česka a domlouvají se i mezi sebou, třeba na poskytnutí noclehu. „Různé firmy nám také nabízejí služby jako občerstvení a podobně. Jde vidět, že to lidi chytlo, baví je to a věří tomu,“ podotkl. K akci podle Vondráčka vznikne facebooková stránka, v provozu by mohla být ještě v sobotu.

Ministerstvo si stále za projektem stojí, cenu se ale pokusí snížit

Babiš na twitteru vyzval Vondráčka ke schůzce v pondělí na úřadu vlády. Chce od něj potvrzení, že přijde. Vondráček pro HN uvedl, že i když Babiš není jeho favorizovaný politik, oceňuje jeho přístup k zakázce na elektronické dálniční známky. „Teď řeším, jestli dorazím, protože jsem měl zítra (v neděli) odlétat do zahraničí na služební cestu. Uvidím, podle toho, jak se ta situace bude vyvíjet,“ řekl.

Fond dopravy v tiskové zprávě upozornil, že on-line prodej dálničních známek je pouze malou částí pořizovaného systému. Systém musí bez výpadku a vnějšího ohrožení finanční části nebo osobních údajů zajistit výběr zhruba šesti miliard korun do státního rozpočtu ročně, uvedl SFDI. Systém přejde do majetku státu a za výpadky může dodavatel podle fondu čelit vysokým sankcím.

Fond dopravy zdůraznil, že vybudování informačního systému není tak jednoduché, jak se může zdát z některých příspěvků na sociálních sítích. „Přesto se s vývojáři v průběhu příštího týdne rádi setkáme a vysvětlíme hlavní požadavky, které musejí být splněny,“ doplnil. Důležité jsou podle SFDI záruky provozu a bezpečnosti, které na sebe dodavatel přebírá.

Systém elektronických vinět má začít fungovat od příštího roku, nahradí dosavadní papírové kupony. Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky byla vedena v utajovaném režimu a nebyla pro ni vyhlášena klasická veřejná soutěž. Podle šéfa SFDI Zbyňka Hořelici byl tento postup zvolen kvůli požadavkům zpravodajských a bezpečnostních služeb. Hořelica i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) postup výběru hájí, chtějí ale v jednáních s Asseco Central Europe cenu systému snížit.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

sarkiimran...@... ( 18. února 2020 11:35 )

Hledám chlapa nebo dívku zdarma se Skype sexem. Tento web zřídka navštěvuji. můj pravidelný profil, moje fotky a videa jsou zde http­://top­.x251­.best

iFender ( 19. ledna 2020 21:34 )

Jinak mimochodem nejake naklady mel a cas jsou penize.Firma si bude vzdy neco uctovat,musi nejak prezit.Ze v obou pripadech jde o nenazranost je jasne.Pan ministr neni urcite clovek na svem miste ,kdyz se necha takto oklamat anebo tam bylo neco o cem si ani netroufam mluvit.Je v poradku ,ze Babis zasahl.

horalysa ( 19. ledna 2020 08:19 )

Progamátoři nemají šanci s nabíkou uspět. Je třeba utvořit pár milionářů, (pardon, úspěšných podnikatelů)které pak budeme v médiích ukázovat. Tak se ukázkově rozhazují miliony ze státní kasy. Vždyť "z cizího krev neteče." A daňový poplatník rád zaplatí.

hahans ( 19. ledna 2020 08:09 )

Proč to jen tolik připomíná čištění Karlova mostu, zadané za milión a provedené přes noc zdarma ????

Parodontax ( 19. ledna 2020 07:48 )

Další megazlodějna nenaž­ranců­....­.🤮🤮🤮🤮🤮­🤮👎👎👎👎👎👎

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud