E-shop na známky za 401 milionů nebude. Havlíček zakázku zruší, Kremlík na ministerstvu zůstává

Aktualizováno -
23. ledna 2020
21:39
Autor: ČTK - 
23. ledna 2020
08:00

Zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkách bude zrušena. Ve čtvrtek to sdělil vicepremiér a budoucí ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Řekl také, že personální otázky na ministerstvu začne řešit po svém pátečním uvedení do funkce. Vladimír Kremlík (za ANO) se naopak se svou kanceláří ministra loučí a na sociálních sítí se rozloučil se svými kolegy. Ne ale definitivně, na ministerstvu dopravy bude působit dál jako náměstek, potvrdil Babiš.

Státní fond dopravní infrastruktury se původně na dodávce a provozu systému s e-shopem za 401 milionů korun dohodl s firmou Asseco Central Europe. Softwarová společnost ve středu oznámila, že je ochotná od smlouvy odstoupit bez náhrady.

Video Premiér Andrej Babiš (ANO) oznamuje po jednání vlády odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Resort povede ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) stojící po premiérově pravici. - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

Zakázka byla terčem kritiky z řad odborníků, opozice i premiéra Andreje Babiše (ANO). Kvůli tendru skončil ve funkci ministr Vladimír Kremlík (za ANO). Premiér zároveň vyzval k odstoupení náměstka ministra dopravy Tomáše Čočka a ředitele fondu Zbyňka Hořelicu.

„Dodělávám resty a loučím se,“ 

Kremlíkovi dnes běží poslední den ve funkci. Na sociální sítě tak přidal poslední snímky se své ministerské kanceláře, kde ještě o Vánocích zapaloval adventní věnec. 

„Poslední den v pracovně ministra... Dodělávám resty a loučím se s fantastickými kolegy,“ uvedl i se snímkem dvou dopisů od prezidenta Miloše Zemana. Na jeden z nich nadepsal „tady to začalo“ a na druhý „tady to končí“. 

Jenže Kremlík na ministerstvu zůstane, nově bude působit jako Havlíčkův náměstek. Babiš to potvrdil deníku Mladá fronta DNES (MfD), který patří do jeho svěřenských fondů. „Ano, dohodli jsme se, že tam zůstane v pozici náměstka. Bude panu Havlíčkovi pomáhat v některých věcech, například majetkových,“ řekl listu Babiš. Podle informací MfD půjde o pozici takzvaného politického náměstka, která byla na ministerstvu dosud neobsazená. Političtí náměstci spadají pod zákoník práce a nemají takovou ochranu jako odborní náměstci.

Video Havlíček: Doprava je hypernáročná, ale zvládnu to - Blesk - Nikola Forejtová

Stát v minulých dnech zadal prověření smlouvy mezi SFDI a společností Asseco a chtěl najít cestu k jejímu zrušení. Softwarová společnost ovšem ve středu oznámila, že je připravena smlouvu zrušit, aniž bude žádat jakoukoliv náhradu. Podle firmy současná situace kolem zakázky poškozovala její jméno. Premiér ve středu ohlásil, že kvůli tendru podá trestní oznámení.

Zda bude zrušení zakázky výsledkem dohody s Assecem, nebo půjde o jednostranný krok ze strany státu, Havlíček zatím nespecifikoval.

Video 75 milionů ročně navíc: „Elektronické dálniční známky vyjdou dráž než papírové,“ říká Bláha - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Nadšenci chtějí systém vytvořit během víkendu

Nový IT systém, který by měl zahrnovat mimo jiné e-shop či mobilní aplikaci, se pokusí vytvořit skupina programátorů ve veřejném hackathonu #ZNAMKAMARADA. Systém chtějí vytvořit během nadcházejícího víkendu, v pondělí ho pak zdarma předat státu.

Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku a zcela nahradit dosavadní papírové kupony.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

oxyx ( 24. ledna 2020 00:21 )

Těm lidem s IQ tykve.

oxyx ( 24. ledna 2020 00:04 )

Lízo ťokej, ťokej přez noc. Kua, hrubek naťokáno.

oxyx ( 23. ledna 2020 23:58 )

Jen se tu za Havlíčka koblihy halasně jebejte jako nedávno za vašeho velejásotu na Burešovým Kremlíkem a předešlých hubopádů Andreho ministry. Došli mu lidi. A kdo neví, i Havlíček makal dávno s Agráčem.

jebuto ( 23. ledna 2020 22:24 )

bullshit: Panečku ty seš ale ukázkovej debil. Tobě pan Babiš šlápnul na kuří oko? Pokud ti zavřel penězovod dobře ti tak parazite.

bullshit ( 23. ledna 2020 12:36 )

Zbytečně to koblihářům vysvětluješ, dýchají za svého poctivě zbohatnuvšího guru až do skonání. Jen nechápou že je už dávno neokrádají modré straky ale jejich guru, pravda trochu oklikou oproti historii ale o to více...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud