Maláčová se nechce „plazit“ před bankami. Schillerová u Moravce rázně varovala ČSSD

Autor: ČTK, simao - 
6. 10. 2019
14:20

Jana Maláčová z ČSSD opět nadhodila myšlenku zavedení sektorové daně za banky. A to přesto, že ANO nadále takovou daň odmítá. Alena Schillerová (za ANO) v neděli v Otázkách Václava Moravce varovala, že pokud ČSSD předloží tento návrh jako poslanecký, poruší tím koaliční smlouvu. A tím by hrozilo její vypovězení. Schillerová nad bankovní daní kroutila hlavou. A odmítla reagovat na narážku Maláčové, která se nechce „plazit před bankami“.

ANO zavedení daně pro banky vytrvale odmítá, předložení novely poslanci ČSSD před týdnem naopak opět připustila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). A koaliční oheň je znovu na střeše.

Maláčová totiž minulou neděli řekla, že pokud by se na zavedení sektorové daně pro banky nedohodla sociální demokracie s ANO, hodlá ho strana navrhnout sama. Novela je podle ní už připravena. „Myslím, že bychom se neměli plazit před bankami, návrh bankovní daně máme připraven,“ hlásila Maláčová.

Schillerová: Nebudu reagovat na výroky Maláčové

„To by bylo určitě, bezesporu porušení koaliční smlouvy a myslím, že by nebyla jiná cesta, než tuto koaliční smlouvu vypovědět,“ řekla dnes v ČT Alena Schillerová (za ANO).

Dle ní se vždy ale řeší problémy až tehdy, když jsou na stole. „Takže se plazíte před bankami, jak řekla Jana Maláčová?“ tázal se moderátor Václav Moravec.

Já nebudu komentovat výroky Jany Maláčové, já myslím, že máme celou řadu problémů, které je třeba řešit. Třeba revizi sociálních dávek, než se trápit s bankovní daní,“ zareagovala s potutelným úsměvem Schillerová. Revize sociálních dávek je něco, co hnutí ANO vyčítá Maláčové, že na tom dostatečně zatím nezapracovala.

Koaliční smlouva ANO a ČSSD vyžaduje, aby byly některé zákony předložené jako koaličně dohodnuté, což znamená, že ho v usnesení podpoří nadpoloviční většina ministrů obou stran. Mezi ně patří zákon o státním rozpočtu, ale i předpisy s výrazným dopadem do veřejných rozpočtů či veřejných financí a zákony o daních a poplatcích.

Návrh ČSSD si měly koaliční strany vyjasňovat na středečním zasedání koaliční rady, kvůli absenci šéfa sociálních demokratů vicepremiéra Jana Hamáčka ji ale premiér Andrej Babiš (ANO) zrušil.

Podle Babiše by bankovní daň znejistěla celé podnikatelské prostředí a poškodila všechny občany. Schillerová dnes řekla, že ANO už při vyjednávání o koalici upozornilo ČSSD, že nechce žádnou sektorovou daň včetně bankovní.

Goláň: Zdražilo by to služby

Před bankovní daní varoval i senátor Tomáš Goláň (nestraník za SEN 21). „Já si myslím, že je to věc, která se neosvědčila, protože ta bankovní daň se zaváděla ve státech, kdy rozpočet musel sanovat problémy bank, které měly v souvislosti s krizí. U nás k ničemu takovému nedošlo. I v Německu se ukázalo, že bankovní daň zdražila služby. A logicky je zdražit musí, protože ten kapitál je nastavený na nějaký zisk a když se ten zisk nedostavuje, tak zdraží služby.“

„Tady se pořád řeší, že by se zvedly poplatky. Oni už tak velký prostor pro zvednutí poplatků nemají ty banky. Já se bojím jiné ekonomické věci. Já se bojím toho, že ty banky by přesunuly sídla z ČR, protože by si řekly: Nebudeme zůstávat v takto nestabilním prostředí, kde se neví, co můžeme čekat. A přesunou svá sídla a nebudou tady platit daně,“ varovala Schillerová.

Hamáček připustil: Ustoupíme

Hamáček v sobotu v Právu připustil, že ČSSD by mohla od návrhu ustoupit. „Pokud vydrží vládní koalice, tak nás příští rok čeká sestavování rozpočtu na rok 2021. A tam si myslím, že se k tomu debata vrátí. Do té doby to chceme mít vyprecizováno,“ uvedl.

Podle návrhu, který ČSSD představila v květnu, by měla daň podobu odvodu z aktiv. Sazba by vzrůstala progresivně od 0,05 procenta do 0,3 procenta a měla by přinést až 14 miliard korun ročně. O bankovní dani přitom představitelé ČSSD mluví opakovaně, zmiňovali ji ještě před podpisem koaliční smlouvy.

Video ČSSD tlačí na Babiše: Chce sektorovou daň na banky. Chvojka je i pro daně, které by dopadly na Facebook a Google - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy / Foto: Petr Topič, Mafra, Profimedia.cz

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

marmat ( 7. října 2019 20:46 )

_zaco­toma­me:OK­....­.To je na ÓBR-diskuzi, jediné co nepřísluší paní Maláčové je rozpíchávat takové body, které ani nezahrnuje společný program v koaliční smlouvě!!!Vždy vypustí a pase svého GINA z partyzánské láhve (placatky pod sakem)

marmat ( 7. října 2019 10:16 )

Proč v jednom kuse dráždí ambiciozní Maláčová "hada bosou nohou" ???
Připomíná velmi populu Středulu...To by byl páreček na založení vlastní strany!!!

_zacotomame ( 6. října 2019 19:24 )

Bez ohledu na hloupost, jakou chce paní Maláčová prosadit je ovšem fakt, že zahraniční banky sídlící v Česku, poskytují bezkonkurenčně nejdražší služby našim občanům z celé EU až to zavání lichvou. Dcera studující v UK se nestastačila divit co si zde banky dovolí a nám nezbývá než se podrobit, protože využívat jejich služby nás nutí tuzemské zákony. Alespoň podnikatele zcela jistě.

tomik007 ( 6. října 2019 17:58 )

Aspon to veprzovy...

tomik007 ( 6. října 2019 17:41 )

V ty kantyne by jim meli prestat varit...

Zobrazit celou diskusi
Další videa