„Babiš poklekl před KSČM, ta vítala ztraceného syna.“ Opozice tepe jednání o rozpočtu

Aktualizováno -
5. října 2019
08:33
Autor: ČTK, simao - 
4. října 2019
10:24

Andrej Babiš (ANO) a Alena Schillerová (za ANO) se v pátek vydali do centrály KSČM, aby tam jednali o podpoře pro státní rozpočet. Poslankyně Věra Kovářová (STAN) v ČT uvedla, že se KSČM stává definitivně třetí koaliční stranou, vedení TOP 09 mluví o pokleknutí Babiše před komunisty i „návratu ztraceného syna“ s narážkou na někdejší členství Babiše v KSČ. Petr Fiala (ODS) si posteskl, že se taková jednání vedou 30 let od sametové revoluce.

Mise premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) byla úspěšná jen zčásti. Poslanci KSČM by měli podle doporučení stranického vedení podpořit příští týden v rozpočtovém výboru Sněmovny návrh státního rozpočtu na rok 2020, který počítá se schodkem 40 miliard korun. 

O podpoře v prvním čtení se komunisté definitivně rozhodnou po schůzce ANO a KSČM ke zdravotnictví, která se bude konat za týden, upozornil šéf KSČM Vojtěch Filip.

Výkonný výbor podle Filipa rozhodl po zhruba dvou hodinách absolutní většinou. „KSČM ve středu na výboru podpoří státní rozpočet tak, jak jej vláda předkládá,“ řekl na tiskové konferenci. Podpora tak zatím neplatí i pro zasedání pléna Sněmovny.

Pospíšil: Smutný obrázek, komunisté jsou fakticky u moci

Účast Babiše a Schillerové na jednání užšího vedení KSČM kritizuje pravicová opozice. „Po družné debatě soudruzi vyjádřili návrhům podporu. To není článek z Rudého práva, to je realita roku 2019. Třicet let od Listopadu schvalují komunisté státní rozpočet. Potřebujeme rozumnou vládu bez politických extrémů,“ uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala.

„V době, kdy si připomínáme 30 let svobody, klečí český premiér na kolenou a prosí komunisty, aby schválili státní rozpočet. Komunisté jsou fakticky u moci, a že vládu jen naoko tiše podporují, na tom nic nemění. Naopak moc dobře vědí, že ji mohou snadno vydírat. Smutný obrázek,“ kritizoval návštěvu Babiše a Schillerové v centrále komunistů šéf TOP 09 JIří Pospíšil.

Schillerová mezi komunisty: S Babišem jednali v centrále KSČM o rozpočtu, na tiskovce usedla vedle Filipa jen vicepremiérkaSchillerová mezi komunisty: S Babišem jednali v centrále KSČM o rozpočtu, na tiskovce usedla vedle Filipa jen vicepremiérka | Reprofoto ČT24

Přidala se i první dáma Topky Markéta Pekarová Adamová. „Na jednání výkonného výboru KSČM proběhla rodinná porada. Skončilo to očekávaně - podporou rozpočtu ztraceného syna. Celá jeho struktura je přitom špatná a dlouhodobě neudržitelné jsou mandatorní a kvazimandatorní výdaje. Tohle podpoří jen ten, komu nezáleží na naší zemi,“ uvedla na twitteru. 

Schillerová: Konstruktivně a bez emocí

Babiš po svém odchodu z jednání řekl, že se Schillerovou čelili řadě dotazů. Babiš zásahy do úhradové vyhlášky odmítá. S koaliční ČSSD kvůli její historii na resortu zdravotnictví o téže věci dokonce jednat úplně odmítl. „Vyčlenili jsme si na to víc času než na státní rozpočet, protože to považujeme za jednu za sedm našich podmínek dohody o toleranci (vlády),“ řekl Filip k chystané schůzce.

Schillerová řekla, že její dojem z jednání v centrále KSČM byl dobrý. „Jednání bylo konstruktivní, věcné, prosto emocí,“ uvedla. Představitele komunistů seznámila i s prioritami rozpočtu, které podle ní odpovídají prioritám KSČM. „Pro mě je podstatné, že odcházím z jednání se závazkem podpory v rozpočtovém výboru,“ uvedla. Po jednání o zdravotnictví se chystá hledat podporu pro první čtení.

Schillerová mezi komunisty: S Babišem jednali v centrále KSČM o rozpočtu, na tiskovce usedla vedle Filipa jen vicepremiérkaSchillerová mezi komunisty: S Babišem jednali v centrále KSČM o rozpočtu, na tiskovce usedla vedle Filipa jen vicepremiérka | Reprofoto ČT24

Schodek 30 miliard neprotlačili

Vyjednavačka KSČM Miloslava Vostrá ČTK ve středu řekla, že velká řada požadavků KSČM, například v sociální oblasti a oblasti investic, se do rozpočtu promítla. „Nebylo nám vyhověno v tom jednom požadavku, který jsme měli, to znamená na snížení schodku na 30 miliard,“ uvedla. Rozpočet počítá tedy nadále se schodkem o deset miliard korun vyšším.

Komunisté před týdnem oznámili, že požadují úpravy úhradové vyhlášky mimo jiné podle požadavků tzv. krizového štábu českého zdravotnictví, který tvoří odbory a další organizace. KSČM nerozporuje rozdíly v úhradách mezi fakultními nemocnicemi a dalšími poskytovateli, řekl Filip. Straně ale vadí rozdíly v úhradách pro poskytovatele na stejné úrovni. „Například u krajských nemocnic, kde jsou nestejné platby za výkony,“ uvedl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 7. října 2019 00:40 )

NELZETE JAK RUDE PRAVO NEBO SI S VAMI MISTO TOALT

satanas ( 6. října 2019 09:57 )

A my sme se tesili ze po listopadu bude lip....

satanas ( 6. října 2019 09:54 )

Zadnych 30, ale 80!!

oxyx ( 6. října 2019 02:08 )

Schill co makala u Babiše v Agráči a přived si ji? Mýlíš se.

Mirek nov ( 6. října 2019 01:12 )

To jsme to dopracovali jsme zpět o třicet let.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud