Problém „blafů“ po volbách vyšumí? U Moravce se čílil Toman, že prý mají Češi jiné chutě

Autor: simao - 
26. května 2019
13:00

Dvojí kvalita potravin se stala jedním z hlavních předvolebních témat v Česku. Bude se řešit i po volbách? Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) tvrdí, že je to téma, které není pouze předvolební, ale že se řeší více než 6 let a on sám v tom v čele resortu chce pokračovat. A v ČT v diskuzním pořadu u moderátora Václava Moravce se čílil nad vysvětlením, že Češi prý mají jiné chutě. A proto místo vepřového masa dostávají kuřecí separát.

„Nemůže být v jedné značce, že je tam 80 procent vepřového v lančmítu a ta samá značka, ten samý obal, je tam 50 procent masa a ještě drůbežího separátu. A zdůvodňuje se to tím, že český zákazník má jiné chutě. Jestli mi někdo bude tvrdit, že český zákazník má radši drůbeží separát než vepřové maso, tak nevím, co si o tom... nebudu to komentovat,“ čílil se v Otázkách Václava Moravce ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

„Naším úkolem je, aby se v České republice prodávalo stejně kvalitní zboží jako kdekoliv jinde,“ podotkl ministr.

Toman: Nejde jen o téma před volbami

Téma dvojí kvality potravin má dle Tomana nově upravovat novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích. A také připravovaná novela zákona o významné tržní síle. „Primárně nám jde o ochranu spotřebitele,“ upozorňuje Toman a tvrdí, že cílem je změna zákonů tak, aby obchodník, pokud si něco objedná, aby si to mohl objednat i v jiné kvalitě. „Aby mu nadnárodní, globální výrobce neřekl: Toto ti nedodáme, protože ti budeme dodávat pouze menší kvalitu,“ podotkl Toman.

Nejde prý o unifikaci výrobků v celé Evropě, ale o to, aby zákazník nebyl klamán a mohl si vybrat. A vybrat si mohl přitom i obchodník - kvalitu, kterou bude ve své zemi prodávat.

„Dvojí kvalitou potravin jsem se zabýval s paní Sehnalovou (Olga Sehnalová - pozn. red.) před více než šesti lety. Paní Sehnalová s tím začala, pak to uchopil pan ministr Jurečka atd. Je třeba říct, že to se netýká jenom teď před volbami, to je problém, který se řeší více než 6 let,“ uvedl ministr.

Nekvalitní potraviny a kvalitní dozor?

Řešilo se však i to, že u nás nejsou zdaleka pouze nekvalitní potraviny. „Měli jsme tady řadu zákonů a koukáme na tu dvojí kvalitu skoro čtyři roky, kdyby jenom čtyři. A nedokázali jsme to vyřešit. A teď bychom to chtěli vyřešit teď, jednou střelou najednou,“ podotkl na ČT prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek.

Ani on si nemyslí, že jde o téma vytažené účelově před volbami. „Já si myslím, že to tak není,“ podotkl. „Jsem rád, že se to řeší, a důvod je ten nejpodstatnější: Aby lidi, když si něco koupí, aby podle názvu nekupovali jinou kvalitu, než předpokládají. To je jediná věc, kterou to mělo vyřešit. Tohle všechno se dá zákonem postihnout. Problém je ten, abyste si nekoupil Nutellu a ona měla jiné vlastnosti, než je ta Nutella, kterou jedí v Německu. Nic jiného v tom nehledejme,“ doplnil.

„U nás jsou potraviny kvalitní a je potřeba k nim tak přistupovat. Vy jste možná jiného názoru, ale kontrol, kterých u nás je, kolik institucí máme k tomu, není nikde v EU,“ tvrdil také Jandejsek. „Proč tedy jíme tak nekvalitní potraviny?“ kontroval moderátor Moravec a poukazoval na analýzy dTestu. Na svůj dotaz přímou odpověď nedostal. „Já si myslím, že rozhodující je to, co dělají oficiální úřady,“ podotkl.

„Nemohu připustit, že by kdokoli ovlivňoval Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci nebo Státní veterinární správu. Máme jedny z nejlepších dozorových orgánů v Evropě, což konstatuje i Evropská komise,“ hájil Toman tyto oficiální úřady a doplnil: „To, že se stahují výrobky, je důkaz práce toho, že je to neustále pod kontrolou.“ Výrobky označené jako české obsahují do dvou procent záchytů, podotkl.

Video Schválí Brusel nekonečný seznam výjimek? „Dvojí kvalitu chtějí zlegalizovat!“ zuří Sehnalová - David Budai, Blesk Zprávy

Postihujte výrobce a dealery, hájil Stehlík obchodníky

Za zboží dvojí kvality na českém trhu by měl být zodpovědný výrobce nebo dealer, distributor zboží, který jej přiváží na český trh, přidal se do diskuze šéf Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.

„Vzhledem k tomu, že se oficiálně uvádí, že podíl v uvozovkách takto falšovaných potravin, když bychom to takto nazvali, tvoří jedno procento z nabízeného zboží, zhruba 100 tisíc produktů je v nabídce maloobchodní sítě, z toho řádově stovky  mohou plnit charakter té dvojí kvality, tak si myslíme, že to jedno procento je tak malý podíl, aby se kvůli tom udělal speciálně nový zákon,“ reagoval Stehlík.

Hájil přitom malé obchodníky, kterým v souvislosti s připravovanými změnami zákonů hrozí za dvojí kvalitu pokuty. „Dost dobře si nedovedeme představit, jak malý obchodník je schopen zjistit od svého dodavatele, jestli opravdu lančmít ten, který mu nabízí, někde v Düsseldorfu neprodává ta německá firma v jiné kvalitě, lepší kvalitě atd.“ dodal.

Video Dvojí kvalita potravin? Babiš vyrazil na průzkum! Jak to dopadlo? - Youtube.cz

Sledujte dění v evropských volbách ZDE

pooresh ( 27. května 2019 14:24 )

Soudruzi blafouni,stale to trapne tema! Jiste jiz kazdy Cehun byl v zahranici.A setkali jste se nekde s "ceskou vynikajici potravinou"? Nesetkali,a to proto,ze nikde nechteji nekvalitni potraviny z vychodniho bloku.Nikdo nechce riskovat zivot pozivanim radioaktivnich a chemickych blafu z vychodu,kde nenajdete hektar zdrave pudy!

PPP15OW ( 26. května 2019 19:52 )

Cheme vic demokracije

tomik007 ( 26. května 2019 19:50 )

BLAFY VYSUMI a bude se blafat dale

vendulala ( 26. května 2019 18:34 )

Kurňa neřešte dvojí kvalitu,když obojí je úplně stejný odpad.Řešte kvalitu potravin jako takovou,zaveďte opět tvrdé normy a když to dovozce nesplní,ať si to nabouchá..Mám plné zuby té přebrané zeleniny a ovoce,masa se salmonelou,regálů plných sladké vody,jogurtů-nejogurtů,vodnatých ryb, konzervovaných rybích drtí.

boxer ( 26. května 2019 18:28 )

Přesně tak, "ovce" odvolí a zapomeňte na nějaké řešení potravin. Asi tak.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud