Zeman s Babišem probíral nad mořským vlkem konec Staňka. Prezident k demisi mlčí

Aktualizováno -
20. 5. 2019
21:36
Autor: ČTK, hej, vei - 
20. 5. 2019
06:48

Prezident Miloš Zeman přijal večer na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO). Na pravidelné schůzce probrali i ohlášenou demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Prezident s premiérem se potkávají zhruba jednou měsíčně. Menu, které mají Blesk Zprávy k dispozici, tentokrát sliboval jarní salát s křepelčími vajíčky, grilovaný filet z mořského vlka s teplým čočkovým salátem a citronový sorbet. Prezident Miloš Zeman se k demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) vyjádří po setkáních s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem a se Staňkem.

Staňkovu rezignaci vnímá Babiš jako nestandardní. „Je pravda, že demise je taková neobvyklá, protože v demisi vlastně pan ministr píše o tom, že nekončí z vlastní vůle, ale že končí vlastně na základě požadavku pana předsedy ČSSD Hamáčka,“ uvedl Babiš. Zeman premiéra informoval o tom, že má naplánované schůzky s oběma politiky sociální demokracie. „A na základě těchto setkání se k demisi pana ministra vyjádří,“ dodal ministerský předseda.

Staněk předal ministerskému předsedovi rezignaci dnes, Babiš ji odeslal obvyklou cestou na Hrad. Ministr kultury by měl odejít z vlády koncem května. Kritika se na něho snesla poté, co odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Prezident se už minulý týden odmítl ke Staňkově demisi vyjádřit, dokud se s ním v úterý 28. května nesejde. Tento čtvrtek by se měl Zeman sejít s Hamáčkem.

Jméno Staňkova nástupce se neví

Jméno možného Staňkova nástupce zatím není známo. Hamáček dnes uvedl, že záležitost chce ještě konzultovat v sociální demokracii. Věří tomu, že ke konci května bude situace vyřešena.

Staněk rezignaci oznámil minulý týden po vytrvalém tlaku především z kulturní sféry, která reagovala kriticky na odvolání Fajta a Soukupa. Staněk v rezignačním dopise pochybení odmítl, za svými kroky si stojí a hovoří o štvavé kampani. Jeho odchod by znamenal sedmou změnu v Babišově vládě.

Zeman dostal od Babiše rozpočet

Prezident se podle Babiše zúčastní jednání vlády i Sněmovny, když budou schvalovat návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ministerský předseda předal prezidentovi prezentaci návrhu, který předpokládá stejně jako letos schodek 40 miliard korun.

„Rozpočet je velice ambiciózní a prorůstový,“ uvedl Babiš, podle kterého prezident klade důraz na investice.

Antonín Staněk (ČSSD) rezignoval na svou funkci ministra kulturyAntonín Staněk (ČSSD) rezignoval na svou funkci ministra kultury | Úřad vlády ČR


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 22. května 2019 08:55 )

VO CO VY SOCIALISTI A /NE/ LIDOVECKY JSTE LEPCI? VO NIC. VO ODS NEMLUVE! TUBERA SE V TEREZINE TEDY VYZNAMENAL. POZUSTALYM SE UDELALO MDLO!

anonym01 ( 22. května 2019 07:40 )

PODPORUJI JE KOMUNISTE , OKAMUROVCI, NEKTERI ODS JAKO KUBERA DELAJI V TEREZINE OSTUDU . CSSD MEZI SEBOU MA FOLDYNOVCE. LIDOVCI? KDO LZE TEN KRADE A DO PEKLA SE HRABE, BELOBRADKU! JSOU V JEDNY FRAKCI SE SOCIALISTAMA. NEJSOU TO ZADNI PRAVICACI JAK TVRDI OBCANUM

anonym01 ( 22. května 2019 07:36 )

V TYHLE ZEMI JE PEKLO JEN DIKY TEM DVOUM. LIDE UTIKAJI, UZ TED NENI SNADNY NAJIT CESKYHO REMESLNIKA , ZAMESTNANCE . USAZUJE SE ZDE VERBEZ Z VYCHODU KTERA SKODI TETO ZEMI

anonym01 ( 21. května 2019 21:18 )

JAKO JELYTO?

anonym01 ( 21. května 2019 21:15 )

????? DO STOLU UZ BOUCHL NAROD! ROK 1989 SE BLÍŽÍ! PRYC S STBAKAMA. OBA BYLI STB. TA BYLA NEJHORSI ZE VSECH TA CESKA! SE O TECH SADISTECH MLUVILO VSUDE! https://forum24.cz/

Zobrazit celou diskusi
Další videa