Babiš a Schillerová ukázali rozpočet s „dírou“ 40 miliard. A řekli víc o fondu bank

Autor: peb, ČTK - 
20. května 2019
11:55

Ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou (za ANO) připravilo na příští rok rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Výdaje by měly být 1,594 bilionu korun a příjmy 1,554 bilionu korun. Na pondělní tiskové konferenci o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Schodek 40 miliard korun je schválen i v letošním rozpočtu. Do Národního rozvojového fondu, kam by měly podle návrhu premiéra Babiše (ANO) přispívat banky, by příští rok při jeho vzniku mohly banky odvést asi šest miliard korun.

Rozpočet počítá s růstem investic na 135 miliard korun z letošních 122,3 miliardy korun. Rovněž by opět měly o 900 korun stoupnout důchody, uvedl Babiš. O růstu mezd bude ještě vláda jednat se sociálními partnery 27. května. První verzi rozpočtu bude podle premiéra schvalovat na mimořádné schůzi 31. května.

Daňové příjmy včetně sociálního pojištění by měly podle ministerstva financí příští rok stoupnout na 1,389 bilionu korun z letos plánovaných 1,325 bilionu korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že u úřadů trvá na desetiprocentní úspoře v provozních výdajích. Zároveň chce do budoucna v rozpočtových pravidlech upravit vázání peněz na neobsazená pracovní místa a zároveň motivovat úřady k úsporám například tak, že jim polovinu z úspor vrátí.

Již na konci dubna vláda schválila výdajové rámce státního rozpočtu a státních fondů na příští rok. Ty by měly být maximálně 1,598 bilionu korun.

Na rozjezd bankovního fondu až šest miliard 

Vznik rozvojového fondu, do kterého by podle Babiše měly přispívat banky, by nyní měla projednat pracovní skupina. Premiér dodal, že na vzniku pracovní skupiny se dnes dohodl na setkání se zástupci bank. 

„Založíme pracovní skupinu, kde by se řešily detaily, že kdyby byl založen, že by počáteční vklad byl kolem šesti miliard korun,“ uvedl Babiš. Zmínil i to, že by šlo o peníze, které by banky poskytly až po odvedení daně a plateb do Fondu pojištění vkladů a do Fondu pro řešení krizí.

Zakladateli fondu by měly být podle Babiše čtyři největší banky, tedy ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna a UniCredit Bank. „A my bychom následně se ten fond snažili propagovat a zvát další. A mohli bychom tím i řešit Národní investiční plán. Je to na počátku,“ uvedl Babiš.

Premiér znovu odmítl návrh koaliční ČSSD na zavedení bankovní sektorové daně. Ta by podle něj v důsledku poškodila všechny občany, protože banky by náklady přenesly do ceny svých produktů. Jako příklad uvedl vývoj v Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku. ČSSD již dříve naopak vznik fondu odmítla jako nesystémový návrh.

Česká bankovní asociace návrh naopak vítá. Je podle ní daleko progresivnější a inovativnější alternativou k dodatečnému sektorovému zdanění. Vytvoří se tak prý aktiva, která může společnost využít pro svůj dlouhodobý rozvoj, jak ekonomický, tak sociální. 

Komunisté s podporou rozpočtu váhají 

KSČM zatím váhá, zda státní rozpočet na příští rok podpoří. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes ČTK napsal, že jeho strana se schodkem ve výši 40 miliard zatím nepočítá a bude to předmětem jednání o pokračování tolerance menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce o podpoře mluvit se všemi subjekty, s komunisty ovšem prioritně.

V únoru komunisté uvedli, že budou požadovat, aby plánovaný schodek rozpočtu na rok 2020 nepřekročil 30 miliard korun. Pokud nebude požadavek splněn, hrozí, že komunisté nepodpoří návrh zákona o státním rozpočtu, uvedl tehdy Filip.

Schillerová před zasedáním vlády novinářům řekla, že o podpoře rozpočtu bude mluvit se všemi subjekty ve Sněmovně. „Nebudu nic předjímat, nic předjednané nemám, jsem připravena vést jednání se všemi,“ řekla. U KSČM však čeká větší vstřícnost než jinde. „Určitě s nimi (komunisty) budu jednat na prvním místě, ale budu jednat se všemi dalšími subjekty,“ dodala. 

Podle ministerstva financí by výdaje státu měly v příštím roce činit 1,594 bilionu Kč a příjmy 1,554 bilionu Kč. Plánovaný schodek by tak byl stejný jako letos. KSČM s takovým schodkem zatím nepočítá a bude to předmětem jednání o pokračování tolerance,“ napsal ČTK v sms zprávě Filip.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

marmat ( 20. května 2019 20:39 )

A proti jasným a konkrétním výsledkům Babiše má KDO přesně CO ??? Fiala v Partii na Primě několikrát prohlásí, že vláda NEUDĚLALA NIC !!!Čili hysterie opozice graduje a je nejen nestydatá, ale nestydatě bezbřehá... Dotuje i Miliony chvilek(náměstí).

marmat ( 20. května 2019 20:31 )

zdenek43: Chcete -li diskutovat, musíte TO malinko nastudovat a nééé tendenčně poštěkávat... Myslíte, že vyzobáváte z webů "hrozný hrozinky", ale jste hroznej amatér...fakt mínusovej

marmat ( 20. května 2019 20:28 )

cezar8: zdra­vím.­...sou­hlasím­...A­ni netušíte (možná) kolik "jednodušších" , ale i jakorozumných lidí převzalo poslední zoufalý slogan Opozice!!!, který vybalil vloni v srpnu senátor Valenta "o projídání budoucnosti našich dětí" !!!!

cezar8 ( 20. května 2019 17:03 )

Pro normálně uvažujícího člověka, neboť z některých komentářů se to tady hemží samými "makroekonomy, kteří vidí akorát na vzdálenost monitoru svého počítače. Schválený schodek rozpočtu na rok 2018 byl 50 mld a skončil přebytkem 2,9 mld. Byl to druhý nejlepší výsledek od roku 1995. Pro letošní rok je schválený schodek rozpočtu 40 mld, tedy o celou jednu pětinu méně než v loňském roce. A i přesto tady mnozí prskáte.....

zdenek43 ( 20. května 2019 14:44 )

kde jsou TY sliby .... 2014 - Česká republika by podle ministra financí Andreje B a b i š e mohla do roku 2017 hospodařit s vyrovnaným státním rozpočtem. Podmínkou je, že se podaří uskutečnit plánovaná opatření pro výběr daní.....

+ + Než se stal Andrej Babiš ministrem, prohlašoval, že stát přichází kvůli korupci a plýtvání o 200 miliard korun. Nezbývá, než se ptát, kde těch 200 miliard je ......

2013 - Andrej Babiš - „Stát bych řídil jako firmu.“ - no, to uz by byla TAfirma v bankrotu ........

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud