Češi platí jak „mourovatí“. Státu loni odvedli na daních přes bilion

Autor: ČTK - 
5. ledna 2020
21:00

Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení loni stouply meziročně o 5,4 procenta, tedy o 55,1 miliardy, na 1074,9 miliardy korun. Celkové inkaso bylo proti plánům zhruba o 12 miliard nižší. Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát získal 431,6 miliardy korun, meziročně o 18,3 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral zhruba o 8,9 miliardy více, celkem 182,9 miliardy korun. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu za loňský rok. Naopak meziročně nižší příjem byl u spotřebních daní.

Samotný státní rozpočet loni získal na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 762,7 miliardy korun, tedy o 35,6 miliardy více.

Některé daně jsou totiž takzvané sdílené daně. Patří mezi ně například DPH, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob. Jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu DPH, daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob.

Celostátní výběr spotřebních daní meziročně klesl o zhruba 330 milionů korun na 167,1 miliardy korun. Za meziročním poklesem bylo především nižší inkaso spotřební daně z tabákových výrobků. Výběr spotřební daně ale byl na rozdíl například od DPH nebo firemních daní vyšší, než plánovalo MF.

Samotný státní rozpočet loni na DPH získal 291,3 miliardy korun, meziročně o 12,3 miliardy více. Na firemních daních do státní pokladny putovalo 123,5 miliardy korun, meziročně o šest miliard více.

Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 28,5 miliardy korun. V roce 2018 vykázal státní rozpočet přebytek 2,9 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu za loňský rok je nejhorší za poslední čtyři roky. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 40 miliard korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 6. ledna 2020 08:57 )

Naši Češi boubelati, platí jako „mourovatí“

agfor ( 6. ledna 2020 05:39 )

A stejně je to málo. Vláda stačí všechno rozkrást.

jedova11 ( 6. ledna 2020 01:43 )

Možná, kdyby agentury platily řádně daně, jako všichni, nemuseli by se lidi buzerovat s EET

_zacotomame ( 6. ledna 2020 01:06 )

No jasně EET. Proto je taky všechno čím dál dražší. Takže z koho ty prachy ve finále stát tahá? No přece z nás. Vždyť je to logické. Ti nepoctiví, kterým EET ukrojilo prostě zdražili, aby byli na svých a to poctiví dorovnali, protože být poctivý nutně neznamená být blbý. A Babiš si mne ruce, jak s národem vydrbal a ti méně chytří mu za to ještě tleskají, jak zatočil se zlými podnikateli a živnostníky. A já jsem zvědav, kde budou lidé shánět řemeslníky, kterých je už teď žalostně málo, až se jich na řemeslo 50% vyprdne po zavedení té poslední vlny. Slyším to ze všech stran. Ti starší, zkušení, skončí nadobro a ti mladí, kterých už je nyní málo se nechají zaměstnat.

PPP150W ( 6. ledna 2020 00:57 )

A jak víte, že to bylo díky EET? Já bych spíš řekl, že to souvisí s vysokou zaměstnaností a zatím dobře šlapající ekonomikou. A pokud byste do toho opravdu chtěl EET tahat, musíte odečíst náklady na její chod. A ty nejsou nijak malé. Obzvlášť ty pro IT firmy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít