Ať Češi odbočují na křižovatce i na červenou, prosazuje Ťok pravidlo z USA

Autor: nkov - 
19. 9. 2018
14:25

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) se inspiroval v USA a přišel s návrhem změny silničního provozu v Česku. Ve snaze urychlit dopravu a snížit emise chce řidičům povolit odbočovat vpravo na červenou na světly řízených křižovatkách, pokud tím nikoho neohrožují. Jízda na červenou navíc patří k častým přestupkům mezi českými řidiči. Mezi experty má návrh podporu, píše deník Právo.

Podobný systém platí i v sousedním Německu, ten podporuje například Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. „Nejvíc se mi líbí německý model, kde je na semaforu vedle červeného světla tabulka se šipkou. Motorista tak ví, že zmíněné pravidlo platí jen na takové křižovatce a jinde ne,“ řekl pro Právo.

Ministr se ale přiklání k americkému modelu, kde je odbočení vpravo na červenou možné na křižovatkách bez ohledu na signalizaci zelené šipky. Kromě těch, kde je to vyslovené zakázáno. „Naši řidiči nejsou horší než američtí a já nejsem pro, abychom zelené šipky dali všude,“ uvedl ministr dopravy.

Ministr: Drtivá většina řidičů je slušných

Ťok se neobává toho, že by nové pravidlo mělo přinést komplikace. „Drtivá většina řidičů je slušných, a kdybychom se obávali, že se pravidla masově dodržovat nebudou, nemohli bychom je vůbec měnit,“ sdělil Ťok pro Právo. Zavedení by však podle něj musela předcházet kampaň, která by řidiče o všem informovala. Změnu se chystá zahrnout do jednání na ministerstvu.

V případě zavedení by to nebylo poprvé, kdy čeští řidiči měli povoleno odbočovat na červenou. Mezi lety 1961 a 1967 platilo podobné pravidlo i v Československu. Dnes má řidič k odbočení na červenou na křižovatce možnost pouze v případě, že ji signalizuje zelená šipka, v dohledu samozřejmě nesmí být žádný chodec.

Video Kratina: Stojíme na D1 jak kreténi, politici to nechávají vyhnít. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Ministr dopravy Ťok chce zavést nové pravidlo v dopravě. Řidiči by na křižovatkách mohli na červenou odbočovat vpravo.Ministr dopravy Ťok chce zavést nové pravidlo v dopravě. Řidiči by na křižovatkách mohli na červenou odbočovat vpravo. | 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
satanas ( 20. září 2018 11:55 )

Zase skadlit EU? ABy ta se prizpusobila?

tomik007 ( 19. září 2018 18:15 )

ANO - pridelat zelenou sipku na semafory je jednodussi nez opravit diry v silnicich

willi48 ( 19. září 2018 17:16 )

Ťoku, proboha, neřeš pi.oviny a věnuj se věcem, které tuto republiku opravdu trápí. Tam jsi toho zatím moc nepředvedl. Stav našich silnic jedna veliká katastrofa, tempo a způsob jejich oprav a údržby ještě větší katastrofa. A výstavba nových úseků dálnic, no to už je opravdová tragikomedie. Tak zklidni hormony a začni už konečně makat.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa