Taxikáři jsou z výsledku úterního jednání ministra dopravy v demisi Dana Ťoka (ANO) se sněmovními stranami rozhořčení a v protestech hodlají pokračovat. „Vzhledem k výsledku dnešního jednání poslanců, které dopadlo neshodou, jsme nuceni nadále pokračovat v protestech,“ sdělil Blesk.cz za Sdružení českých taxikářů jeden z řidičů. „Sejdeme se určitě ještě tento týden. Novela je sice hezká, ale je třeba řešit aktuální situaci,“ řekl ředitel City taxi Tomáš Horčička. Venclová sdělila, že taxikáři čekali jiný výsledek: „Toto jsme nečekali, protože jsme uvěřili a zachovali se jako slušní lidé. A nebylo se k nám tak zachováno.“ Protestovat podle Venclové chtějí znovu už od příštího pondělí, kde se protest uskuteční, ale neuvedla.

Dan Ťok chtěl rychle prosadit zavedení zákonného omezení, podle něhož by bylo možné zprostředkovat pouze jízdu řidičů, kteří mají koncesi pro taxislužbu. Ve druhé fázi chtěl jednat o usnadnění přístupu moderních technologií do taxislužby, takže by bylo možné snáz sjednávat jízdu pomocí mobilních či internetových aplikací.

Po jednání se sněmovními stranami se ale ministr přiklonil k vytvoření komplexní novely, která by změnila fungování taxislužeb. Měly by se snížit požadavky na řidiče taxi, například zrušit zkoušky z místopisu. Zároveň by se taxislužbám umožnilo využívat současné mobilní platformy. Nová pravidla by také měla zajistit, že pravidla budou jednotná pro všechny a že všichni řidiči budou ze svých výdělků odvádět daně.

„Taxikáři si vyrobili svoji konkurenci“

Na rychlé řešení situace kolem alternativních taxislužeb tlačili řidiči taxi, kteří o problému jednali minulý týden i s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) a s Ťokem. „Jestliže tady někdo svými kroky to prostředí dostal do stavu, že si vyrobil svoji konkurenci, a teď chce, abychom to za pár měsíců vyřešili, ono je to složité. To se nedá řešit tímto způsobem. A já jsem nakonec i rád, že to nebudeme řešit dvěma kroky, ale že se to udělá co možná nejkomplexněji. Je tady potřeba nejenom myslet na ty, kteří dnes jsou nejhlasitější, ale je potřeba, aby se to prostředí dostalo do nějaké rozumné roviny,“ řekl Ťok.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana se bude město nadále snažit jednat s ministry, aby byl problém co nejrychleji vyřešen. „Věřím proto, že se pro rychlé řešení nakonec podaří získat i podporu všech parlamentních stran,“ uvedl.

VIDEO: Takhle se situace mezi taxikáři vyhrotila minulý týden po oznámení výsledků jednání

Video
délka: 06:41.90

Vyhrocení situace na Strahově po oznámení výsledků jednání vlády Tadeáš Provazník

Fotogalerie
36 fotografií