Americká letadla zaútočila u obce Harardere v oblasti Mudug u východního pobřeží Somálska. Během náletu nebyli zabiti ani zraněni žádní civilisté, uvedl AFRICOM. Páteční nálet byl největším americkým leteckým útokem od 21. listopadu 2017, kdy zemřelo přibližně 100 bojovníků Šabábu. Americká armáda neinformovala, co bylo terčem pátečního náletu.

Hnutí Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida bylo tento rok cílem více než dvou desítek amerických náletů, včetně útoků bezpilotních letounů.

Spojené státy, které na severu Somálska bojují také proti ozbrojencům napojeným na teroristickou organizaci Islámský stát, posílily v roce 2017 vojenský personál v oblasti Afrického rohu na 500 osob. Prezident Donald Trump předtím schválil rozšíření vojenských operací.

Šabáb usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Organizace má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe. V roce 2011 byli islamisté ze Šabábu vyhnáni z metropole Mogadišo a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku. Odhaduje se, že v řadách Šabábu bojuje několik tisíc mužů. Ohrožují i sousední Keňu.

Očekává se, že kontrolu nad bezpečností země v následujících letech převezmou od mírové mise Africké unie (AMISOM) somálské síly. AMISOM už ze země stahuje stovky vojáků. Předání kontroly podporují i Spojené státy, třebaže z úst několika představitelů armády USA zaznělo, že Somálsko není na tento přechod připravené.

lsk nob