Po zahájení dohodovacího řízení mají strany dva týdny na to, aby se pokusily najít společnou řeč. Pak začne běžet tříměsíční výpovědní lhůta, po které koaliční smlouva končí. "Máme neoficiálně přislíbeno, že na pondělní jednání zelení přijdou," řekl Klíma. Nově vznikající koalice SZ s ANO, ODS a Patrioty už podle místostarosty Lukáše Budína (SZ) požádala o mimořádné jednání zastupitelstva, starosta musí jeho termín vyhlásit do 15 dnů.

Vedení radnice jako oficiální důvody pro zrušení zastupitelstva uvádí, že ve výborech nebyly projednány některé důležité tisky, které mělo zastupitelstvo schvalovat. Podle Budína je ale důvod jiný. "Starosta se asi bojí, že by byl odvolán," řekl ČTK. Klíma ale mluví o vzniku nové koalice jako o účelovém jednání, za kterým stojí ve volbách neúspěšní následovníci někdejšího starosty Milana Jančíka (dříve ODS).

"Pokud by nedošlo k výpovědi ze SZ, byli bychom sami nuceni zahájit dohodovací řízení," uvedl Klíma. Důvodem bylo vyjednávání o nové koalici v "druhém mocenském centru v Ženských domovech", kde o ní údajně jednal Jan Skalický, poradce místostarosty za zelené Lukáše Budína.

"Je pro nás obecně neakceptovatelné, aby osoba bez politického mandátu, notabene představitel jiného politického uskupení, vedla jménem SZ nebo jejích představitelů jakákoliv politická vyjednávání, ať už z pověření jednotlivců, nebo bez něj," uvedli v prohlášení zastupitelé Tatiana Kondárová, Pavel Himl, Ondřej Velek (SZ) a Josef Matoušek (Piráti).

Zároveň veřejně vyzvali místostarostu Budína, aby spolupráci se Skalickým ukončil. "Dle našeho názoru poškozuje Stranu zelených a je v rozporu s hodnotami politické otevřenosti a transparentnosti v rozhodování, na kterých je Strana zelených založena," uvedli dále. Budín ČTK řekl, že klub je jednotný. "Osobu pana Skalického řešíme uvnitř klubu. Pokud se prokáže, že jedná tak, jak bych nechtěl, tak ho můžu kdykoliv vyměnit," řekl Budín.

Skalický neúspěšně kandidoval v komunálních volbách loni na podzim za hnutí Pro Prahu. Zastupitelem byl už od roku 2006, kdy byl zvolen za ODS, kterou vedl tehdejší starosta Jančík. Jeho vládu v Praze 5 provázela řada kauz. Mezi nimi bylo například údajné najetí do strážníka po povodni v roce 2002, prodej pozemků Českých drah na Smíchově, sporný pronájem Ženských domovů nebo prodej obytného domu v Zubatého ulici. Mnoha se zabývala policie. Jančík byl starostou mezi lety 2002 až 2010. Vloni v komunálních volbách neúspěšně kandidoval v čele Konzervativní aliance 2014.