Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Medvěd na Slovensku napadl houbaře: Muž ho postřelil!

Medvěd napadl houbaře.
Medvěd napadl houbaře.  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
30. března 2024
21:10

Na Slovensku pátrají po medvědovi, kterého v sobotu zřejmě postřelil houbař. Muž tvrdí, že jednal v sebeobraně. Později na zvíře stříleli i myslivci, píše slovenský tisk s odkazem na slovenský státní úřad pro ochranu přírody. Zraněné zvíře by podle odborníků mohlo být agresivnější, a představovat tak větší nebezpečí pro obyvatele.

Houbař medvěda postřelil dopoledne v okrese Žilina, když se pohyboval mimo vyznačené turistické trasy a v hustém lesním porostu hledal houby. „V sebeobraně vystřelil na medvěda krátkou palnou zbraní," uvedl úřad na ochranu přírody. Ten na místo povolal svůj zásahový tým, který tento týden usmrtil jiného medvěda, který v minulosti podle něj ohrožoval lidi. Někteří ekologové a politici však zpochybnili, že se skutečně jednalo o tohoto jedince.

Představitelé úřadů společně s policií a myslivci začali po zvířeti pátrat. Myslivci na zvíře znovu vystřelili, když s ním během dne přišli do kontaktu. Do večera se však medvěda nepodařilo lokalizovat. Úřad vyzval místní obyvatele ke zvýšené opatrnosti, protože raněné zvíře může být agresivnější. Turisté by se lokalitám u obcí Stráňavy a Višnové měli úplně vyhýbat. Podle ochranářů přírody se v březnu a dubnu zvyšuje riziko kontaktu mezi lidmi a medvědy, kteří končí svůj zimní spánek.

Soužití lidí a medvědů se stalo na Slovensku politickým tématem. Slovenská vláda chce značně uvolnit podmínky k odstřelu medvědů. Vládní politici kritizovali své předchůdce za příliš smířlivý postup. Tento týden kabinet premiéra Roberta Fica schválil návrh ústavního zákona, který má umožnit plošné odstřely medvědů pohybujících se v okolí měst a vesnic. Pro jeho schválení však bude potřebovat hlasy opozice. Podle největší opoziční strany Progresivní Slovensko však zákon není v souladu s unijním právem, které podle strany umožňuje odstřel jen prokazatelně problémových jedinců.

Video  Medvěd se pohyboval centrem Liptovského Mikuláše. (17.3.2024)  - Facebook.com
Video se připravuje ...

 

Ladislav Horák ( 1. dubna 2024 08:57 )

Na slovač nejedu, já na hříbky chodím jen s nožíkem.

Michelin ( 1. dubna 2024 07:42 )

Medvěd hledá pomoc , aby ho ošetřili a lidi to nechápou ... 🤔🤣👍

Tara-Tara ( 31. března 2024 11:50 )

njn...houbaře mohou za to zavřít, medvěda, když najdou, tak jej budou léčit za státní prachy, s velkou pompou pak vypustí do přírody, aby zase napadl další lidi....nevím, co má být důležitější, jestli pár medvědů, nebo bezpečnost lidí, turistů, houbařů atd.

MADONNA ( 31. března 2024 10:56 )

Houbař a měl flintu?

krapotkin ( 31. března 2024 09:22 )

Jakoby naší vládě na Češích záleželo.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání