Nová naděje: Unesená Emily (9) je na seznamu prvních propuštěných rukojmích Hamásu!

Autor: hpe - 
24. listopadu 2023
11:57

Devítiletá Emily je v zajetí už bezmála dva měsíce. Teroristická organizace Hamás ji unesla jako rukojmí při útocích ze 7. října. Další osud Emily nebyl dlouho známý. Otec dívenky se v médiích nechal slyšet, že smrt by mu v takovémto případě přišla milosrdná. Rodina má však teď naději na šťastný konec. Emily by měla být jedním z padesáti rukojmích, které Hamás propustí.

Irku Emily Handovovou vzala jako rukojmí teroristická organizace Hamás při koordinovaném útoku na kibuc Be'eri. Holčička tam v tu dobu přespávala u sousedů. Útok trval celkově dvanáct hodin a vyžádal si stovku obětí. Zbytek rodiny byl evakuován izraelskou armádou.

Za několik dní se objevila zpráva, že Emily pravděpodobně zemřela. Utrápenému otci se prý tehdy ulevilo. Vzhledem k tomu, jaká zvěrstva teroristé lidem provádí, byla podle něj smrt vysvobozením. Nicméně o něco později vyšlo najevo, že dívka žije. Od té doby Handovi spolu s dalšími rodinami unesených vyvíjeli tlak na izraelskou vládu, aby rukojmí, co nejdříve přivedla domů.

Nyní to vypadá, že se blýská na lepší časy. Izrael s Hamásem uzavřeli křehkou dohodu o čtyřdenním klidu zbraní. Mimo jiné sjednali i výměnu zajatců. O zklidnění konfliktu se zasadilo několik velmocí včetně USA a Kataru. Celkově má Hamás propustit 50 rukojmích výměnou za 150 Palestinců držených v Izraeli. Na seznamu má údajně být 30 dětí a 20 žen. První rukojmí by měli být volní už ve čtvrtek.

Oficiální seznam propuštěných rukojmích však ještě neověřila irská vláda. „Je tu velká naděje, že Emily by mohla být mezi prvními propuštěnými zajatci, ale ještě nemůžeme ověřit, zdali je seznam pravý,“ uvedl vládní zdroj pro The Sun

Díky dohodě mimo jiné do Pásma Gazy poputuje i potřebná humanitární pomoc. Pokud vše proběhne podle plánu, mohla by se Emily se svou rodinou setkat už v neděli. 

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:55
23. 12. 2023

Ředitel UNRWA Thomas White zopakoval, že v celém Pásmu Gazy není bezpečno, neboť více než 1,9 milionu Palestinců zůstává v důsledku izraelských útoků vysídleno.

„Lidé v Gaze jsou lidé. Nejsou to figurky na šachovnici - mnozí z nich byli již několikrát vysídleni. Izraelská armáda pouze nařizuje lidem, aby se přestěhovali do oblastí, kde probíhají letecké útoky. Žádné místo není bezpečné, není kam jít,“ napsal na síti X.

17:56
23. 12. 2023

Palestinská společnost Červeného půlměsíce i uprostřed izraelského bombardování nadále provozuje zdravotnické středisko v Džabalíji na severu Pásma Gazy. Na zveřejněném videu je vidět, jak zdravotníci ošetřují Palestince zraněné izraelskými údery v provizorním stanu.

16:57
23. 12. 2023

Palestinské ministerstvo zdravotnictví kontrolované Hamásem ve svém prohlášení uvedlo, že za posledních 24 hodin bylo v Gaze zabito nejméně 201 Palestinců a 368 dalších bylo zraněno.

Od 7. října dosáhl celkový počet mrtvých Palestinců zabitých při izraelských útocích v pásmu 20 258 osob a dalších 53 688 bylo zraněno, stojí v prohlášení.

Video  Teplo se zase prodraží! Hamás pustí rukojmí? A neshody Sokola se Suchánkem  - Bára Horáková, Lukáš Červený, reuters, FTV Prima
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání