Nová naděje: Unesená Emily (9) je na seznamu prvních propuštěných rukojmích Hamásu!

Autor: hpe - 
24. listopadu 2023
11:57

Devítiletá Emily je v zajetí už bezmála dva měsíce. Teroristická organizace Hamás ji unesla jako rukojmí při útocích ze 7. října. Další osud Emily nebyl dlouho známý. Otec dívenky se v médiích nechal slyšet, že smrt by mu v takovémto případě přišla milosrdná. Rodina má však teď naději na šťastný konec. Emily by měla být jedním z padesáti rukojmích, které Hamás propustí.

Irku Emily Handovovou vzala jako rukojmí teroristická organizace Hamás při koordinovaném útoku na kibuc Be'eri. Holčička tam v tu dobu přespávala u sousedů. Útok trval celkově dvanáct hodin a vyžádal si stovku obětí. Zbytek rodiny byl evakuován izraelskou armádou.

Za několik dní se objevila zpráva, že Emily pravděpodobně zemřela. Utrápenému otci se prý tehdy ulevilo. Vzhledem k tomu, jaká zvěrstva teroristé lidem provádí, byla podle něj smrt vysvobozením. Nicméně o něco později vyšlo najevo, že dívka žije. Od té doby Handovi spolu s dalšími rodinami unesených vyvíjeli tlak na izraelskou vládu, aby rukojmí, co nejdříve přivedla domů.

Nyní to vypadá, že se blýská na lepší časy. Izrael s Hamásem uzavřeli křehkou dohodu o čtyřdenním klidu zbraní. Mimo jiné sjednali i výměnu zajatců. O zklidnění konfliktu se zasadilo několik velmocí včetně USA a Kataru. Celkově má Hamás propustit 50 rukojmích výměnou za 150 Palestinců držených v Izraeli. Na seznamu má údajně být 30 dětí a 20 žen. První rukojmí by měli být volní už ve čtvrtek.

Oficiální seznam propuštěných rukojmích však ještě neověřila irská vláda. „Je tu velká naděje, že Emily by mohla být mezi prvními propuštěnými zajatci, ale ještě nemůžeme ověřit, zdali je seznam pravý,“ uvedl vládní zdroj pro The Sun

Díky dohodě mimo jiné do Pásma Gazy poputuje i potřebná humanitární pomoc. Pokud vše proběhne podle plánu, mohla by se Emily se svou rodinou setkat už v neděli. 

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
21:09
11. 11. 2023

Takhle vypadal obří propalestinský protest v Londýně.

20:45
11. 11. 2023

Izraelská armáda podle mluvčího pomůže v neděli evakuovat nemluvňata z nemocnice Šífa ve městě Gaza. Ta kvůli bojům v blízkosti nemocnice a kvůli nedostatku elektřiny přerušila činnost. Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy dnes uvedlo, že kvůli výpadku dodávek elektrické energie hrozí v nemocnici Šífa smrt téměř 40 dětem. Dvě předčasně narozené děti podle zdravotnických zdrojů dnes v nemocnici zemřely.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že Hamás ztratil nad severní částí Pásma Gazy, kde se nachází i město Gaza, kontrolu a obyvatelé se ze severu evakuují na jih v rozporu s instrukcemi Hamásu. Podle izraelské armády jich za poslední tři dny odešlo téměř 200 tisíc.

Izrael před zahájením vojenské operace v Pásmu Gazy vyzval palestinské civilisty, aby sever pásma opustili. Nemocnice ve městě Gaza ale uvedly, že evakuace pacientů je v mnoha případech nemožná.

20:18
11. 11. 2023

Britský premiér Rishi Sunak reagoval na dnešní propalestinskou demonstraci, která se konala v Londýně a které se zúčastnilo dle odhadů policie kolem 300 tisíc lidí. 

„Víkend válečných veteránů je čas, kdy se jako národ sejdeme a vzpomeneme těch, kteří bojovali a zemřeli za naše svobody. Co jsme dnes viděli, není obranou cti našich ozbrojených sil, je to naopak hluboká neúcta,“ napsal Sunak na sociální síti X a dodal, že „odsouzeníhodné jednání menšiny lidí podkopává ty, kteří se rozhodli vyjádřit své názory mírumilovně“.

Video  Teplo se zase prodraží! Hamás pustí rukojmí? A neshody Sokola se Suchánkem  - Bára Horáková, Lukáš Červený, reuters, FTV Prima
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání