Nová naděje: Unesená Emily (9) je na seznamu prvních propuštěných rukojmích Hamásu!

Autor: hpe - 
24. listopadu 2023
11:57

Devítiletá Emily je v zajetí už bezmála dva měsíce. Teroristická organizace Hamás ji unesla jako rukojmí při útocích ze 7. října. Další osud Emily nebyl dlouho známý. Otec dívenky se v médiích nechal slyšet, že smrt by mu v takovémto případě přišla milosrdná. Rodina má však teď naději na šťastný konec. Emily by měla být jedním z padesáti rukojmích, které Hamás propustí.

Irku Emily Handovovou vzala jako rukojmí teroristická organizace Hamás při koordinovaném útoku na kibuc Be'eri. Holčička tam v tu dobu přespávala u sousedů. Útok trval celkově dvanáct hodin a vyžádal si stovku obětí. Zbytek rodiny byl evakuován izraelskou armádou.

Za několik dní se objevila zpráva, že Emily pravděpodobně zemřela. Utrápenému otci se prý tehdy ulevilo. Vzhledem k tomu, jaká zvěrstva teroristé lidem provádí, byla podle něj smrt vysvobozením. Nicméně o něco později vyšlo najevo, že dívka žije. Od té doby Handovi spolu s dalšími rodinami unesených vyvíjeli tlak na izraelskou vládu, aby rukojmí, co nejdříve přivedla domů.

Nyní to vypadá, že se blýská na lepší časy. Izrael s Hamásem uzavřeli křehkou dohodu o čtyřdenním klidu zbraní. Mimo jiné sjednali i výměnu zajatců. O zklidnění konfliktu se zasadilo několik velmocí včetně USA a Kataru. Celkově má Hamás propustit 50 rukojmích výměnou za 150 Palestinců držených v Izraeli. Na seznamu má údajně být 30 dětí a 20 žen. První rukojmí by měli být volní už ve čtvrtek.

Oficiální seznam propuštěných rukojmích však ještě neověřila irská vláda. „Je tu velká naděje, že Emily by mohla být mezi prvními propuštěnými zajatci, ale ještě nemůžeme ověřit, zdali je seznam pravý,“ uvedl vládní zdroj pro The Sun

Díky dohodě mimo jiné do Pásma Gazy poputuje i potřebná humanitární pomoc. Pokud vše proběhne podle plánu, mohla by se Emily se svou rodinou setkat už v neděli. 

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
15:56
13. 10. 2023

Hamás poprvé od sobotního vyostření konfliktu vypálil proti Izraeli rakety Ayyash-250 s delším dosahem. Izrael oznámil, že rakety byly sestřeleny systémem protiraketové obrany „Davids Sling“.

15:28
13. 10. 2023

Při izraelském bombardování Pásma Gazy zemřelo od soboty 1799 Palestinců, včetně 583 dětí, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

15:25
13. 10. 2023

Vatikán se nabídl jako prostředník v jednání o propuštění rukojmích, které palestinské hnutí Hamás při sobotním útoku na Izrael uneslo do Pásma Gazy. Vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin uvedl, že Izrael by měl na „nelidský“ sobotní útok Hamásu reagovat „přiměřeně“.

Podle Parolina je také Vatikán přesvědčen, že mír v blízkovýchodním regionu může zaručit jedině dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu. „Propuštění izraelských rukojmích a ochrana nevinných životů v Gaze jsou jádrem problému způsobeného útokem Hamásu a reakcí izraelské armády,“ řekl Parolin, který je nejvyšším vatikánským diplomatem. 

Video  Teplo se zase prodraží! Hamás pustí rukojmí? A neshody Sokola se Suchánkem  - Bára Horáková, Lukáš Červený, reuters, FTV Prima
Video se připravuje ...

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání