Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Nejšílenější příběh z izraelského festivalu smrti: Dor srazil autem teroristu a zachránil několik lidí

Autor: pma, ČTK, lig - 
29. října 2023
05:00

Při krutém útoku radikálního palestinského hnutí Hamás na izraelském hudebním festivalu přišlo na začátku října o život nejméně 260 účastníků, další desítky lidí byly zajaty. Některým se před nemilosrdnou smrtí podařilo uniknout. Mezi nimi byl i izraelský masér Dor Kapah. Ten před teroristy na motorkách ujížděl v jeepu a snažil se po cestě nabírat další civilisty. Jednoho z pasažérů zasáhl šrapnel v těsné blízkosti mozku.

Na letošní ročník hudebního festivalu Supernova, který začal 6. října v kibucu Re'im nedaleko Pásma Gazy, účastníci do smrti nezapomenou. Aspoň, ti kteří přežili... Namísto oslav lásky, jednoty a židovského svátku Sukot (podzimní biblický poutní svátek, který trvá sedm dní, pozn. redakce) se akce změnila po vpádu radikálního palestinského hnutí Hamás v krvavou řež a boj o holý život.

„Všechno bylo úžasné až do zhruba šesti hodin ráno. Pak jsme viděli stopy raket vystřelujících do vzduchu. Hudba se zastavila a všichni zpanikařili. Lidé začali utíkat, někdo ležel na podlaze. Byl to naprostý chaos,“ popsal pro deník The Daily Mail přeživší izraelský masér Dor Kapah.

Zachraňoval civilisty

Po pár chvílích si Dor všiml, jak jsou přibližně 400 metrů od něj teroristé. Uvědomil si, že je ve svízelné situaci. Pokud v areálu zůstane, teroristé ho zastřelí nebo unesou. Pokud se bude snažit rychle odjet, může na Hamás narazit po cestě a zemřít i tak. „Kamarád z nedalekého kibucu mi říkal, ať nikam nejezdím, že jsou všude plné ulice teroristů,“ pokračoval ve vyprávění Izraelec.

Lidé před teroristy utíkali. Lidé před teroristy utíkali. | Instagram.com/dor_kapah_massage

Během pár chvil si Dor společně s pár účastníky zabalili věci. V nedalekém křoví skupina objevila opuštěný obrněný jeep, patřícímu zřejmě izraelským obranným silám (IDF). U vozu byla i útočná puška. Dor začal se skupinkou v jeepu ujíždět a po cestě nabíral další účastníky festivalu, kteří si útěkem z areálu chtěli zachránit život.

Střelili mě do hlavy!

„Viděl jsem lidi, kteří k nám běželi od východů, a za nimi skupinu 30 až 40 teroristů, kteří stříleli. Lovili je jako kachny,“ šokoval Dor. Po několika minutách si Izraelec společně se spolujezdci myslel, že Hamásu uprchli a jsou v bezpečí. Začali obvolávat své rodiny, ale vyhráno ještě neměli. Po pár vteřinách se ozvalo dunění motorek a za nimi se objevili teroristé v náklaďácích.

Dor se snažil před členy Hamásu ujet, teroristé na jeho vůz neustále stříleli. Kabinu obrněného jeepu zasáhly kulky a někteří z pasažérů byli zraněni. „Střelili mě do hlavy!“ vykřikl jeden z Izraelců. „Drž si tu ránu a pevně ji zmáčkni!“ křičel na zraněného muže Dor, zatímco kličkoval s vozem plným lidí, aby unikl střílejícím teroristům. 

Terorista zasáhl jednoho z civilustů. Terorista zasáhl jednoho z civilustů. | Instagram.com/dor_kapah_massage

Jeden z členů Hamásu Jeep dojel. „Terorista se mi podíval do očí a křičel: ‚To je Žid - zabij toho Žida!'“ uvedl Dor. Když terorista sahal po zbrani, Dor do jeho motorky vrazil autem a útočník odlétl kamsi do příkopu. Po několika minutách dojel Dor do kibucu Be'eri. Tam se celá posádka vozidla rychle ukryla v prostorách veřejných toalet, kde ve strachu o život strávili šest hodin, než teroristé vesnici opustili. 

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Video  Návštěvníci festivalu Supernova před útokem Hamásu  - TikTok
Video se připravuje ...

Hugo Falfar ( 29. října 2023 11:14 )

To je hezká pohádka. "Opuštěný obrněný jeep .. "
Proč nenašli opuštěný tank?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání