Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Po upozornění Blesku: Na »jointomaty« přibyly čtečky občanek, zatím ale nefungují!

Autor: Maxmilián Nový - 
3. května 2023
05:00

Může navodit stav euforie a klidu. V horších případech ale zmatenost a nevolnost. Jointy s látkou HHC si přitom dnes mohou děti koupit v automatech. Poté, co Blesk na problém upozornil, začal provozovatel na stroje instalovat čtečky občanek. Ty ale zatím nefungují.

V Česku je kolem 200 automatů, kde se dá koupit »brko« či bonbony s látkou HHC. A to bez potřeby ukázat občanku. Nejde přitom o klasickou marihuanu, HHC vyvolává slabší účinky než její slavnější příbuzná.

Po jejím užití mohou mít lidé pocit euforie a bujarého veselí, jiní si však mohou odnést nepříjemné zážitky i zdravotní problémy. „HHC může způsobovat zmatenost, vtíravé myšlenky či nevolnost. Uživateli se zhoršuje paměť a zpomalují se reakce,“ vysvětlil adiktolog Tomáš Jandáč z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN).

Regulace trhu

Poté, co Blesk na problematiku upozornil, se prodejci rozhodli prodej regulovat. „Chceme zlepšit bezpečnost a zodpovědnost při prodeji v automatech. Proto postupně zavádíme čtečky občanek, aby si nabízené zboží kupovali pouze plnoletí,“ sdělil Blesku šéf asociace sdružující automaty ABPA Vojtěch Ulman. Pod něj spadá okolo 150 strojů v celém Česku, na které by se čtečky měly instalovat do tří měsíců.

Nefunkční

Reportéři Blesku se proto vydali k několika automatům, které už čtečky mají. Jak ale zjistili, zatím jsou nefunkční, a zboží si tak jde stále koupit bez kontroly. Ulman na toto zjištění reagoval, že nastal problém v softwaru, který čtečky používají, a čeká se na jeho opravu. Šéf asociace se dušuje, že ta by měla proběhnout v příštích dnech.

Konec prodeje?

I fungující čtečky ale představují problém. Omezit prodej HHC podle věku je totiž v rozporu se zákonem. Zboží s látkou se dnes prodává jako sběratelské předměty a na ty se omezení věku nevztahuje. „Pokud nás někdo chce žalovat za to, že se snažíme ochránit děti před produkty, které by jim nemusely prospívat, tak se rádi půjdeme soudit,“ říká Ulman. Jeho snaha ale stejně může přijít vniveč. Ministerstvo zdravotnictví totiž zvažuje zařadit HHC na seznam návykových látek, a její prodej tak úplně zakázat.

Frydrych: Zakažme to!

„Instalování čteček je určitě chvályhodná aktivita od prodejců, nicméně s tou samotnou látkou je spojena řada zdravotních rizik,“ řekl Blesku k problematice HHC šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Ten by tak rád látku zařadil na seznam návykových látek, a tím i zakázal její prodej.

Tím si úplně není jistý vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Zároveň ale říká, že se mu nelíbí způsob, jakým je HHC prodáváno. „Neumím se ztotožnit s takovýmhle přístupem k podnikání, kdy se psychotropní látka vydává za dekorativní předmět,“ řekl Blesku.

Video  Jihomoravští policisté zadrželi drogový gang.  - Policie ČR
Video se připravuje ...

 

 

jajas ( 3. května 2023 08:29 )

Čtečky občanek je naprostá blbina. Pokud si někdo "neplnoletý" bude chtít zboží zakoupit, stačí použít občanku zletilého kamaráda....

tom999 ( 3. května 2023 08:13 )

a jelikoz TO jde!!??!! v Nemecku ..... tak budeme zase delat HRDINY

...Česko se chystá na legalizaci marihuany, stát z ní vytříská miliardy

Ačkoli je osobní užívání marihuany v České republice legální, distribuce a prodej jsou zakázané. V blízké době však můžeme v této otázce očekávat zlom. Vláda chystá návrh na regulovaný trh konopí. Podmínkou bude povinná registrace, roční poplatky a denní limit bude činit pět gramů. Pětikoalice projedná návrh legalizace v průběhu dubna.

+++ Daňoví poplatníci ročně vydají přibližně 600 milionů na to, aby zaplatili orgánům činným v trestním řízení, které se zabývají trestnou činností související s konopím. Investice těchto peněz však nemají žádný znatelný vliv na velikost černého trhu, bezpečnost veřejnosti ani na poptávku, vyplývá z dopadové studie RIA.

!! plánovaná spotřební daň z konopí, dodatečné daňové příjmy ve formě DPH a daně ze zisku licencovaných subjektů oprávněných k výrobě a distribuci konopí mohou podle studie RIA vynést až 1,84 miliardy korun ročně.

Náklady na léčbu a prevenci spojenou s užíváním marihuany mohou vystoupat do výše 346,2 milionu. !!

tom999 ( 3. května 2023 08:06 )

Studie Univerzity Heinricha Heineho v Düsseldorfu z roku 2021 odhaduje, že by legalizace marihuany mohla vytvořit 27.000 nových pracovních míst a přinést dodatečné daňové příjmy, příspěvky na sociálním zabezpečení a úspory na trestním stíhání ve výši 4,7 miliardy eur ročně.

tom999 ( 3. května 2023 08:05 )

kde setrit ve Statni sfere . . . . co takhle jako Nemci

úspory na trestním stíhání ve výši 4,7 miliardy eur ročně.....

Německo legalizuje marihuanu. V pořádku bude pěstovat tři rostli­ny..­.22.3­.2023

Německo činí další kroky k legalizaci marihuany.

V následujících týdnech má podle webu CNBC představit návrh zákona o jejím rekreační užívání. Pokud projde, starším osmnácti let umožní vlastnit až 30 gramů marihuany a pěstovat až 3 rostliny konopí. Konopné produkty navíc budou dostupné v lékárnách a specializovaných obchodech.

Jestli zákon schválí parlament, začne platit nejpozději v roce 2024.

Některé změny by ale mohly začít platit už letos.

Německo je tak první evropský stát, který vážně zvažuje komerční prodej konopí.

Německo by se tak stalo jedinou evropskou zemí, která by legalizovala komerční prodej konopí.

A s 80-ti miliony obyvatel by se stalo i největším regulovaným trhem na světě.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud