Zatímco Evropě chybí léky, výrobci se zdráhají rozšiřovat výrobní kapacity. Důvodem jsou vyšší náklady skoro na všechno. Kvůli ruské agresi na Ukrajině zaplatí víc nejen za energie, ale i za obaly nebo třeba za hliníková víčka na lahvích.
Jen pár směn navíc ve farmaceutických továrnách k ukojení nedostatku léků nestačí. A investovat do výroby se farmaceutickým firmám vyplatí jen tehdy, pokud by za léky dostaly víc peněz. Například za lék amoxycylin, který pomáhá mimo jiné proti zánětům, však Evropané platí skoro stejně jako před lety. Drahé investice pro rychlejší výrobu léků se tak firmám nevyplatí, prodej jim nepokryje náklady.
„Náklady se zvyšují, cena zůstává stejná,“ uvedl pro Reuters Ignasi Biosca-Reig ze španělské farmaceutické společnosti Reig Jofre.
A podobný problém má minimálně dalších 13 evropských výrobců: Nevydělají dost peněz na to, aby mohli antibiotika vůbec vyrábět, natož zvýšit jejich produkci. Za posledních deset let musely některé evropské společnosti výrobu dokonce snížit. Například nizozemský farmaceutický výrobce Centrient Pharmaceuticals v roce 2022 kvůli vysokým nákladům na energie vyrobil o čtvrtinu léků méně. Jiná firma InnoGenerics vyhlásila bankrot.
V oblasti je vyvíjen obrovský tlak na snižování ceny, evropské vlády uzavírají smlouvy s nejlevnějšími výrobci. V Česku je maximální cena některých léků regulovaná, zpravidla jde o přípravky hrazené zdravotní pojišťovnou. Ceny dalších léků určí konkurenční boj. Už tak je pro stejné výrobky složité se na trhu několik let udržet, natož aby ještě zdražily. Upravit pružně ceny podle nákladů je navíc na evropském trhu nemožné.
Úsilí evropských farmaceutických firem podrývají také dodavatelé z Asie. Některé společnosti dokonce musely část své výroby přesunout do Indie nebo Číny, jde například o výrobu generických léčiv nebo aktivních farmaceutických složek. Náklady tam byly nižší. Na druhou stranu se tím ale Evropa stává na dodávkách léků z Asie závislejší.
„Došlo k poklesu evropských kapacit a právě teď v této situaci není volná kapacita, která by na tyto nedostatky skutečně reagovala,“ řekl Rex Clements, výkonný ředitel nizozemského výrobce API Centrient Pharmaceuticals. Lékárníci navíc těžko zjistí, kdy hrozí nedostatek – žádný evropský centrální systém nesleduje zásoby základních generických léků v jednotlivých zemích.
Cena je důležitější než bezpečnost dodávek a kvalita?
Podle některých názorů by léky musely zdražit, aby se jejich výroba v Evropě nastartovala a předešlo se budoucímu nedostatku. Zatímco Evropská komise navrhuje, aby výrobci léků měli více rezerv a včas varovali před jejich nedostatkem, ti zase požadují změnu výběrových řízení a určování cen. Přestože se už Evropská léková agentura a zákonodárci s výrobci léků od října setkávali, žádná zásadní opatření podle Reuters přijata nebyla – k zvýšení výroby sice u některých firem došlo, ne však k takovému, aby pokrylo poptávku.
„Pokud je rozhodujícím kritériem ve výběrových řízeních cena, vysíláte tím signál, že bezpečnost dodávek, kvalita a ekologické standardy jsou méně důležité,“ uvedl Thomas Cueni, generální ředitel Mezinárodní federace farmaceutických výrobců a asociací.
Mnoho menších firem muselo trh opustit, například u amoxycylinu lék Evropě dodává několik výrobců, kteří pokrývají velkou část trhu – například americká firma Viatris, indická Aurobindo nebo francouzská Servier. Tyto velké společnosti zvýšily počet směn v továrnách a rozšířily svou výrobu, což si ale menší firmy dovolit nemohou a mezeru na trhu nezaplní.
Že nabídku léků na trhu ovlivňuje inflace a energetická krize si všímá také server Politico. Napjatou situaci v zásobování způsobenou i nedostatkem surovin a omezenými výrobními kapacitami potvrdila také společnost Sandoz, jeden z největších výrobců generik na evropském trhu.
Některé země přijímají kvůli nedostatku léků opatření, což ale také může mít své následky. „Členské státy se musí zdržet přijímání vnitrostátních opatření, která by mohla ovlivnit vnitřní trh EU a znemožnit přístup k lékům potřebným v jiných členských státech,“ napsala v dopise evropská komisařka pro zdraví Sella Kyriakidesová řeckému ministru zdravotnictví Thanosu Plevrisovi. Jaká opatření země přijaly?
A kolik léků skončilo na U
krajině na tajnačku naší vlády...
