Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Synovi europoslankyně hrozí šest let vězení: Podle soudu podvedl lidi v tíživé situaci!

Autor: ČTK, VaB, sč - 
8. února 2023
11:21

Syn se europoslankyni z Kroměříže moc nevyvedl. Za podvody v realitách a praní špinavých peněz mu uložil zlínský krajský soud společný souhrnný trest šesti let vězení. Čtyřiatřicetiletému muži, který uvedl, že se cítí částečně vinen, hrozilo až osm let, v minulosti byl několikrát soudně trestaný. V kauze souhlasil s právní kvalifikací, rozporoval však výši způsobené škody, která podle soudu dosáhla téměř 9,3 milionu korun.

Soud v úterý Janu Š. též zakázal na pět let zprostředkovávat spotřebitelské úvěry, navíc musí zaplatit peněžitý trest milion korun a uhradit škodu poškozeným. Dvěma ženám, které podle obžaloby muži při trestné činnosti pomáhaly, uložil soudní senát s předsedkyní Ivetou Šperlichovou podmínky. Obě před soudem odmítly vypovídat. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní k soudu nepřišli, obžaloba si ponechala lhůtu pro případné podání odvolání.

„S ohledem na osobu pana obžalovaného, který má sklony k páchání majetkové trestné činnosti, zejména podvodného charakteru, má soud za to, že jiný než nepodmíněný trest odnětí svobody nepřichází v úvahu. Předchozí podmíněné tresty se vždy u něj minuly účinkem,“ uvedla Šperlichová. Uložený trest považuje za odpovídající, počínání Jana Š. označila za hanebné.

Využíval špatné situace důvěřivých

Podle rozsudku Jan Š. v letech 2011 a 2012 v Kroměříži a jinde v 11 případech využil nepříznivé finanční situace několika lidí, získal si jejich důvěru a nabídl jim zprostředkování a zajištění uhrazení dluhů. Podmínil to uzavřením kupních smluv na jejich nemovitosti. Takto podle soudu jednal s cílem získat nemovitosti do své dispozice za pouhou část jejich ceny a současně získat část kupní ceny, která měla být vyplacena prodávajícím z hypotečních úvěrů.

Muž podle rozsudku domluvil lidem kupce, kteří o pořízení jejich nemovitostí ve skutečnosti neměli zájem, ale dostali za něj finanční odměnu. Hypoteční úvěry podle soudu zprostředkoval právě obžalovaný, splácely se z nájemného, které hradili původní majitelé domů, kteří v nich zůstávali i po prodeji bydlet. Současně však podle rozsudku tvrdil poškozeným, že nemovitosti si budou moci následně převést na sebe zdarma zpět, což se nestalo. Navíc jim podle soudu sliboval, že kromě úhrady jejich splatných dluhů, které měli v exekuci, budou mít vyplacenu část kupní ceny v hotovosti, což se ale rovněž nestalo. „Pan obžalovaný jednal promyšleně, plánovitě. Vybíral si poškozené, kteří se nacházeli v tíživé osobní i zdravotní situaci,“ řekla Šperlichová.

Při hlavním líčení Jan Š. potvrdil, že část kupní ceny nemovitostí si ponechal pro sebe, eventuálně pro další lidi jako provizi z takto uskutečněných obchodů. Popřel však, že by si poškozené vytipovával, tvrdil, že s jejich případy za ním vždy přišel zprostředkovatel. Odmítl, že by chtěl nemovitosti, kterých se jednotlivé případy týkaly, získat pro sebe. „Mým cílem bylo vydělat provize na transakci,“ řekl.

Podle soudu navíc s úmyslem zatajit některé nelegálně získané prostředky převáděl peníze přes různé účty, případně za ně kupoval nemovitosti. Obžalovaný proto byl i z legalizace výnosů trestné činnosti, tedy takzvaného praní špinavých peněz.

Soud se ve svém výroku o vině a trestu v případě Jana Š. z podstatné části ztotožnil s návrhem státní zástupkyně Pavlíny Nesvadbové. Obhájce Petr Šimek pro svého klienta žádal podmíněný a peněžitý trest, případně povinnost uhradit škodu. Poukázal na značný časový odstup od trestné činnosti a částečné doznání, který podle něj nahradil více než dvě třetiny způsobené škody.

Dva roky pro družku

Třiatřicetileté Janě S., která je obžalovaného muže družkou, uložil soud trest odnětí svobody na dva roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let a trest propadnutí bytu v Kroměříži. Sedmatřicetileté Petře S. uložil trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let. Za podílnictví či legalizaci trestné činnosti ženám hrozilo až šestileté vězení. Některé z podvodem získaných nemovitostí podle rozsudku zůstaly napsány na ně. Soud v případě žen vyhověl návrhu žalobkyně, jejich obhajoba žádala zproštění obžaloby.

Video  Brněnští celníci zadrželi mladíka, který si prodejem drog vydělal miliony korun.  - Celní správa
Video se připravuje ...

krapotkin ( 8. února 2023 14:30 )

To aby paní europoslankyně byla ve funkci aspoň 10 let, než za synáčka jeho zlodějny zaplatí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání