Pondělí 30. ledna 2023
Svátek slaví Robin, zítra Marika
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Krveprolití v Kalifornii: Při střelbách zemřelo nejméně 19 lidí!

Aktualizováno -
24. ledna 2023
13:27
Autor: ČTK - 
24. ledna 2023
07:03

Tři hromadné střelby ve třech dnech si v Kalifornii na západě Spojených států vyžádaly nejméně 19 obětí. Při nejhorší z nich zabil v neděli střelec 11 lidí v tanečním sále při oslavách lunárního Nového roku ve městě Monterey Park, v pondělí místního času poblíž San Franciska jiný pachatel zabil sedm lidí při dvou vzájemně souvisejících incidentech. V úterý zemřel po přestřelce jeden člověk a osm dalších utrpělo zranění na čerpací stanici ve městě Oakland, informovala agentura AP.

 Kalifornský guvernér Gavin Newsom sdělil, že byl zrovna v nemocnici navštívit přeživší střelby v Monterey Parku, když byl informován o další střelbě v Half Moon Bay, vzdáleném více než 600 kilometrů na sever. "Tragédie stíhá tragédii," napsal Newsom na twitteru. Stanici CBS později řekl, že z druhého dodatku ústavy USA, který Američanům zajišťuje právo nosit střelnou zbraň, "se stává sebevražedný pakt".

V případu střelby poblíž San Franciska policie pravděpodobného pachatele zadržela. Činitel z okresu San Mateo Dave Pine uvedl, že čtyři lidé zemřeli na houbové farmě a tři další ve spediční firmě na okraji Half Moon Bay. Dosud není jasné, jak spolu oba incidenty souvisejí, podle Pinea však podezřelý pracoval v jednom z těchto dvou podniků. Označili jej za "nespokojeného zaměstnance".

Úřad šerifa okresu uvedl, že podezřelý byl zadržen a občanům již žádné nebezpečí nehrozí. Záběry televize ABC ukázaly, jak policisté zatýkají muže, který jim neklade odpor. Později Pine uvedl, že zadrženým je 67letý muž jménem Zhao Chunli.

Šerifka okresu San Mateo Christina Corpusová uvedla, že podezřelý spolupracuje s vyšetřovateli, motiv činu ale zůstává nejasný. Podle ní se v mužově autě našla poloautomatická zbraň. Útočník podle policie jednal sám.

Incident se odehrál poté, co v neděli zemřelo 11 lidí a dalších devět bylo zraněno při střelbě v tanečním studiu při oslavách lunárního Nového roku v kalifornském městě Monterey Park. Podezřelého muže nalezla policie mrtvého. Monterey Park se nachází východně od Los Angeles a žije zde početná asijská komunita.

Dnes následkem přestřelky na čerpací stanici v Oaklandu zemřel jeden člověk, zranění, kterých je osm, jsou podle AP ve stabilizovaném stavu. Když přivolaná policejní hlídka k čerpací stanici dorazila, nenalezla na místě žádné oběti, pouze prázdné nábojnice. Později vyšlo najevo, že zranění se samy dopravily do nemocnice, kde posléze jeden člověk zemřel.

Dalších šest lidí včetně 17leté matky a jejího šestiměsíčního dítěte zemřelo při střelbě v Kalifornii 17. ledna. Policie zatím nezná motiv ani jednoho ze čtyř zmíněných útoků.

Letos bylo ve Spojených státech podle neziskové organizace Gun Violence Archive (GVA) "víc hromadných střeleb než dnů", konkrétně 39 hromadných střeleb ve 24 dnech. Jako hromadnou střelbu definuje GVA střelbu, která zraní nebo zabije čtyři a více lidí kromě střelce.

Dvě ze tří posledních střeleb v Kalifornii jsou výjimečné i věkem údajných střelců; jednomu bylo 67, druhému 72 let. Databáze 185 hromadných střeleb mezi lety 1966 a 2022 neziskové organizace Violence Project eviduje jen jeden incident se střelcem nad 70 let. Šlo o horníka v důchodu, který v Kentucky v roce 1981 zastřelil pět lidí. Violence Project definuje ve svém výzkumu hromadnou střelbu jako "střelbu, která usmrtí čtyři a více lidí kromě střelce", přičemž alespoň některá z vražd se stala na veřejném místě.

 

Video  Policie ve slovenských Michalovcích našla zastřelený manželský pár a jeho děti. (17. 1. 2023)  - TV JOJ
Video se připravuje ...

Lomikel ( 24. ledna 2023 10:08 )

zajímavé,
A to má Californie snad nejtvrdší restrikce na držení a používání střelných zbraní.
Tedy pokud se nemýlím...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání