Neděle 2. dubna 2023
Svátek slaví Erika, zítra Richard
Oblačno, déšť 7°C

Střelba v Paříži: 3 mrtví a nejméně 3 zranění. Podezřelý muž neútočil poprvé

Aktualizováno -
23. prosince 2022
19:28
Autor: ČTK - 
23. prosince 2022
12:40

Jedna žena a dva muži zahynuli a tři další lidé byli zraněni, z toho jedna osoba vážně, při dnešní střelbě poblíž kurdského komunitního centra v srdci Paříže. Policie zadržela podezřelého muže ve věku 69 let, který má násilnou minulost a byl nedávno propuštěn z vazby. Podle ministra vnitra Géralda Darmanina útočník cílil na cizince, prezident Emmanuel Macron napsal o „hrozném útoku na Kurdy ve Francii“. Nedaleko místa střelby kurdští demonstranti napadli policii, ta použila slzný plyn; několik strážců zákona bylo zraněno, informovala média.

Dnešní střelba se odehrála v místním kurdském komunitním centru v ulici d'Enghien a také v nedaleké restauraci a kadeřnictví, řekla novinářům starostka desátého obvodu Alexandra Cordebardová. Centrum Ahmeta Kayi, pojmenované po stejnojmenném zpěvákovi, je sdružení, jehož cílem je „podporovat postupnou integraci“ kurdského obyvatelstva žijícího v centrálním regionu Île-de-France.

Střelec byl zatčen a převezen na urgentní příjem do nemocnice, uvedla starostka. Podezřelý byl podle BFM TV již před rokem zadržen kvůli útoku na uprchlický tábor ve 12. obvodu hlavního města. Motiv dnešní střelby nebyl bezprostředně jasný. Pařížská prokurátorka Laure Beccuauová uvedla, že případ vyšetřuje jako vraždu, a že bude zjišťovat, zda za útokem nebyl rasistický motiv. „Jsou tam tři mrtví, jedna osoba je ve stavu ohrožení života, dvě osoby jsou zraněny relativně vážně a obviněný, který by mohl být vyslechnut, je také zraněn, zejména v obličeji,“ dodala.

Podle stanice BFM TV nejsou střelcova zranění neslučitelná s vazbou a muž byl převezen k výslechu. Klást otázky mu budou i členové protiteroristické jednotky, aby vyloučili teroristický motiv. V minulosti muž, který pracoval jako železničář, zaútočil na stany migrantů, kteří přebývají na okraji Paříže. Za tento čin strávil téměř rok ve vězení. Po svém nedávném propuštění dostal zákaz opustit Francii a vlastnit zbraň.

Podle informací deníku Le Monde byly všechny tři oběti kurdští aktivisté. „Francouzské úřady (kurdskou komunitu) opět nedokázaly ochránit. Policie Kurdy kontroluje, místo aby se postarala o jejich bezpečnost,“ uvedl Agit Polat, mluvčí kurdského centra, ve kterém došlo k útoku „Útok považujeme za teroristický čin. Je to součást napětí, které záměrně udržuje Turecko,“ řekl deníku Le Monde Polat.

Kurdská demokratická rada ve Francii (CDKF) v reakci na útok svolala na sobotní poledne demonstraci, která vyrazí z pařížského Náměstí republiky. CDKF v prohlášení „důrazně odsoudila dnešní teroristické útoky,“ odpovědnost za ně připisuje Turecku.

„Zadržený se při útoku zaměřil na cizince, ale nemáme zatím indicie, zda konkrétně na Kurdy,“ uvedl Darmanin. Pachatel podle ministra nebyl veden v žádném seznamu lidí podezřelých z radikalizace a jednal sám. Muž byl členem střeleckého klubu a legálně vlastnil několik zbraní, řekl Darmanin.

„Na ulici padlo sedm až osm výstřelů, byla to naprostá panika, byli jsme zavření uvnitř,“ řekl agentuře AFP majitel obchodu v nedalekém domě, který si přál zůstat anonymní. Pařížská policie na twitteru požádala veřejnost, aby se oblasti vyhnula. Později úřady oznámily konec policejní akce. Původní informace médií hovořily nejprve pouze o zraněných, později jen o jedné oběti.

„Viděli jsme starého bělocha, jak přišel a střílel v kurdském kulturním centru, pak šel do vedlejšího kadeřnictví. Se zaměstnanci jsme se uchýlili do restaurace,“ řekl AFP další svědek, který se představil jako Romain, zástupce vedoucího restaurace Pouliche Paris v ulici d'Enghien.

Premiérka Élisabeth Borneová poděkovala policistům za rychlý zásah proti „pravděpodobnému pachateli tohoto hrozného činu“. Zároveň vyjádřila podporu rodinám obětí.

Protiterorističtí prokurátoři jsou v kontaktu s vyšetřovateli, ale v této fázi nenaznačili, že by útok měl teroristický motiv. Francie byla v letech 2015 až 2016 zasažena sérií smrtících útoků islámských extremistů a zůstává v pohotovosti kvůli možnosti násilí spojeného s terorismem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa