Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

Útočník z Novodvorské měl v těle 13 vstřelů! Jediná šance, jak ho zastavit, tvrdí expert

Autor: rfl - 
23. prosince 2022
05:00

Šokující útok na nevinné ženy v Praze se řeší již několik dní. Agresor nekompromisně napadl jednu ženu a pak i druhou nožem. Lidé nechápou, co se v jejich klidném sousedství událo. Ani jedna z žen muže nevyprovokovala. Co přesně ho ale k útoku vedlo, se už nikdy nedozví, policie musela muže zpacifikovat za pomoci služební pistole, agresor nepřežil.

K šokujícímu napadení došlo v sobotu večer v Novodvorské ulici v Praze 9. 34letý muž na dvou místech pobodal dvě ženy. Podle policie je neznal, vybral si je zcela náhodně. První ženu napadl nedaleko nákupního centra Plaza. Byla v davu, vybral si ji a pak nožem vážně zranil. Lékaři ji museli uvést do umělého spánku a napojit na umělou plicní ventilaci.

Tou dobou už měli záchranáři další zraněnou. Z jednoho panelového domu zrovna vycházela drobná žena s odpadky. V tu chvíli ji šílenec napadl, naštěstí stihla utéct, utrpěla jen lehčí zranění. 

Už neutekl

Po druhém útoku se dal šílenec na útěk, policisté ho dostihli v ulici Jílovská u jednoho z panelových domů. Zhruba tři sta metrů vzdušnou čarou od prvního místa útoku. Podle informací Blesku ho policisté obklíčili, muž se ale zřejmě nechtěl vzdát a proti policistům se i s nožem rozeběhl. Pokusili se použít taser, ten ale nezafungoval. 

Museli proto začít střílet. Výstřelů padlo nespočet, podle zdroje Blesku měl pachatel v těle 13 vstřelů. Případem se teď zabývají kriminalisté z pražské mordparty, jednou z verzí je i to, že muž mohl zaútočit kvůli svému špatnému psychickému stavu.

Neměli jinou šanci

Případů, kdy policisté musejí po pachateli střílet a nakonec ho i smrtelně zraní, je v našich končinách málo. „V tomhle případě zřejmě neměli zasahující policisté jinou šanci. Síla u lidí, kteří mají psychické problémy, je několikanásobná, použití střelné zbraně někdy bývá jediným možným vodítkem, jak uchránit sebe a ostatní. Více jak deset vstřelů může být hodně i málo, nejde říct, kolik toho člověk vydrží a po kolika ranách takzvaně padne k zemi,“ popisuje pro Blesk bývalý policejní instruktor Pavel Černý.

Podle něj to byla zřejmě jediná šance, jak šílence s nožem zastavit. „Policista prostě používá zbraň zákonně do doby, dokud útočníka nezastaví. Pokud vrah drží v ruce nůž a rozeběhne se proti nim, nemohou dělat nic jiného,“ dodává.

„Pouhé postřelení do nohy by nemuselo stačit, později by na to mohl vzpomínat s těžkým zraněním z nemocničního lůžka, či jeho zarmoucení pozůstalí. I člověk s pěti střelnými ranami v těle může doběhnout a policistu dobodat,“ dodal Černý s tím, že by se policisté neměli za žádných okolností bát zbraň použít.

Co to udělá s policisty?

Důležité je také nezapomínat i na samotné zasahující strážce zákona. „Musíme se ptát, co to udělá s psychikou policistů. Do konce svého života budou muset žít s tím, že někoho zbavili života, zastřelili. Musí se s tím postupně srovnat, byť stříleli ze zákonných důvodů – z obrany sebe i všech nás okolo. Měli bychom litovat zejména je, ne bezcitného vrahouna, co bezdůvodně zaútočil na dvě ženy,“ myslí si Černý.

Video  Insta Crime Podcast: Děsivá vražda jako z majora Zemana! Tělo ve studně našli až po 8 letech  - pdc, icp, Jedlička, Chebotareva
Video se připravuje ...

zapravdu ( 28. prosince 2022 08:34 )

Ja to take pochopil tak, ze je to ten psychopat...on i vzbuzuje ten dojem...a píše pro Blesk

zapravdu ( 28. prosince 2022 08:32 )

Kdyz se da nekdo k policii, musi predpokladat, ze bude v situaci, kdy bude muset strilet i na lidi. Proto chodi k ozbrojenym slozkam lide, kterym to nevadi, ze nekoho zabiji...prostě na rozkaz zastřeli člověka

Babisova_drahota ( 25. prosince 2022 08:39 )

Když vystřelí dvouhlavňová brokovnice z obou hlavní najednou, tak se to počítá jako jedna rána.

tom999 ( 24. prosince 2022 21:11 )

neco duleziteho N E S E D I . . . . . na vzdalenost cca 100 metru byl slyset jen a jen J E D E N v y s t r e l .............

rozhodne neeeeeeeeee 10 nebo 13 nebo 15 a vic !!!!!!!!!!

vtom PRIBEHU je odzacatku plno polopravd . . . .

na prechodu kde se TA tragedie stala - jako prvni a jedini byli Zachranari - - - 3 zachranari kteri ""ZACPAVALI RANU" ......

a potom teprve se sjizdela Policie CR . . . . .


ten pachatel odbehl od mista cinu 100 metru a tam cca 15 minut C E K A L . . . . . . . . . .

a dalsi a dalsi ......

ivana kollerova ( 23. prosince 2022 22:39 )

jezis, tady se resi, ze policajti zabili psychopata, ktery bodal do lidi. proste ho zastrelili a hotovo. ochranili tim dalsi potencialni obeti. a pitvat se v tom, jestli z toho ten policajt bude mit trauma, mi pripada fakt na hlavu. bezte do haje s takovou novinarinou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání