Tisíc let stará zbraň se našla čirou náhodou při čištění vodní nádrže Malvíny v Lázních Toušeň poblíž Čelákovic na konci roku 2016. „U čištění probíhal i náš odborný archeologický dohled, avšak na meč narazil nejmenovaný strojník z firmy, která práce prováděla, což bylo obrovské štěstí, protože ten bahnem obalený meč mohl leckomu připomínat spíše obyčejný klacek,“ řekl Blesku archeolog Pavel Snítilý z Městského muzea v Čelákovicích, které má meč ve svých sbírkách.
„Dvacet let jsem šermoval a o zbraně se aktivně zajímám, a tak se mi málem podlomila kolena, když mi došlo, s čím mám tu čest,“ prozradil archeolog. Artefakt následně prošel v pražském Archeologickém ústavu pečlivým zkoumáním, očištěním a konzervací, aby zůstal co nejdéle a co nejlépe zachován. „Dalších nám známých mečů blízkých tomuto je v Evropě pouze deset,“ dodal Snítilý.
Meč velmožů
Z výsledků zkoumání plyne, že raně středověký meč pochází z přelomu 10. a 11. století. „Pletencové zdobení jílce je typické pro tzv. Varjažskou oblast, tedy sever dnešního Polska a Ukrajiny. Pravděpodobně odtud se zbraň dostala až k nám,“ vysvětlil Snítilý.
Děsivá zpověď souseda: Šílenec (†34) bodl ženu, když vynášela odpadky. Na schodech před domem je ještě krev

Jak přesně tehdy došlo ke ztrátě meče, zůstává zahaleno tajemstvím. „Zbraň se našla poblíž bývalého hradiště. Luxusní zdobení z mědi, mosazi a stříbra značí, že patřila někomu z řad tehdejší společenské elity. Zda ji majitel ztratil v boji nebo nešťastnou náhodou není známo,“ uzvařel archeolog.
K vidění za 3 roky
Kdo by si chtěl Toušeňský meč prohlédnout osobně, chvíli si počká. „Artefakt se stane středobodem připravované nové stále expozice v Čelákovicích. Nejdřív ale musí dojít k rekonstrukci našeho muzea což potrvá asi 3 roky,“ říká Snítilý.
Nelítostný zátah rozprášil templářský řád a vedl ke smrti velmistra Jacquese de Molay Videohub