Pondělí 30. ledna 2023
Svátek slaví Robin, zítra Marika
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Tragédie po oslavě lunárního Nového roku: Střelec v Kalifornii zabil 10 lidi, pak spáchal sebevraždu

Aktualizováno -
23. ledna 2023
06:50
Autor: ČTK - 
22. ledna 2023
10:25

Střelba v tanečním sále v kalifornském městě Monterey Park, které se nachází východně od Los Angeles a kde žije početná asijská komunita, si vyžádala životy deseti lidí a dalších deset jich bylo zraněno, píše agentura AP s odkazem na policii. Podezřelý později spáchal sebevraždu.

Bob Boese z kanceláře losangeleského šerifa uvedl, že střelba vypukla v podniku na Garvey Avenue a policie obdržela hlášení ve 22:22 místního času (07:22 SEČ). Policie na místo podle Meyera přijela ve 22:30 místního času, když z tanečního studia prchali lidé. Policisté šli do budovy, zatímco záchranáři pomáhali zraněným.

Policejní kapitán Andrew Meyer později řekl, že na místě zahynulo deset lidí a dalších deset zraněných bylo převezeno do nemocnice. Stav nejméně jednoho z nich je kritický. Polovina obětí jsou muži a druhá ženy, sdělil později na tiskové konferenci šerif okresu Los Angeles Robert Luna.

Muž podezřelý ze střelby je podle popisu svědků Asiat ve věku mezi 30 až 50 lety, píše Reuters s odvoláním na úřady. „Musíme tuto osobu co nejdříve dostat z ulic,“ řekl novinářům Luna. Motiv podle Meyera zatím nebyl objasněn, ale policie vyšetřuje možnou souvislost s dalším incidentem v nedalekém městě Alhambra. 

Střelec byl později nalezen mrtvý. Dvaasedmdesátiletý Asiat spáchal sebevraždu. Motiv jeho útoku není známý. Podle agentury Reuters o tom dnes na tiskové konferenci informovala kalifornská policie. 

Bezpečnostní složky později v kalifornském městě Torrance obklíčily muže v bílé dodávce, kterého ze střelby v tanečním klubu podezíraly. Následně zásahové komando uslyšelo výstřel. Když jeho členové vnikli do vozu, našli v něm dotyčného mrtvého.

"Podezřelý byl zasažen kulkou a byl na místě prohlášen za mrtvého," prohlásil šerif okresu Los Angeles Robert Luna. V automobilu se našla také poloautomatická pistole a další střelná zbraň. Držení jedné ze zbraní možná není v Kalifornii legální, uvedla policie.

Prezident Joe Biden byl podle Bílého domu o útoku informován a nařídil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), aby pomohl místní policii.

Policejní akce v Torrance

bezpečnostní složky obklíčily muže v dodávce, o němž se domnívaly, že může jít o podezřelého ze střelby. List LA Times později napsal, že zásahové komando SWAT vniklo do vozu a našlo řidiče mrtvého. Zatím ovšem není jasné, zda je to tentýž člověk, který je podezřelý ze střelby.

Bezpečnostní složky podle stanice CNN zatím potvrdily pouze to, že policejní zásah skončil. Na záběrech amerických médií byla vidět bílá dodávka, kterou zepředu i zezadu zablokovala obrněná policejní auta. Zásahová jednotka později vnikla do vozidla, píše list LA Times, podle něhož byly už před tím vidět v okně vozu nejméně dvě díry pro projektilech a řidič vypadal, že je skácený přes volant. Několik zdrojů z bezpečnostních složek deníku sdělilo, že zemřel na následky střelného zranění, které si způsobil sám.

Monterey Park se nachází zhruba 16 kilometrů od centra Los Angeles a má přibližně 60.000 obyvatel, včetně početné asijské komunity, převážně čínského původu, píše AP. Los Angeles Times s odkazem na informace ze sčítání lidu uvádí, že asijští Američané v Monterey Park tvoří 65 procent obyvatel. Zpravodajský web BBC napsal, že konec sobotních oslav čínského nového roku tam byl plánován na 21:00 místního času.

K tanečnímu sálu bylo podle záběrů na sociálních sítích vysláno mnoho policistů, kteří místo činu uzavřeli žlutou páskou. Jedno z videí zveřejněných krátce po střelbě zachytilo, jak sanitky odvážejí zraněné do nemocnice. Řada z těchto lidí je patrně asijského původu. Další záběry zachycují lidi ležící na zemi.

Majitel protější rybí restaurace Seung Won Choi citovaný listem Los Angeles Times hovořil o muži s poloautomatickou zbraní. Uvedl, že k němu do restaurace přiběhli tři lidé a řekli mu, aby zamkl. Řekli, že v oblasti se pohybuje ozbrojený muž, který má větší množství munice a opakovaně si nabil zbraň.

Tento měsíc jde podle AP o pátou střelbu do lidí v USA a jedná se o největší počet obětí od střelby ve škole v texaském městě Uvalde, při které loni zahynulo 19 dětí a dva dospělí. Osmnáctiletého pachatele Salvadora Ramose zastřelila policie.

arbitr ( 23. ledna 2023 08:35 )

Četl jsem. že pokud jsou méně, než 3 oběti střelby, jde o zprávu do místních novin, do celostátních zpráv jdou jen případy s ještě větším počtem obětí. (Podle metodiky statistik) V tak velké zemi, kde je normální mít zbraň by bylo nenormální ji párkrát za život nepoužít. Jiná mentalita - každý se o sebe starej sám - budete si opatřovat šroubovák či pájku, pokud občas nešroubujete či nepájíte?

bizon_pepa ( 22. ledna 2023 16:20 )

V Kalifornii vládnou demokraté, že?

hana hamáková ( 22. ledna 2023 12:45 )

Hrozne všude útoky střelci a na nový lunární rok.Velmi smutná zpráva přeji upřímnou soustrast všem pozůstalým 😭

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa