Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Pilot Petr (†58) v otevřené zpovědi pár let před tragickou smrtí: Létání miluju odmalička!

Autor: jel - 
17. srpna 2022
05:00

Mezinárodní letecký den v Chebu v neděli poznamenalo neštěstí. Historická stíhačka Hawker Hurricane Mk.IV se po krátkém letu zřítila do obytné zóny a dopadla mezi pole a zahrady rodinných domů. Při tragédii zemřel zkušený pilot Petr Pačes (†58). Ten se létání věnoval už od mládí, a dokonce učil létat začátečníky ve výcvikovém středisku.

Petr Pačes, který zahynul při pádu letadla v Chebu, v roce 2019 poskytl rozhovor Deníku a popsal, jak se dostal k létání i jakou nejdelší cestu letěl. 

Tatínek ho prý už od malička bral na letiště v Roudnici nad Labem. „Ve 14 letech jsem tam na větroni začal létat sám. V 17 letech jsem už létal motorově,“ popsal před lety pan Pačes.

Doplnil, že do roku 1992 létal jako vojenský stíhač na Mig-21. Po odchodu z armády pak nějakou dobu létal jenom rekreačně, ale nakonec se stal pilotem Boeingu 737, a dokonce učil budoucí piloty.

Byl také členem Aeroklubu v Roudnici nad Labem a pro zábavu létal v malých letadlech. „Větší zátěž je ve velkém letadle, je to náročnější na soustředění. Člověk je víc pod tlakem, než když letí jen pro zábavu v malém letadle,“ vysvětlil.

V rozhovoru prozradil i to, kam nejdál letěl. „S boeingem do Buenos Aires. V zimě létám z Kanady do Karibiku pro tamní společnost spřízněnou s tou, u níž létám v ČR,“ uvedl zkušený pilot v minulosti. Mimo létání se věnoval jízdě na kole a rád trávil čas na procházkách se psem. 

K tragické nehodě došlo v neděli o půl 4. odpoledne. Z dosud nezjištěných příčin se stíhačka Hawker Hurricane Mk.IV zřítila mezi pole a zahrady rodinných domků. Na místo ihned vyrazili všechny složky IZS. Petr Pačes však utrpěl tak vážná zranění, že na místě zemřel. 

Příčinu a okolnosti nehody nyní vyšetřuje policie, která bude spolupracovat s Úřadem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Video  Při pádu letadla v Chebu se zabil pilot Petr  - TV NOVA Official
Video se připravuje ...

Evikzmercedesa ( 17. srpna 2022 09:50 )

to letadlo patri miliardari Lukacevicovi.Ten pilot s nim ho v hangaru daval do kupy.nA twitteru toho Lukacevice to je videt z fotek. A jak z videa toho posledniho letu je videt ze na nebi dela tu otocku dost nizko a kdyz chce dokoncit tu otacku,tak s tim letadlem jeste dela jednu otacku,to se mu uz nepodari vybalancovat.

Jokl ( 17. srpna 2022 09:26 )

Plně s vámi souhlasím.Ve článku se uvádí s čím vším létal,ale neuvádí se jaké má zkušenosti s tímto typem letadel.Jak to tak vypadá tak minimální,jinak by nelétal v nízké letové hladině,kde prováděl akrobacii nad obytnou oblastí.Jedná se o nezodpovědné jednání tohoto údajně zkušeného pilota.Co chybělo,aby to narval do přihlížejících.Byla to jednoznačně chyba pilo­ta.Př­edpo­kládám­,že vyšetřování bude trvat delší dobu a budou se snažit převést tuto chybu na skrytou vadu letadla,protože v případě viny pilota,by bylo pojistné plnění na nule a příbuzní by nezískali žádnou částku.Na druhou stranu je my líto zbytečně zmařeného života,kvůli předvádění se.

viho ( 17. srpna 2022 08:36 )

Letadlo bylo technicky v pořádku. Příčinou bylo zjevně to, že z něj ztratil respekt a dělal s ním "psí kusy". Tohle letadlo je produktem válečného průmyslu, kdy se nehledělo na dokonalé letové vlastnosti, nýbrž na co nejrychlejší a nejlevnější sériovou výrobu a bojové schopnosti. Není vhodné k akrobacii v malých výškách, protože konstrukce jeho křídel způsobuje, že pilot až do posledního okamžiku necítí ztrátu vztlaku na křídle. Na rozdíl od "hodného" letadla jako je třeba Cessna 172, které ztrácí vztlak od konce křídla, který se "propadne" jako první při začátku narušení obtoku a pilot to tak ihned cítí, u tohoto Hurricanu dochází se snižující se rychlostí k zastavení obtoku křídla, tzv. stall, směrem od trupu. Takže když se "propadne" konec křídla a pilot nemá dostatečnou výšku na vybírací manévr, je už pozdě, protože křídlo ztratilo veškerý vztlak. Což se evidentně stalo v tomto případě. Je skutečně podivné, že se tak zkušený pilot pustil do takových manévrů.

zuzakirsch ( 17. srpna 2022 05:49 )

Příčinou bylo to, že takhle starý letadlo, co sotva drží pohromadě, nemá ve vzduchu co dělat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání