Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Případ Adámka Vyčítala pokračuje u soudu: Vypovídají svědci, obžalováni jsou tři zdravotníci

Autor: ČTK, VaB - 
16. listopadu 2021
19:19

Lékař sloužící na dětském oddělení pardubické nemocnice měl při rozsáhlém krvácení v blízkosti dýchacích cest zavolat k poradě lékaře ORL oddělení. Pokud to situace vyžadovala, měl přivolat i resuscitační tým, což mohla udělat i sestra. Před soudem v Pardubicích to v úterý uvedl přednosta kliniky ORL Pardubické nemocnice Jan Vodička, který svědčí v případu Adam Vyčítala v kómatu po operaci mandlí v roce 2017.

V případu jsou obžalováni tři zdravotníci, podle spisu nesprávně postupovali při pooperačních komplikacích. Vodička vypověděl, že komplikace po podobných operacích se na ORL klinice vyskytují asi u 15 procent případů. Soudce Karel Gobernac hlavní líčení odročil za účelem výslechu znalců na 11. ledna.

Podle dřívějších výpovědí postup nebyl dodržen, krvácející chlapec byl přemístěn k ORL ambulanci, lékař ORL byl přivolán později stejně jako ARO. V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal masivně krvácet z operační rány a následně upadl do takzvaného bdělého kómatu. Lékařku a zdravotní sestru z dětského oddělení obžaloba viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, další sestru z neposkytnutí pomoci.

Podle dosud provedených výpovědí sestry dětského oddělení i sloužící lékařka chybovaly. Krvácejícího chlapce přemístily k ORL ambulanci, ta však byla v nočních hodinách zavřená. Konziliáře z ORL oddělení přivolaly pozdě, v panice volaly zdravotnickou záchrannou službu mimo areál nemocnice, i když měly přivolat ARO. Kvůli pozdnímu ošetření chlapec několik minut nedýchal, což způsobilo poškození mozku.

Vrchní sestra dětského a novorozeneckého oddělení v úterý u soudu uvedla, že každá nově přijatá sestra podstupovala po nástupu adaptační proces v délce tři až šest měsíců. Absolvovaly také pravidelná školení. Jedna z obžalovaných sester měla specializaci dětská sestra, druhá všeobecná sestra, která se mohla starat o děti do tří let pod odborným dohledem. Všechny obžalované již dříve vinu odmítly.

Obžalobě čelí i nemocnice jako právnická osoba. Její vina podle obžaloby spočívá v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů.

Chlapcova rodina se domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco navýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

alala ( 17. listopadu 2021 09:00 )

Pokud se stane v jakémkoli povolání taková stresová situace a na rozhodnutí je více lidí, alespoň jeden z nich rozhodne správně a ostatní jeho rozhodnutí respektují. Tady bohužel na rozhodnutí byly 3 ženy, ale podle zpráv od soudu ani jedna z nich závažnost situace správně nevyhodnotila. Jedna sestra běžela s matkou k zavřené ordinaci ORL, lékařka volala na ORL, ale nedovolala se, tak je následovala. V jedné zprávě od soudu bylo, že se týmu ARO volalo, ale podle sestry, která telefon zvedla, se mělo počkat, jestli se stav chlapce zhorší. Prostě souhra neadekvátních rozhodnutí s fatálními následky.

padrino ( 17. listopadu 2021 00:42 )

To je komedie,soud trvá 4 roky,doktorka dál ordinuje,kluk stárne a péče o něj je horší a horší.O to smutnější to je,že se to stane zdravotní sestře.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud