Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

„Energošmejdi" vycítili příležitost: V Hradci Králové se vyrojili jako houby po dešti

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.  (Autor: Profimedia)
Autor: VaB - 
22. října 2021
13:59

Je možné, že konec několika dodavatelů energií a růst jejich cen v republice dal takzvaným energošmejdům impulz k tomu vyrazit mezi lidi a nabízet jim smlouvy. Vzhledem k rostoucím cenám energií se tak může snadno stát, že potenciální zákazníci těmto podvodníkům naletí. V Hradci Králové mají za několik dní oznámení o několika „energošmejdech" provádějících podomní prodej, který je zakázaný. 

V posledních dnech došlo v České republice ke konci několika dodavatelů energií, nejvýrazněji zasáhl občany krach firmy Bohemia Energy. Ta dodávala energie zhruba 900 000 tisícům občanů.

Zároveň s tím se vyrojily případy, kdy prodejci obcházejí domovy a nabízí jiné smlouvy. Například v Hradci Králové se počet případů, kdy se „energošmejdi" snaží využít situace a získat nové klienty, v poslední době skokově zvýšil.

„V posledních dnech přijala městská policie větší počet stížností na prodejce energií, kteří obchází naše domovy. Oslovují především klienty zkrachovalých poskytovatelů energií a přesvědčují je k podpisu smlouvy jejich společnosti,“ informovala mluvčí strážníků Eva Kněžourová.

Pokud u vás někdo takový zaklepe, je dobré si vše nejprve rozmyslet, s podpisem nespěchat, a hlavně se nebát říct ne! „Dejte si čas a všechno si řádně promyslete, poraďte se s rodinou či přáteli. Na změnu dodavatele máte šest měsíců,“ dodává Kněžourová. 

Pokud si nevíte rady, je dobré navštívit stránky Energetického regulačního úřadu. Zde najdete například srovnávač cen dodavatelů, pak si stačí vybrat toho nejvhodnějšího. „Podomní prodej je nařízením města zakázán. Přesto se stále setkáváme s prodejci, kteří riskují vysokou pokutu a snaží se občany přesvědčit ke změně dodavatele a podpisu nové smlouvy,“ doplnila mluvčí.

Dodala také, že je městská policie ráda za podněty od občanů. „Těší nás, že stále větší počet obyvatel na jejich nekalé praktiky nenaletí a okamžitě informují městskou policii. Strážníci tak mohou tyto „obchodníky“ ihned na místě řešit,“ uzavřela.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání