Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Pozor na šmejdy, varuje úřad. Komu věřit po krachu Bohemia Energy a má cenu fixovat?

 • Autor: red - 
  Aktualizováno -
  17. 10. 2021
  09:30
  17. 10. 2021
  05:00

  Jste-li zákazníkem zkrachovalé Bohemia Energy, nemusíte dělat nic. Ozve se vám tzv. dodavatel poslední instance a řekne, jak postupovat. Možná to už udělal. Do problému se můžete vložit sami a začít hledat co nejlevnějšího nového distributora. Energetický regulační úřad už ale varoval před dalšími energetickými šmejdy. Jak tedy postupovat?

 • 1.Kdo je můj dodavatel poslední instance (DPI)?

  Jde o státem určenou firmu, která automaticky nastupuje místo končícího dodavatele. Dodávku zahájí okamžitě, aby nedošlo k jejímu přerušení. DPI jsou v případě elektřiny ČEZ Prodej (většina ČR), E.ON Energie (jižní části ČR) a Pražská energetika (Praha a blízké okolí). V případě plynu to jsou Innogy Energie (většina ČR), E.ON Energie (Jihočeský kraj) a Pražská plynárenská.

 • 2.Jak rychle jednat s novými distributory?

  Ještě vás DPI neoslovil? Nevadí. Můžete vyčkat. Zároveň už nyní můžete po vlastní ose shánět nového dodavatele elektřiny nebo plynu. Nepodepisujte však nic na první dobrou. Vše si pečlivě pročtěte a srovnejte cenu, kterou vám nabízejí i jiní dodavatelé.

 • 3.DPI mi nabídl strašně vysokou cenu, co mám dělat?

  Počítejte s tím, že cena bude o dost vyšší, než jste měli dosud. Zvlášť v případě, že jste si cenu zafixovali třeba před rokem. Cena na burze, kde dodavatelé nakupují, stoupla za poslední dva měsíce doslova raketově. „Například minulý týden ČEZ zdražil cenu elektřiny pro nové odběratele o padesát i víc procent,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. U DPI můžete být maximálně půl roku, kdykoli během té doby si můžete vyjednat s jakýmkoli dodavatelem nižší tarif.

  Bohemia Energy měla kanceláře v centru Prahy Bohemia Energy měla kanceláře v centru Prahy | ČTK / Šulová Kateřina

 • 4.Už mi volal jiný dodavatel energie a nejde o DPI, můžu mu věřit?

  Pozor na šmejdské praktiky. Když na vás bude někdo tlačit s podpisem, nevěstí to nic dobrého. „Už máme první stížnosti, kdy se zákazníkům ozývají podvodníci, kteří se vydávají za dodavatele poslední instance,“ říká mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.

 • 5.Mám podepsat, nebo počkat? Čekat se vyplatí

  „Trh je nyní nestabilní a cena kolísá. Například před pár dny byla cena na maximu, pak razantně klesla, a teď zase pomalu stoupá. Stačilo k tomu třeba jen prohlášení ruského prezidenta Putina,“ říká Lukáš Kovanda. Na druhou stranu však nenechávejte nic na poslední chvíli.

  Video Z „Fialovy drahoty“ se lidé zapotácí: Ekonomové promluvili nejen o zdražení energií - Pavlína Horáková

 • 6.Mám si cenu fixovat?

  V momentě, kdy je trh nestabilní, je lepší vyčkat a nefixovat. „S případnou fixací ceny bych počkal až na začátek roku, případně na jaro, kdy uvidíme, jak se ceny vyvinou,“ říká ekonom Kovanda, podle kterého už nemůžou být ceny vyšší. „Lidé by na to neměli peníze. Musel by se do celé situace vložit stát,“ řekl.

  Video Krach Bohemia Energy: Co se stane, když dodavatel končí - Videohub

 • 7.Výzva všem dodavatelům

  Energetický regulační úřad také vyzval všechny dodavatele energie k doložení zajištění dodávek pro své zákazníky. Informace musejí zaslat do konce října. Do stejného termínu by měl mít úřad první souhrnné výsledky. ERÚ má jen omezené kompetence, jak obchodní strategie prodejců elektřiny nebo plynu prověřit, či regulovat. Zákonodárci nepočítali s dramatickým vývojem na trhu, úřad tak nevybavili potřebnými nástroji.

  „Dodavatelé musí nás, a především spotřebitele, přesvědčit a doložit, že se nepouštěli do podobného hazardu, který vedl k ukončení dodávek od společnosti Bohemia Energy. Zároveň bych rád upozornil, že přinejmenším největší dodavatelé, se kterými jsme neustále v kontaktu, dodávky zajištěné mají a opakovaně to deklarovali,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Dodal, že není na místě panika, že by neměl kdo lidem energie dodávat.

krapotkin ( 17. října 2021 12:01 )

Přepínání TV nepomůže. Televize se totiž domluvily, a kromě toho, že vysílají dokolečka stále stejné filmy, vysílají i reklamy ve stený čas.

tomik007 ( 17. října 2021 11:32 )

VIC SCHMEJDU - nez lidi...😳🙄

jardavozembouch ( 17. října 2021 10:55 )

natoz pak jeste podepisovat smlouvu na preprodavani elektriny... tssssss

jardavozembouch ( 17. října 2021 10:53 )

vy jste nepochopil princip tech smejdu... oni vas prehlaskuji na nejakou linku u Eskymaku nebo v JAR a tak budete platit uz je za to, ze zvednete sluchatko. Prdlajz.

jardavozembouch ( 17. října 2021 10:51 )

Nenene, jakmile vola nezname cislo, nezvedam. Pokud to bude spolehlivy prodejce, tak posle dopis, od ČEZ dostaneme vse s rekomandem a pokud vim, ze jsem s nikym neuzavrel smlouvu, neidim duvod, proc nekomu takovemu otvirat dvere.

Zobrazit celou diskusi
Další videa