Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Po Julii (8) pátralo devět psovodů z celé ČR: Z nalezení dívenky se radoval i ministr vnitra

Autor: VaB - 
16. října 2021
05:00

Do pátrací akce po ztracené Julince (8) se zapojily stovky policistů, hasičů ale i dobrovolníků. Ze vzduchu pomáhal vrtulník z Česka a Německa. Z celé ČR se do Domažlic sjelo i devět psovodů Horské služby, mezi nimi i fenka Enigma, která nedávno dostala ocenění za záchranu života. Dívku se naštěstí podařilo po třech dnech vypátrat živou. Díky všem, kdo pomohli vyjádřil, i ministr vnitra.

Pátrací akce, která trvala u Domažlic na vrchu Čerchov tři dny, byla náročná pro všechny zasahující. Z celého kraje pomáhali policisté, hasiči, dva vrtulníky a také devět psovodů Horské služby. Ti se dokonce sjeli z celé republiky.

Konkrétně ze Šumavy, Krušných hor, Krkonoš, Orlických hor nebo Jeseníků. „Do hledání holčičky, která se ztratila asi dva kilometry od hranic s Německem, se zapojili i dva naši kolegové z Krkonoš s našimi vyhledávacími drony. Horská služba měla za úkol propátrat primárně obtížné partie této části Českého lesa,“ uvedl Jan Hepnar, zástupce vedoucího kynologické brigády Horské služby ČR.

Horská služba má spoustu psovodů, kteří mají skvěle vycvičené psy. Jsou zvyklí na těžký terén, zimu, laviny nebo nepřehledná místa. Mezi devíti psy byla i fenka Enigma ze Šumavy. Nedávno byla oceněna cenou Statečné psí srdce. „A to právě za vyhledání ztracené ženy v hustém neprůchodném lese. A tento víkend se naši psovodi zúčastnili úspěšně závodu Search and Rescue v Krkonoších,“ doplnil Jan Hepnar.

Dívku se nakonec podařilo po třech dnech najít. Jejím zachráncem by hajný Martin, který ji zahlédl, jak sedí ve vysoké trávě asi tři kilometry od Čerchova. „Díky bohu byla Julie objevena včas. Při současných teplotách už nezbývalo moc času. Všichni jsme jásali radostí,“ radoval se pro Bild.de bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. „Tady můžete vidět ještě jednou: pomoc nemá žádné limity. Důležitá byla zejména pomoc mnoha dobrovolníků.“ Dodal, že dívce přeje co nejrychlejší rekonvalescenci.

Ocenil také neúnavnou práci všech členů integrovaného záchranného systému. „Tady je vidět, že pomoc nemá žádné limity,“ doplnil. „Tekly i slzy,“ řekl policejní mluvčí Florian Beck. Ve své kariéře takovou úlevu prý ještě nezažil.

Video Policisté, hasiči a další složky pátrají na Domažlicku po pohřešované Julii (8) z Německa. - Romana Vébrová

Uživatel_5404785 ( 16. října 2021 08:20 )

Nechapu!!! Jak muzou rodice nechat tak male dite v cizine a lese samotne!!! O rodicich ani zminka co je to za lidi paneboze, nezodpovedne!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání