Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

Česko prosí o pomoc v zahraničí: Desítky pacientů zamíří do Německa, Polska a Švýcarska

Aktualizováno -
5. března 2021
18:05
Autor: ČTK, sova - 
5. března 2021
14:45

Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. V páteční tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je, že řada nemocnic není podle resortu schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. Zatím ale podle zprávy nebylo požádáno o převoz konkrétního pacienta. Saský premiér Michael Kretschmer uvedl, že jeho země je připravena přijmout zatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19.

O transportu do zahraničí rozhodne ošetřující lékař. Odešle ministerstvu formulář s žádostí, úřad jej vloží do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistí dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získá souhlas pacienta s převozem, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna.

Zahraniční nemocnice následně stanoví termín přijetí pacienta. Vysílající nemocnice zajistí transport, respektive poskytovatele zdravotnických služeb, který má vybavení a oprávnění pro převoz. Přepravu uhradí ministerstvo, následně požádá Evropskou unii o refundaci, doplnil Černý.

Švýcarsko nabízí 20 míst pro pacienty i s přepravou

Podle dat ministerstva je k pátku v ČR volných 14 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních, avšak za cenu praktického pozastavení odložitelné péče. „Intenzivně probíhají také transporty pacientů mezi kraji, kdy Národní dispečink lůžkové péče realizuje až desítky překladů denně. Pro posílení personálu se využívají také dobrovolníci Českého červeného kříže, studenti zdravotnických a lékařských oborů a také kapacity Armády ČR,“ poznamenal resort.

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ve středu řekl, že Česká republika má dojednaných 19 míst pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Švýcarsko podle něj nabízí dvacítku míst včetně přepravy vlastním letadlem. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jeho úřad učinil kroky, aby bylo možné využít také polskou pomoc. Hamáček v této souvislosti hovořil o kvótě 200 lůžek. Nabídku pomoci Česku dalo i Slovinsko.

Sasko připravuje volná lůžka

Saské nemocnice jsou připraveny přijmout prozatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, další lůžka pak nabízí další německé spolkové země. Dnes to prohlásil saský premiér Michael Kretschmer. „Účinné zastavení koronavirové pandemie se podaří jen společně. Čeští sousedé jsou naši přátelé a my jsme vděční za rostoucí důvěru a za společné soužití. V časech krize je pro nás pomoc samozřejmostí,“ uvedl Kretschmer. „Českou republiku podporujeme v boji proti koronaviru a v saských nemocnicích pro Česko rezervujeme až devět míst na jednotkách intenzivní péče,“ dodal.

Saský premiér rovněž připomněl, že tento týden poskytlo Sasko spolu s Bavorskem a Durynskem ze svých zásob 16.800 dávek vakcín proti covidu-19, které byly určeny pro nejpostiženější české okresy u hranic s Německem. „Pro normální život na obou stranách hranice má obrovský význam, aby se epidemická situace dostala rychle pod kontrolu,“ uvedl zemský premiér.

Sasko rovněž ze svých rezerv nabídlo Česku 40.000 rychlotestů. O případném převozu testů do Česka nyní saské úřady jednají s Prahou.

Polská agentura PAP dnes v textu o české žádosti o pomoc s pacienty s covidem-19 uvedla, že nejvíce v tomto ohledu zatím pokročila právě jednání s Německem. Podle neoficiálních informací PAP se při kontaktech s Polskem dosud pouze zjišťovalo, které nemocnice poblíž hranic by mohly pacienty přijmout.

Video Hamáček o lockdownu Česka: Čas se krátí! Zakážeme lidem opouštět území okresu - Blesk Zprávy / ČTK

Anifa ( 5. března 2021 23:02 )

Pacient v těžkém stavu..doktor žádost na ministerstvo, evropská databáze, souhlas pacienta, překlad dokumentace, schválení od zdravotní pojišťovny a zajistit převoz..no to asi dřív pacient zemře než se toto vyřídí

deratizater ( 5. března 2021 19:46 )

toho chytrolínského všeználka nám byl čert dlužen.

deratizater ( 5. března 2021 19:41 )

Kdyby tito včas neléčeni chudáci měli přístup k antivírovým lékům jako Isoprinosine či Ivermektin což jim bylo genocidním SÚKL záměrně znemožněno tak mohli být za týden v pořádku.Teprve až se rozneslo že tyto antivírové léky v zahraničí už dávno pomáhají tak se v SÚKL probudili .Ale do volného prodeje tyto léky nedají ač v okolních zemích je považují za bezpečné a není třeba je vydávat pouze na recept .Táto tvrdá byrokratická léková politika vraždí nevinné občany kteří umírají protože neměli přístup k lékům.

zdendikk ( 5. března 2021 18:47 )

Naše hrůzovláda na čele s ušatým upištěným slovenským estébákem není schopna zajistit vakcínu a starosta Rožmitálu p.T. si ji zajistil sám. To svědčí o absolutní neschopnosti, lemplosti a amatérismu vlády. A teď už nejsou ani testy

Jirik-ta ( 5. března 2021 18:02 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa