Úterý 18. května 2021
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 15°C

Michaela s partnerem za vraždu manželů na Písecku dostali výjimečné tresty: Její stížnost přezkoumá Ústavní soud

Autor: ČTK - 
14. dubna 2021
09:55

Michaela K. ze Slovenska, jež si má odpykat 28 let ve vězení za podíl na loupežné vraždě manželů na Písecku, podala ústavní stížnost. Spolu s Jánem M. oběti ubodali v jejich mobilním domě a poté jim z bytu ukradli nejméně 400.000 korun. Podání stížnosti, což je pro Michaelu poslední šance, jak verdikt zvrátit, je patrné z justiční databáze.

Rozhodnutí zatím podle mluvčí soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové nepadlo. Ján se přiznal pouze částečně, má si odpykat 27 let. Žena od počátku vinu popírala, na rozdíl od Jána se obrátila také na Nejvyšší soud. V dovolání zpochybňovala důkazy, podle kterých se na činu podílela, stejně jako věrohodnost výpovědi svého komplice a podmínky uložení výjimečného trestu. Nejvyšší soud ale nedávno dovolání odmítl.

Oběti ubodali

Podle nejvyšší instance důkazy nasvědčují tomu, že útočníci byli dva a jednali jako spolupachatelé, přičemž Michaela byla iniciátorkou činu. V souvislosti s výjimečným trestem upozornil Nejvyšší soud na závažnost činu a způsob provedení. "Usmrcení proběhlo velmi drastickým způsobem mnoha ranami noži do hlav, krku a horní poloviny těl poškozených," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Vražda se odehrála 7. ledna 2018 v osadě Jamný u obce Záhoří nedaleko Písku. Michaela a Ján podle obžaloby navštívili manželský pár pod záminkou spolupráce při prodeji elektrospotřebičů. Žena manžele znala z dřívějška, pracovala u nich ve firmě a bydlela u nich. Podle svědků ji brali téměř jako dceru.

Vraždění předcházela hádka

Mezi oběma dvojicemi vypukla hádka, po které Michaela a Ján starší pár ubodali. Vrazi pak podle obžaloby z mobilního domu ukradli klíče od bytu zemřelých, odkud Slovenka vzala příruční trezor s penězi. Dvojice odjela vypůjčeným autem na Slovensko, kde peníze směnila na eura, a pokračovala přes Maďarsko do Rumunska. Tam ji 18. ledna 2018 dopadla policie. Technici v autě objevili krev zavražděného muže, v mobilním domě zase našli Jánovu krev.

Video: Brutální vraždy stopařek

miroslava13 ( 14. dubna 2021 11:23 )

nechápu, proč za loupežnou a zákeřnou vraždu nemáme trest smrti? a ještě má baba odvahu se dovolávat??? kdyby žila v USA, dostane 3x doživotí zatímco u nás??? směšný trest. a to ji považovali za dceru. za to bychh jí ještě dala aspoň 10 let navíc.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání