Pohřeb policejního exprezidenta Lučanského (†51): Obřad z reproduktoru i drsná slova
V pátek 8. ledna proběhl pohřeb bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského. Ten se pokusil oběsit v úterý 29. prosince ve své cele na teplákové bundě, následkům podlehl následující den v nemocnici. Rodina si během pandemie požádala o výjimku, aby se obřadu smělo zúčastnit více lidí.
Pohřeb se konal ve čtrnáct hodin v obci Štrba pod Tatrami. Tam se Lučanský narodil a podle jeho přání bude uložen k poslednímu odpočinku do hrobu vedle svého otce. Tělo zesnulého přivezli na místo pohřbu už dopoledne, před kostelem lidé položili velké množství věnců, které poslali známí a blízcí Lučanského.
Pietu obyvatelé obce připravili také před obecním úřadem, kam postavili velké množství svíček. Rodina žádala o výjimku, aby se pohřbu smělo zúčastnit více lidí. Podle slovenského vládního nařízení se totiž nyní může posledního rozloučení zúčastnit pouze 6 osob. Podle informací serveru Plus Jeden Deň by policie měla mít jmenný seznam všech účastníků a všichni musí mít negativní test na koronavirus, který není starší než 12 hodin.
Kolem hřbitova i kostela se pohybovalo množství hasičů i policistů. Pohřbu se zúčastnil bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák i bývalý novinář a dnes bezpečnostní analytik Milan Žitný. Kaliňák řekl, že si Lučanský takový konec nezasloužil a monitorování smutečních hostů přirovnal k praktikám StB. „Milan Lučanský je jednou z prvních obětí pexesa Veroniky Remišové,“ vznesl pro server obvinění proti předsedkyni strany ZA ĽUDÍ. Na pohřbu nechyběl ani bývalý soudce Nejvyššího soudu Štefan Harabin.
Pohřeb z reproduktoru
Přestože obřadu se směla zúčastnit pouze hrstka nejbližších, smuteční řeč přenášel reproduktor. Podle serveru Pluska.sk přišlo několik stovek lidí, kteří obřad poslouchali venku. Už po prvních slovech se mnoha z nich zalily tváře slzami.
„Náš drahý Milane. Ty jsi vlastně organizátorem našeho setkání a rozloučením s tebou. Nedávno jsi nás zval na oslavu 50tky a nikoho ani nenapadlo, že o pár měsíců později se setkáme na tvém pohřbu,“ zněla slova posledního rozloučení.
Politici poslali věnce
Smuteční věnce poslal premiér Igor Matovič i se šéfem parlamentu Borisem Kollárem. Ten dodal, že pokud by to dovolila epidemiologická situace, pohřbu by se zúčastnil i osobně. Kondolenční dopis rodině poslala také prezidentka Zuzana Čaputová.
„Věnec mým jménem posílám, protože to tak cítím a vůbec teď neřeším důvody, proč Milan Lučanský dospěl k tomuto smutnému rozhodnutí. Jsem rád, že se i ministr vnitra Roman Mikulec rozhodl dnes vyvěsit černou vlajku jako znak pietní vzpomínky na bývalého policejního prezidenta,“ uvedl na facebooku Matovič.
...štb vymieniala životy...už viete prečo bureš závidel Baróna dedovi...zistíte si kto má lepšie maskovanie inkognito
...