Jaroslava z Vrútek zabil bývalý žák: S učitelem se přišly rozloučit stovky lidí

Autor: ČTK - 
19. června 2020
17:08

Stovky lidí se v pátek přišly rozloučit s učitelem, kterého minulý týden při útoku v budově školy ve městě Vrútky na severu Slovenska zabil bývalý žák vyzbrojený nožem. Dvaadvacetiletý útočník, kterého policisté na útěku zastřelili, zranil také několik dalších osob, včetně dvou dětí.

„Pan učitel Jaroslav Budz zemřel jako hrdina. Všichni víme, že se to nemělo stát,“ řekl podle portálu Pluska.sk místní kněz během posledního rozloučení s obětí útoku. Smuteční obřad začal projevem jedné z Budzových žákyň, přečten byl také dopis od prezidentky Zuzany Čaputové.

Dvaašedesátiletý zástupce ředitelky školy Budz se podle její výpovědi postavil na odpor útočníkovi, který otevřel dveře školní třídy. Zraněním po zásahu do srdce podlehl.

Slovenská média uvedla, že Budz po sobě zanechal dvě dcery a choť. Jeho první manželka a syn podlehli rakovině.

Motiv útoku bývalého žáka Ivana Čuloka není známý. Například primátor města Branislav Zacharides dříve popřel spekulace, že útočník byl kdysi na škole vystaven šikaně a že to mohlo být příčinou neštěstí.

Ojedinělý incident svého druhu na Slovensku odstartoval 11. června útočník tím, že rozbil sklo, otevřel vstupní dveře do budovy školy a zaútočil na školníka. Pak zabil Budze a zranil další osoby, včetně ředitelky. Z budovy, ve které se nachází mateřská a základní škola, jakož i gymnázium, pak utekl.

Video Video likvidace útočníka na školu v obci Vrútky - TV JOJ

Podle záznamu z průmyslové kamery ho policisté zastřelili, když při útěku zaútočil na jednoho z nich. Odražené projektily zranily policisty. Uniklý záznam vyvolal v zemi debatu o postupu policistů při zásahu a o jejich nedostatečném výcviku na zvládání podobných situací.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud