Policisté vynesli bezvládné seniorky z hořících domů: Hrdinové dostali medaile

Autor: VaB - 
3. června 2020
17:07

V dubnu vypukl v Šumperku požár v paneláku. Ze zakouřeného domu policisté s dobrovolníkem vytáhli seniorku v bezvědomí. Další policista poté zachránil ženu v obci Ondratice, cestou domů si všiml kouře, který se valil z domu. Seniorku vytáhl a začal oživovat.

Třem policistům a jednomu civilistovi udělil policejní prezident Jan Švejdar medaile Za statečnost. Policisté Michal Cikryt a David Urban a jeden civilista Daniel Spěváček si převzali na radnici v Šumperku medaili za záchranu života. 

„24. dubna v brzkých ranních hodinách společnými silami vnikli do hořícího bytu v sedmém patře panelového domu v Čajkovského ulici v Šumperku, aby zachránili zde uvězněnou seniorku. Po vyražení dveří ženu v bezvědomí ze zcela zadýmeného bytu vytáhli na chodbu a potom ji už ve spolupráci s hasiči vynesli před dům,“ uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová.

Podle ní se navíc trojice výrazně podílela i na evakuaci ostatních obyvatel domu. Samotní zachránci pak skončili v péči záchranářů, nadýchali se totiž nebezpečných zplodin.

Další medaili Za statečnost si převzal policista Tomáš Skalička z prostějovského dopravního inspektorátu. Skalička, mimo jiné i dobrovolný hasič, šel 29. dubna v podvečer obcí Ondratice domů. Když procházel kolem jednoho domu, všiml si, že se z něj valí kouř.

„Bez zaváhání do domu devětadevadesátileté seniorky vběhl. Hustě zakouřený prostor musel projít přikrčený k podlaze. Ženu, kterou našel ležící na zemi v jedné z místností, pak vynesl před dům,“ dodala Šafářová. Policista poté zavolal na tísňovou linku, začal ženě poskytovat první pomoc a poté pomohl s hašením požáru.  

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud