Smrt Lukáše (†18), kterého zabil ve škole proud: Nemůžeme ho ani pohřbít, smutní tatínek

Autor: shp - 
27. února 2020
10:04

Lukášova (†18) rodina se těšila, že s ním oslaví složenou zkoušku z dospělosti. Namísto radosti ze splněné maturity ale nyní jeho bližní přemýšlejí, kdy ho pochovají. Slovenského mladíka totiž zabil elektrický proud přímo při školním vyučování. Příbuzní stále čekají na výsledky vyšetřování, které odhalí, proč musel zemřít. Závěr dosud vyřkl jen inspektorát práce.

Podle něj bylo na Spojené škole elektronické v Nových Zámcích zjištěno hned několik závažných porušení bezpečnostních předpisů. Samotnou nehodu, ke které došlo na začátku prosince, však inspektorát neřešil, protože Lukáš nebyl zaměstnancem školy. Tu musí vyšetřit tamní policie.

Lukáše čekala maturita

Příbuzným Lukáše z obce Palárikovo tak ani dva měsíce po tragédii nikdo neřekl, proč musel jejich bližní při hodině měření elektřiny zemřít. Při nehodě ho zasáhl elektrický proud. Po třech týdnech strávených v nemocnici mladík tragicky zemřel. Lukáš se měl přitom nyní připravovat na maturitu.

Namísto toho čeká jeho popel v urně, až ho uloží do hrobky. „Je to velmi těžké, učím se s tím žít, ale kdo to nezažil, nepochopí,“ přiznal Novému Času chlapcův táta Pavol s tím, že rodina čeká na povolení k stavbě hrobky. Jak však zdrcený tatínek vysvětlil, ještě nějaký čas to potrvá.

Pochovat ho mohou nejdřív na jaře

V zimě ho nevydají, tak někdy na jaře. Potom ho pochováme,“ dodal smutně. O okolnostech smrti syna moc mluvit nechce. Rodina čeká na závěr vyšetřování. „Dohodli jsme se i s vedením školy, že do té doby nebudeme podávat žádné informace,“ prozradil Pavol.

Inspekcí práce bylo zjištěno vícero porušení právních předpisů na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a to v oblasti skladování bezpečnostních značení, nedostatků týkajících se elektrických zařízení, za které je inspektorát práce oprávněný uložit sankci až do výše 2,5 milionu korun,“ popsal pochybení školy hlavní inspektor práce Martin Mada.

Místo smrti je zavřené

Laboratoř, kde k neštěstí došlo, je stále zavřená. Vyučování probíhá v náhradních prostorech. „Policie v Nových Zámcích případ nadále vyšetřuje jako trestný čin ublížení na zdraví. K vyšetřování okolností případu byli přizváni tři znalci – z oboru zdravotnictví, elektroniky a bezpečnosti práce. Výsledky jejich znaleckého prokazování zatím nemáme k dispozici,“ řekla policejní mluvčí Renáta Čuháková.

pitkin01 ( 10. března 2020 13:36 )

Chrániče,oddělovací trafo ještě na Slovensku neznají?

nevs ( 2. března 2020 19:30 )

Jako elektrikář si vzpomínám co jsme vyváděli v hodinách elektrotechniky v učení.To, že nikoho proud nezabil byla víceméně náhoda a poučení na celý život.

bazerant ( 27. února 2020 16:45 )

Můžou si mladého čobola vystavit do prosklené vitríny

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud