Homosexuální Ježíš soudu nevadil: Argumentoval tisíciletou historií

Homosexuální Ježíš soudci nevadil: Argumentoval tisíciletou historií  (Autor: Reprofoto Youtube, Netflix Brasil)
Autor: ČTK - 
10. ledna 2020
11:00

Brazilský nejvyšší soud zrušil předběžné opatření soudce z Ria de Janeira, který nařídil internetové streamovací službě Netflix stáhnout z nabídky film První pokušení Krista, zobrazující Ježíše jako možného homosexuála. 

O změně předběžného soudního rozhodnutí informovala v noci na pátek  agentura AP. Soud vyhověl odvolání společnosti Netflix, která argumentovala tím, že zákaz porušuje právo na svobodu uměleckého projevu.

„Není možné předpokládat, že satira má magickou moc podkopat hodnoty křesťanské víry, která zde existuje více než 2000 let,“ uvedl mimo jiné ve zdůvodnění předseda nejvyššího soudu José Dias Toffoli.

Prvotní rozhodnutí zrušili 

Soudce Benedicto Abicair z Ria de Janeira ve středu ke svému rozhodnutí uvedl, že právo na svobodu projevu „není absolutní". Argumentoval i tím, že sociální sítě jsou „nekontrolovatelné" a film by tak mohli vidět i nezletilí. Verdikt rovněž zdůvodnil tím, že tak chce uklidnit vášně, které film vyvolal.

Nejostřejší reakcí na film byl útok skupiny radikálů, která o Vánocích hodila zápalné lahve do sídla brazilské komediální skupiny Porta dos Fundos, která film První pokušení Krista vytvořila. Na dva miliony lidí v Brazílii také podepsalo petici, která žádá stažení filmu z nabídky Netflixu. V ní se film objevil poprvé začátkem loňského prosince.

Vzbudil odpor prezidentské famílie

Spor kolem tohoto filmu oživil debaty o možném porušování práv homosexuálů v Brazílii, z něhož někteří vládu krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara obviňují. Bolsonaro v minulosti proslul řadou výroků, jimiž urazil homosexuály, etnické menšiny i ženy. V roce 2011 například v rozhovoru v časopise Playboy řekl, že by byl radši, kdyby jeho syn zemřel při dopravní nehodě, než aby byl homosexuál.

Film První pokušení Krista kritizoval nedávno i jeden z Bolsonarových synů Eduardo, který ho na twitteru nazval odpadem. Dodal, že komediální skupina Porta dos Fundos „nereprezentuje brazilskou společnost".

Ministerstvo kultury zrušili

Za cenzuru označili ochránci práv menšin i loňské rozhodnutí brazilské vlády zrušit projekt, v jehož rámci mělo dostat státní peníze osm desítek filmů veřejnoprávní televize s tematikou ochrany životního prostředí a práv sexuálních menšin.

V reakci na to a kvůli delšímu sporu s vládou ohledně svobody slova rezignoval vládní představitel zodpovědný za kulturu. Ministerstvo kultury totiž nynější vláda po loňském lednovém nástupu do úřadu zrušila.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud