Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

Amnestovaný deviant znásilnil a zavraždil půlroční Barborku: Teď chce na svobodu

Autor: yks, dce - 
3. ledna 2020
11:13

Odsoudili ho na 25 let a další léta strávil v psychiatrické léčebně. Muž, který z dětské nemocnice unesl půlroční Barborku, kterou znásilnil a pak zavraždil, by rád vyměnil ústavní léčbu za léčbu ambulantní. 

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy sexuální deviant Jaroslav Oplíštil opustil po novoroční amnestii z roku 1990 brány věznice ve Stráži pod Ralskem. Měl v kapse 600 korun československých, za sebou 30 kázeňských trestů a v trestním rejstříku záznamy za pohlavní zneužívání a za zlodějnu.

Když zanedlouho poté žádal o místo sanitáře v Nemocnici Na Bulovce, sexuální delikty zamlčel, pochlubil se „jen“ krádežemi. Ironií osudu ho tato práce v očích vrchní sestry diskvalifikovala z umístění na odděleních pro dospělé. „Kvůli tomu, že byl trestán za krádeže, jsem ho nechtěla dát na oddělení, kde leží dospělí pacienti, kteří u sebe mají často cenné věci,“ vypověděla podle portálu iDnes, a tak skončil na dětském oddělení.

To, že byl trestán také za pohlavní zneužívání nezletilých, se podařilo Oplíštilovi ututlat až do 30. dubna 1990, kdy mělo dojít k nejhoršímu. Nejprve se opil kombinací vodky a piva. Pak zamířil na dětské oddělení. Těžko říct, proč si z přítomných dětí vybral právě půlroční Barborku. Ve skutečnosti prý zprvu ani netušil, jestli jde o chlapce, nebo dívku. Podle kriminalisty Miloslava Dočekala tak učinil proto, že byla podle něj nejstarší.

Dítě se mu podařilo odnést z nemocnice a propašovat na ubytovnu, kde v té době bydlel sám. Tam batole svlékl, očistil a pohlavně zneužil. Miminko při tom těžce zranil, takže začalo plakat. „Měl jsem strach, že probudí ostatní lidi. Tak jsem jí přitiskl ruku na ústa a zalehl ji. Pak jsem asi usnul,“ tvrdil později. Realita je, že batole zavraždil.

Zmizení Barborky zanedlouho sestry nahlásily na policii. Strážci zákona si rychle dali dvě a dvě dohromady a ráno zabušili na dveře právě Oplíštilovi. Deviant zazmatkoval a tělíčko děvčátka zahodil pod postel. K činu se ovšem prakticky ihned doznal.

Jeden z vyšetřovatelů, kteří na místě byli, Karel Vomáčka okamžiky po zadržení popsal ve své knize Doktore, vražda, jedeme!: „Nikdo, včetně mě, neřekne Oplíštilovi ani jednu nadávku. Přesně řečeno, hovoříme na něj jen to nejnutnější. Každý má v obličeji jasně vepsaný výraz zhnusenosti nad touto zrůdou. Oplíštil naše opovržení a ledovou nenávist zřejmě cítí. Těká očima a klepe se strachy, snad si myslí, že ho každou chvíli začne někdo mlátit. A ze svých předchozích sedmi trestů dobře ví, jak spoluvězni s podobnými ‚prcačkáři‘ zacházejí...“

Oplíštila poslal soud za jeho čin na 25 let do vězení. Jakmile ho opustil, okamžitě nastoupil ústavní léčbu v Psychiatrické léčebně v Kosmonosech na Mladoboleslavsku. Podle některých zpráv tam podstoupil tzv. chemickou kastraci, což ho opravňovalo k vycházkám. Nyní však podle portálu iDnes chce na svobodu zcela.

Podal si prý k Okresnímu soudu v Mladé Boleslavi žádost o propuštění z ústavu a léčen chce být ambulantně. Soud si údajně zažádal o znalecký posudek. Podle portálu by mohl být hotový během ledna či února. Pak patrně proběhne i řízení o Oplíštilově propuštění na svobodu.

 

 

Další videa
Osoby v pátrání