Doufám, že naleznou ostatky maminky, zoufá Ingrid. Začala demolice paneláku v Prešově

Autor: shp, ČTK - 
16. prosince 2019
20:04

Kusy domu smutku se začaly řítit k zemi. Deset dnů po explozi zemního plynu a následném požáru ve dvanáctipatrovém domě v Prešově na východním Slovensku začala jeho demolice. Zoufalá Ingrid Pelechová doufá, že se při ní podaří najít alespoň nějaké ostatky její maminky. Právě ona je totiž osmou obětí tragédie, kterou se dosud nepodařilo najít.

Video Záběry z vnitřku prešovského paneláku - Městští hasiči Lipany

Doufejme, že alespoň něco se tam najde. Alespoň nějaký tělesný pozůstatek, který bych mohla pohřbít,“ řekla zdrcená Ingrid TV Joj. Na demolici pracují zaměstnanci české firmy Cannoneer group, s pomocí speciální techniky rozebírají horní podlaží budovy. Podle hasičů si výbuch vyžádal osm lidských životů.

Video Výbuch paneláku v Prešově - CCTV/Facebook

Panelový dům demontuje demoliční bagr o hmotnosti 214 tun, který je vybaven dlouhým teleskopickým ramenem a hydraulickými nůžkami. Ty umožňují rozebírat budovu po menších kusech. Okolí objektu policie uzavřela. Nejprve má být rozebráno několika nejvyšších podlaží, která exploze a požár poničily nejvíce.

Mluvčí města Prešov Vladimír Tomek ČTK sdělil, že zatím nelze odhadnout, jak dlouho práce potrvají. Po největší tragédii svého druhu v novodobé historii Slovenska vlastníci bytů v poškozené budově souhlasili, aby v případě potřeby byl rozebrán celý dům.

Explozi policie vyšetřuje jako obecné ohrožení a v případu obvinila tři osoby, které prováděly výkopové práce, při nichž bylo poškozeno plynového potrubí. Prešovský magistrát upozornil, že kvůli bezpečnosti se během demoličních prací přes den nemohou ve svých bytech zdržovat obyvatelé domů sousedících s poškozenou bytovkou.

Cannoneer group vykoná samotnou demolici paneláku v Prešově za symbolické jedno euro. Česká firma se podle svého webu zaměřuje na demolice staveb do výšky 68 metrů, zpracování kovového odpadu nebo na přepravu těžkých břemen a kontejnerů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud